Artykuły

Węgiel, który się nie pali. Czy warto kupować węgiel z importu?

Dostępność węgla na zimę to temat, który od pewnego czasu rozpala dyskusje Polaków. Od pewnego czasu wiele się mówi o możliwości zakupu surowca pochodzącego z importu. Jak w praktyce wygląda sprawa czarnego złota sprowadzanego zza granicy? Sprawdź, czy posiada on takie same właściwości, jak węgiel z polskich kopalń.

Węgiel, który się nie pali. Czy warto kupować węgiel z importu?
Czy węgiel z importu ma takie same parametry, jak ten z polskich kopalń? Wyjaśniamy, jak to sprawdzić. Fot. East News: Arkadiusz Ziolek, Jacek Dominski Reporter
REKLAMA

Spis treści:

Jak kupować węgiel?

Problemy z dostępnością węgla w Polsce są znane od kilku miesięcy, a im bliżej sezonu grzewczego, tym bardziej namacalny dla Polaków staje się niedostatek tego surowca. W jaki sposób można w ogóle kupić węgiel? Dostępne są w zasadzie cztery możliwości zakupu:

  • sklep internetowy PGG,
  • bezpośrednio z kopalni,
  • import z innych krajów,
  • skład opałowy.

Ten ostatni sposób jest praktycznie niemożliwy do zrealizowania, gdyż węgiel nie dociera do składów, ze względu na rozwiązanie umowy między Polską Grupą Górniczą a dystrybutorami.

Większość osób, w celu zakupu węgla korzysta z dedykowanego sklepu PGG (sprawdź, jak kupić węgiel na stronie PGG), nabyciu surowca bez pośredników prosto z kopalni (co nawet przy doliczeniu kosztów dostawy okazuje się rozwiązaniem ekonomicznym) lub importuje czarne złoto zza granicy.

Dodatkowym czynnikiem, który wpływa na miejsce zakupu węgla, jest jego dostępność. Obecnie osiągalność surowca najlepiej przedstawić na wykresie falowania — raz jest, raz go nie ma. Z tego względu wiele osób nie wybiera miejsca kupna węgla ze względu na indywidualne preferencje, a patrzy jedynie na dostępność.

Przeczytaj również: Dodatek do prądu 2022 – formularz, jak wypełnić wniosek, termin składania

Na co zwracać uwagę podczas zakupu węgla?

Cena za tonę to nie jest jedyny wyznacznik opłacalności węgla. Co więcej, najtańszy surowiec nie koniecznie będzie oznaczał konieczność poniesienia najmniejszych wydatków w sezonie grzewczym. Przed zakupem warto sprawdzić kaloryczność węgla, czyli stosunek ceny do wartości opałowej. Jest on wyrażony jako cena za 1 GJ ciepła zawartego w surowcu. Po wykonaniu obliczeń możemy zauważyć, że najdroższy w użytkowaniu będzie opał, którego cena za tonę wcale nie jest najwyższa.

Czy to oznacza, że najbardziej kaloryczny węgiel będzie najlepszym wyborem na sezon grzewczy? Nie do końca. Wynika to z faktu, że taki surowiec sprawdzi się w najzimniejszych miesiącach, wtedy jego efektywność będzie najwyższa. Jeśli na zewnątrz panują stosunkowo wysokie, jak na zimę, temperatury, taki węgiel straci na efektywności i zacznie generować niepotrzebny dym i sadzę. Warto przed sezonem grzewczym przeanalizować, czy decydujemy się na zakup węgla o różnej kaloryczności w zależności od temperatury na zewnątrz, czy chcemy kupić zapas jednego rodzaju surowca na cały okres.

Czy warto kupować węgiel z importu?

Jednym ze sposobów pozyskania węgla na okres grzewczy jest kupno surowca z importu. Czy węgiel pozyskiwany z zagranicznych rynków posiada taką samą jakość, jak ten polski? Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska udział wartościowego opału w całości węgla sprowadzonego do Polski wynosi między 20 a 40 procent, jednak prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla szacuje, że wynik ten będzie wynosił od 15 do 20 procent.

Jeszcze dalej w przypadku określenia kaloryczności idą właściciele składów węgla, którzy twierdzą, że surowiec pochodzący z importu posiada o ⅓ mniejszą wartość energetyczną niż krajowy. Oznacza to, że spalenie tony sprowadzanego z zagranicy czarnego złota pozwoli uzyskać ciepła równoważne wykorzystaniu między 700 a 800 kilogramów produktu krajowego. Jednak w przypadku krytycznego brak surowca może to być jedyna możliwość dla przetrwania nachodzącego sezonu grzewczego.

Przeczytaj również: Podatek od nieruchomości 2023. Ile wynosi? Kto nie musi płacić? - Deccoria.pl

Dobrej jakości węgiel możemy rozpoznać po kolorze. Fot. Jacek Dominski / East News 

Jak sprawdzić, czy węgiel jest dobrej jakości?

Jak samemu określić jakość węgla? Najbardziej miarodajne jest sprawdzenie działania takiego surowca, jednak jest to mocno utrudnione przy zakupie. W takiej sytuacji należy wykorzystać inne sposoby na sprawdzenie, czy węgiel jest dobrej jakości.

Do obserwacji w pierwszej kolejności najlepiej wykorzystać swój wzrok. Dobrej jakości węgiel, który zapewni nam wysoką kaloryczność, jest głęboko czarny. Wraz z utratą jakości barwa będzie zmieniała się w kierunku szarości. Może to oznaczać nie tylko niższą wartość energetyczną surowca, ale również zawartość niepożądanych mieszanek.

W niektórych przypadkach w bryłkach węgla możemy zauważyć białe elementy. Najprawdopodobniej będzie to nadmierna ilość kamienia, która przełoży się na otrzymywanie dużej ilości popiołu w procesie spalania, co także świadczy o złej jakości surowca. Przed zakupem warto również zwrócić uwagę na wilgotność produktu, gdyż dobrej jakości węgiel powinien być suchy.

Producent węgla jest zobowiązany do dołączenia do produktu certyfikatu, który informuje o poszczególnych cechach surowca. Znajdziemy tam również dane dotyczące zawartości popiołu czy siarki, a także granulacji oraz spiekalności.

Co zrobić, gdy węgiel nie chce się palić?

Jedną z najbardziej podstawowych odpowiedzi na pytanie o niepalący się węgiel jest jego niewystarczająca jakość. Szczególnie gdy surowiec jest wilgotny, jego właściwości grzewcze będą nikłe, analogicznie do prób rozpalenia mokrego drewna. Jednak w przypadku palenia węglem możliwe jest zastosowanie kilku sztuczek, które powinny pozwolić na lepsze wykorzystanie pieca, a w konsekwencji spalanie surowca

Najważniejsze, co należy zrobić, nie tylko z punktu widzenia spalania, ale również kontroli spalin w kotłowni, to upewnienie się, że otwór nawiewowy lub okna są zawsze otwarte. Gwarantuje to obecność niezbędnego w procesie spalania tlenu, a także redukuje zagrożenie związane z zatruciem tlenkiem węgla.

W przypadku problemów ze spalaniem węgla należy również sprawdzić dopływ powietrza do pieca, który nie powinien zostać całkowicie zamknięty, a także szyber za piecem. W obu przypadkach szczelne zamknięcie nie wpłynie dobrze na spalanie węgla, a może mieć tragiczne skutki dla życia i zdrowia mieszkańców.

Ostatnim elementem podczas palenia, który może mieć negatywny wpływ na spalanie surowca, a nawet doprowadzać do sytuacji, gdy nie będzie chciał się palić, są dolne drzwiczki pieca. Powinny one być zawsze zamknięte, gdyż może to uchronić budynek przed pożarem, gdy wypadnie rozżarzony koks albo przed niekontrolowanym zagotowaniem wody w instalacji. Dodatkowo w przypadku problemów z paleniem węgla warto sprawdzić drożność komina oraz efektywność nawiewu doprowadzającego powietrze do kotłowni z zewnątrz.

Przeczytaj również: Czy palenie owsem opłaca się bardziej niż węglem? W jakim piecu można palic owsem i ile to kosztuje?

"Ekologicznie": Energie odnawialne na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Węgiel, który się nie pali. Czy warto kupować węgiel z importu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.