Budowa i remont
Drzwi zewnętrzne pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale mają również istotne znaczenie dla wyglądu każdego domu czy mieszkania. Dobrze dobrane stanowią wizytówkę i podkreślają jego charakter oraz styl. Zazwyczaj wymienia się je raz na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Dlatego postaw na sprawdzone, wysokiej jakości rozwiązania, które zagwarantują bezpieczeństwo i estetyczny wygląd przez długi czas.
Czytaj artykułMasz dom z dużym dachem, z którego podczas ulewy spływa mnóstwo deszczu? Udało się kupić działkę, ale teren jest mało przepuszczalny i pojawiły się problemy z zagospodarowaniem deszczówki po intensywnych burzach? A może korzystasz z biologicznej oczyszczalni ścieków? Aby pozbyć się kłopotu z nadmiarem wody, zbuduj studnię chłonną. Dowiedz się więcej.
Czytaj artykułZgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rozwoju i Technologii już niedługo zostaną opublikowane bezpłatne projekty domów o powierzchni 120, 150 i 180 mkw. Wkrótce dostępne do darmowego pobrania projekty zostały wyłonione w drodze konkursu, do którego zgłosiło się 32 uczestników z 83 pracami. Spośród projektów wybrano 11 najciekawszych propozycji. Gdzie i od kiedy będzie można je pobrać? Odpowiadamy.
Czytaj artykułDom w lesie to marzenie wielu osób, które chcą mieszkać w bliskim sąsiedztwie natury z dala od zgiełku miasta. Realizacja takiego przedsięwzięcia stanowi jednak spore wyzwanie i nie zawsze kończy się sukcesem. Jak zbudować dom w lesie i jakie formalności trzeba spełnić? Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać i na co uważać, planując budowę domu w lesie. Oto najważniejsze informacje.
Czytaj artykułWłasna studnia głębinowa to najlepszy sposób na samowystarczalność i niezależność w zakresie dostarczania wody na działkę. Jeśli nie ma możliwości podłączenia działki do sieci wodociągów, jest to wręcz jedyna możliwość, by mieć dostęp do wody. Ile kosztuje takie przedsięwzięcie? Czy wykopanie studni na własnej działce wymaga pozwolenia? Dowiedz się, jak zaplanować i komu zlecić taką inwestycję.
Czytaj artykułUtwardzony podjazd do domu lub garażu może kompletnie odmienić wygląd przydomowej przestrzeni. Jego wykonanie jest tanie i bardzo proste, a nada elegancji i świeżości. Świetnie do tego sprawdzi się kruszywo. Jakie są jego rodzaje i ile kosztuje? W takiej cenie samodzielnie wykonasz podjazd do garażu.
Czytaj artykułKiedy tempo życia przyspiesza, a wymagania dotyczące komfortu i oszczędności rosną, poszukiwanie nowatorskich i opłacalnych rozwiązań w dziedzinie budownictwa staje się kluczowym wyzwaniem. Wśród wielu innowacyjnych podejść do konstrukcji domów, coraz większą popularność zdobywają domy z prefabrykatów. To fascynujące rozwiązanie łączące zaawansowaną technologię z ekonomią i szybkością realizacji projektu. W niniejszym artykule przyjrzymy się temu, dlaczego dom z prefabrykatów może być wyjątkowo opłacalnym wyborem dla przyszłych inwestorów.
Czytaj artykułBudowa dachu to jeden z najważniejszych etapów inwestycji. Złożony proces kończy stan surowy, po którym można zająć się montażem stolarki okiennej oraz drzwiowej, by finalnie przenieść prace do środka budynku. Ile kosztuje budowa dachu w 2023? Ceny materiałów nie należą do tanich, tym bardziej że konstrukcja ma być nie tylko estetyczna, ale także przez długie lata ma gwarantować bezpieczeństwo mieszkańców. Dodatkowo koszt budowy dachu to cena robocizny, różna w zależności od miejsca budowania domu.
Czytaj artykułGruz czysty lub zmieszany pozostały po budowie lub remoncie należy oddać do utylizacji. Waga i gabaryty sprawiają, że transport gruzu we własnym zakresie to spory problem. W tej sytuacji często konieczny okazuje się wynajem kontenera na gruz. Jak wynająć kontener na gruz i ile to kosztuje? Tak wygląda cennik wywozu gruzu w 2023 roku.
Czytaj artykułZe względu na rosnące koszty budowa domu wymaga ogromnego finansowania. W lipcu analitycy poinformowali, że od 2018 roku koszt takiej inwestycji przez pięć lat wzrósł aż o ponad 76 procent. Powstały specjalne programy, które w pewnym stopniu pozwalają odciążyć zaplanowany budżet. Sprawdzamy aktualne dofinansowania oraz podpowiadamy, w jaki sposób oraz kto może się o nie starać. Jak złożyć wniosek o dotacje do budowy domu? Odpowiedź w artykule.
Czytaj artykułBudynek do 150 mkw. bez pozwolenia i zgłoszenia to najnowsza zmiana w prawie budowlanym. Legalnie postawić bez pozwolenia budynek można już od początku czerwca obecnego roku. Ustawa z jednej strony obwarowana jest warunkami, dlatego nie każdy może taki obiekt postawić, z drugiej jednak ma pewne luki, które zapewne zostaną wykorzystane przez inwestorów. Sprawdzamy, jaki budynek gospodarczy bez pozwolenia i zgłoszenia można postawić, kto może to zrobić oraz na jakich warunkach.
Czytaj artykułPrawo budowlane jest bardzo często nowelizowanym aktem prawnym. W 2023 roku również przewidywane są liczne zmiany, które zwiększą ważność gmin w tej kwestii, dlatego niektórzy będą musieli pospieszyć się z budową domu. Jakie zmiany zajdą w prawie budowlanym? Kiedy najlepiej złożyć decyzję o warunkach zabudowy? Podpowiadamy.
Czytaj artykułStudnia abisyńska to najprostszy rodzaj studni wykonywanej metodą wbijania lub wiercenia. Idealnie nadaje się do pozyskiwania niewielkiej ilości wody. Tego rodzaju studnia jest jedną z najtańszych i może stanowić piękny element dekoracyjny ogrodu. Co to jest studnia abisyńska i jak ją zrobić? Ile kosztuje budowa? Czy trzeba mieć pozwolenie na abisynkę? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułPompy ciepła to coraz popularniejsza forma ogrzewania budynków mieszkalnych i nie tylko. Dzieje się tak za sprawą oszczędności, które poczynimy, korzystając z tych urządzeń. Jest to również jedna z ekologicznych i bezemisyjnych metod ogrzewania. Jakie są rodzaje pomp ciepła i czym się od siebie różnią? Tak otrzymasz dofinansowanie na zmianę starej formy grzewczej.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 11
- Następna