Okiem eksperta

Feng shui dla początkujących

Według starożytnej filozofii Feng Shui planowano niegdyś rozkłady miast, wsi czy pól uprawnych. Dzisiaj jest to coraz popularniejsza sztuka aranżacji wnętrz. Nie jest natomiast łatwa do wprowadzenia - jednak warta wysiłku. Ma zapewnić mieszkańcom dobrobyt, szczęście w miłości, dobrych przyjaciół czy udaną karierę. Jak więc urządzić takie wnętrze? Jakich kolorów użyć i jak rozmieścić przedmioty? Przeczytacie poniżej.

Feng shui dla początkujących
fot. Materiały partnera
REKLAMA

Kilka słów o Feng Shui

Feng Shui jest sztuką aranżacji wnętrz, która wywodzi się z Chin. Szczególnie upodobali ją sobie deweloperzy. Liczy ponad trzy tysiące lat. W dosłownym tłumaczeniu to wiatr i woda. Jest to coś niewidzialnego i nieuchwytnego, ale ma ogromny wpływ na życie ludzi i domowników. Głównym przekonaniem jest to, że świat wypełnia energia chi. Oznacza to, że wszystko, co znajduje się w naszym domu - meble, rośliny, dodatki powinny być tak dobierane, aby energia swobodnie krążyła po całym mieszkaniu. Chodzi o kreowanie piękna. Takie wnętrza są harmonijne, uporządkowane, ale także funkcjonalne. Dzięki temu zachowana jest równowaga między człowiekiem a jego otoczeniem. Aby odpowiednio przygotować przestrzeń, wystarczy spełnić podstawowe założenia, które stworzą pozytywne wnętrze. To właśnie - według filozofii Feng Shui - zapewni powodzenie w życiu codziennym.

fot. materiały partnera

Zgodność z żywiołami

Feng Shui głosi zgodność ze wszystkimi pięcioma żywiołami, które otaczają człowieka. Pierwszym z nich jest drewno, które jest naturalne, przynosi radość i siłę. Co ciekawe, pozwala również z optymizmem planować i patrzeć w przyszłość. W pomieszczeniach zaleca się stosowanie materiałów naturalnych np. z wikliny.  Ogień z kolei zwiększa odwagę i umiejętności przywódcze. Wprowadza się go poprzez intensywne kolory -czerwień, fiolet oraz róż. Wykorzystane w przestrzeni biurowej sprzyjają rozwojowi kariery zawodowej.

Ziemia to żywioł, który wpływa na siłę fizyczną, zdrowie oraz stabilność. Dlatego tak ważne jest stosowanie palety barw ziemi, czyli zieleni, brązów czy beżów. Metal odpowiada za logikę, skupienie i jasność myśli. Łączy się z kolorami w pastelowych odcieniach, ale także szarością, srebrem czy bielą. Ostatnim żywiołem jest woda, która odpowiada za emocje i duchowość. A ciemne barwy wzmacniają jej działanie.

Zobacz więcej zdjęć

Piękno

Zgodnie z zasadami Feng Shui, w mieszkaniu powinny znajdować się przedmioty, które sprawiają radość. Trzeba pozbyć się tych rzeczy, które podobają się innym, a nam nie. To bardzo ważne, ponieważ otoczenie ma znaczący wpływ na samopoczucie, a samo piękno, które nas otacza, jest inspiracją do działania. W takich aranżacjach lepiej się wypoczywa i pracuje, a sam umysł jest spokojniejszy i bardziej kreatywny. To wszystko wpływa na lepsze życie.

REKLAMA
REKLAMA

Brak przywiązania do rzeczy

To bardzo ważna kwestia, szczególnie jeśli chodzi o przedmioty zepsute czy zbędne. Zagracają przestrzeń i tworzą bałagan, wprowadzając do wnętrza negatywną energię. A to właśnie jej nie chcesz w swoim domu, bo ona wpływa na twoje życie. Takie rzeczy to np. poszczerbione naczynia, uschnięte kwiaty, zepsute sprzęty czy niechciane prezenty. W tym przypadku mniej znaczy więcej.

Zobacz więcej zdjęć

Porządek

W życiu będzie panował porządek, jak będzie to odzwierciedlał twój dom. Dlatego tak ważne jest, aby każdy przedmiot miał swoje miejsce i nie wprowadzał chaosu do wnętrza. Ludzie najlepiej czują się w przestrzeniach, które są zadbane, uporządkowane i czyste. To sprawia, że chcą się zdrowo odżywiać oraz dbać o swoje zdrowie. Mówi się nawet, że jeśli posprzątasz swój dom, to posprzątasz i życie. To zapewnia pomyślność w życiu osobistym, jak i zawodowym. Oczywiście nie chodzi tylko o prywatną przestrzeń, ale całe mieszkanie, pokój czy biuro.

Naturalne oświetlenie

Dzienne światło słoneczne wzmacnia zdrowie oraz samopoczucie, a przede wszystkim dodaje energii do działania. W jasnych przestrzeniach ludzie są bardziej sprawczy, kreatywni i aktywni. Jeśli w twoim mieszkaniu brakuje naturalnego oświetlenia, można postawić na LEDy czy lampy i świece. Z pewnością nada to klimatu, wyodrębni strefy mieszkaniowe i poprawi nastrój.

Zobacz więcej zdjęć

O czym jeszcze pamiętać?

Zasady Feng Shui to także kilka kwestii, o których warto pamiętać. Dla przykładu, lustro nie powinno znajdować się naprzeciwko drzwi wejściowych, ponieważ pozytywna energia może opuszczać nasze wnętrze, zamiast w nim pozostawać. Szafy w przedpokoju mogą zabierać dostęp do energii chi, dlatego najlepiej ich tam nie umieszczać. Sprawdzą się natomiast wieszaki na ubrania. Wchodząc do domu, powinieneś wpadać na coś miłego, coś, co poprawi humor jak np. kwiaty czy ciekawy obraz.

W filozofii tej ważne jest też stosowanie roślin i kwiatów, które powinny znajdować się w każdej części mieszkania. To one wprowadzają energię chi do wnętrza, ale także oczyszczają powietrze z drobnoustrojów czy alergenów. Nie powinno się stawiać na kaktusy i jukę, ponieważ uznaje się, że wytwarzają negatywną energię. Podobnie jest ze sztucznymi i zaniedbanymi roślinami, które psują wrażenia estetyczne, ale i atmosferę domu.

Materiał opracowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl.

 

Reklama

Polecamy artykuły:

Apteka w ogrodzie: Krwawnik pospolity

Lawenda: Uprawa, pielęgnacja, zbiór i suszenie

Sposoby na upały w domu. Jak schłodzić mieszkanie?

Najpiękniejsze krzewy ozdobne: Budleja Dawida, budleja skrętnolistna

Jak pielęgnować kosaćce (irysy) w ogrodzie?

Jak pozbyć się mrówek z balkonu? Poradnik

Azalie wielkokwiatowe – jak uprawiać je w ogrodzie?

Jak pozbyć się karczowników z ogrodu?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

JoWitek

Czy ktoś mówił Wam, że piszecie straszne pierdoły? No może za wyjątkiem tego porządku w mieszkaniu.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Feng shui dla początkujących"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.