Ustawa deweloperska
Od 10 lat interesy osób kupujących mieszkania od dewelopera są zabezpieczone specjalną ustawą określającą obowiązki firm deweloperskich. Ustawa z 16 września 2011 roku dokładnie reguluje wszelkie obowiązki dewelopera i nakłada na niego wiele obowiązków informacyjnych. Co prawda przygotowywana jest właśnie nowelizacja ustawy, ale zapewne wejdzie w życie nie wcześniej niż w przyszłym roku. Zajmijmy się więc tym, co obowiązuje teraz i wskazówkami, które pomogą w bezpiecznym zakupie mieszkania.
Po wstępnym wyborze mieszkania usiądź wygodnie i przeczytaj prospekt
Proponujemy poszukiwanie mieszkania rozpocząć od ustalenia potrzeb, czyli tego, jakie mieszkanie i w jakim celu kupujemy. Wtedy dopiero określimy lokalizację. Jest ona kluczowa z wielu względów, chodzi tu zarówno o nasze przyzwyczajenia, bliskość rodziny i znajomych, wygodę, jak i aspekt czysto ekonomiczny. To, w jakim miejscu kupimy mieszkanie, w dużej mierze zdeterminuje przyszłą wartość naszej nieruchomości.
Foldery reklamowe kontra prospekt deweloperski
Jeśli już o tym zdecydujemy, na naszym stole pojawią się foldery deweloperów. Przeglądane zarówno w formie papierowej, jak i w internecie, pozwolą na zapoznanie z podstawowymi parametrami inwestycji. Tak naprawdę większą wiedzę o inwestycji da nam dopiero prospekt deweloperski. Od strony formalnej przypomina trochę giełdowy prospekt informacyjny. Jest najbardziej wiarygodnym źródłem informacji zarówno o firmie, jak i inwestycji. Jego zawartość szczegółowo definiują zapisy ustawy i każdy deweloper musi się do tych reguł stosować.
Sprawdź wiarygodność dewelopera
Zacznijmy do podstawowych informacji. Prospekt już na pierwszych stronach będzie zawierał podstawowe informacje o inwestorze, jego doświadczeniu i numerach identyfikujących przedsiębiorcę. Podany będzie NIP i numer w KRS ( Krajowy Rejestr Sądowy). Z reguły naszym deweloperem będzie spółka celowa powołana do realizacji tej jednej konkretnej inwestycji. Tak jest po prostu łatwiej prowadzić inwestycję od strony rachunkowo podatkowej. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest przejrzystość kosztów i przychodów, tak cenna dla kontroli ze strony banków udzielających kredytów. Jeśli mamy wątpliwości, poszukajmy wśród udziałowców tzw. spółki matki, czyli dewelopera, który stoi za konkretną inwestycją. Wtedy możemy poszperać w internecie. Sprawdźmy opinie o firmie i zrealizowane inwestycje. Często zdarza się, że firma, z którą podpisujemy umowę, ma formę prawną „spółka z o.o. spółka komandytowa”. Taka forma prowadzenia działalności wynikała jeszcze do niedawna z optymalizacji podatkowej i jest w 100 procentach zgodna z prawem. Teraz nastąpiła zmiana przepisów, ale firmy często nadal działają w tej formule.