Lustro jako ozdoba
Przywoływana epoka Ludwika XIV i luksusowych apartamentów rozpowszechniła modę na lustra XXL. Wtedy właśnie lustra stały się naprawdę doceniane we wnętrzach i zajmowały w nich honorowe miejsce – zdobyły sale balowe, galerie czy halle. Nim weszły do masowej produkcji, stanowiły prawdziwy rarytas, na który pozwolić sobie mogli tylko najzamożniejsi.
Dziś lustro odnajdzie się w zasadzie w każdym wnętrzu, niezależnie od wybranego stylu – klasycznym i nowoczesnym, minimalistycznym czy też bogato zdobionym. Największą rolę w lustrze odgrywa jego rama – to ona definiuje jego charakter oraz oddaje styl konkretnego wnętrza.
Jak ustawić lustro?
Dziś nie wystarczy tylko lusterko nad umywalką w łazience – zastosowanie go w części dziennej mieszkania to absolutny must have.
Srebrzysta tafla łapie światło i pięknie odbija je, rozświetlając tym samym i powiększając pomieszczenie. Nadaje mu także lekkości i oddechu. Lustra są ogromnym przyjacielem małych pomieszczeń – to, co dobrze ulokowane lustro może zrobić z niewielką powierzchnią to prawdziwa magia złudzenia optycznego. Wykończ dwie przeciwległe ściany lustrami – twoja przestrzeń nie będzie miała końca.
Lustro warto postawić na wprost okna lub też bokiem do niego, bo to pozwoli mu na złapanie największej ilości promieni słonecznych, które następnie odda pozostałej części pomieszczenia, doświetlając je. Działa bowiem ono jak peryskop.
Jeżeli masz z kolei problem ze zbyt niskim pomieszczeniem lub też nisko wisząca belką – umieść lustro nad powierzchnią nad tobą, a zobaczysz, jak twój pokój zostanie wyciągnięty do góry.
Wolnostojące lustro czy lustrzana kompozycja?
Może kogoś dziwić popularny ostatnio element wyposażenia wnętrza – jakim jest wolnostojące lustro oparte o ścianę. W zasadzie, po co ono jest i czemu ma służyć? Nie tylko funkcjonalności, ale także pięknu. Dużych prostokątnych luster nie wiesza się obecnie na ścianach, ale opiera się o nią.
W salonie ciekawą aranżację będzie stanowiła kompozycja złożona z kilku luster o różnorodnych kształtach i stylach. W ten sposób stworzyć możemy niebanalny efekt galerii luster. Dobrze sprawdzającym się patentem w salonie jest powieszenie poziomego lustra nad komodą lub kominkiem, które będzie stanowiło alternatywę dla obrazu.
Lustra można również stosować jako wykończenie ścian niczym tapeta czy płytki. Będzie to świetny zabieg w przypadku maleńkiej łazienki – wystarczy, że umieścisz lustro na całej ścianie, a uzyskasz niesamowity efekt przestrzenny.
Niezależnie od stylu, jaki preferujesz czy wielkości przestrzeni, z jaką mamy do czynienia przy aranżacji – pamiętaj jedno: LUSTRA TO DEKORACJA ZAWSZE NA CZASIE!
arch. Monika Wolska-Gan