Porady domowe

Brzydki zapach z toalety. Jak go usunąć domowymi sposobami?

Przyczyn brzydkiego zapachu w łazience może być kilka, zaczynając od braku higieny i niezachowania czystości, a na wadach konstrukcji instalacji kanalizacyjnej kończąc. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Brzydki zapach z toalety. Jak go usunąć domowymi sposobami?
Wyjaśniamy dlaczego śmierdzi z sedesu i jak się tego pozbyć. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego śmierdzi w toalecie

Zanim zabierzemy się za sprzątanie, warto wcześniej upewnić się, co jest przyczyną brzydkiego zapachu w toalecie. Nie zawsze musi on wynikać z niezachowania czystości. Nawet w łazienkach wymytych na błysk może pojawić się nieprzyjemna woń. Jakie są więc przyczyny pojawiania się fetoru w łazience? Do głównych przyczyn zalicza się:

  • zła wentylacja,
  • pleśń,
  • nieszczelny syfon pod prysznicem,
  • zapchany syfon w umywalce,
  • kanalizacja

W większości przypadków bez trudu poradzimy sobie sami, do części będziemy jednak potrzebować wsparcia hydraulika. 

Dlaczego z odpływu brzydko pachnie? 

Smród może pojawiać się, gdy urządzenia sanitarne – ubikacja, brodzik z odpływem, umywalka – nie były od dawna używane lub gdy mamy w łazience  system ogrzewania podłogowego, z którego intensywnie korzystamy. Zebrana w syfonach woda wówczas odparowuje, robiąc tym samym miejsce dla gryzącego zapachu rur ściekowych. Aby pozbyć się problemu, wystarczy uzupełnić zamknięcie wodne, czyli kilkukrotnie spuścić lub odkręcić wodę i przelać syfony.

Przeczytaj również: Naturalne sposoby na zacieki w toalecie. Tak skutecznie usuniesz kamień z sedesu

Dlaczego śmierdzi z brodzika?

Podobny problem występuje też z winy zatorów drenaży WC i innych urządzeń ceramicznych. Na skutek przytkania rur odpływowych, zbierające się w nich bakterie powodują pojawienie się dokuczliwego smrodu. Ta akurat usterka nie wymaga zbyt wiele pracy – brzydki zapach powinien zniknąć tuż po przetkaniu rur. Jak to zrobić? Tu opisaliśmy kilka skutecznych sposobów – najlepiej zadziałają profesjonalne preparaty do udrożniania rur lub np. gorąca woda z sodą oczyszczoną.

Nie zawsze jednak przyczyną brzydkiego zapachu w łazience będzie brak staranności w sprzątaniu czy konserwowaniu rur. Jeśli brzydki zapach wyczuwamy nawet codziennie, może to być oznaką niewydolności wentylacji kanalizacji.

Przeczytaj również: Czarne plamy na silikonie w łazience. Domowe sposoby na usunięcie grzyba i pleśni

brudny sylikon w łazience Grzyby oraz pleśnie są bardzo szkodliwe dla zdrowia. Fot.123RF.com

Łazienka - problemy z wentylacją

Poprawnie wykonana wentylacja zabezpiecza instalację kanalizacyjną przed przedostawaniem się do wnętrza domu brzydkich zapachów. Wadliwość jej działania sygnalizuje właśnie odór długotrwale wydobywający się z urządzeń sanitarnych w łazience. Instalacja kanalizacyjna wymaga napowietrzania, które zapobiega całkowitemu wypełnieniu przekroju rur przez spływające ścieki oraz powstawaniu tzw. korka wodnego. Stopniowo przemieszczając się w dół, sprawia on, że wytwarza się podciśnienie, które wpływa również na inne zamknięcia wodne. W końcu dochodzi do wyssania wody z syfonów, przez co wydobywa się z nich smród, który może rozprzestrzeniać się na inne pomieszczenia w domu.

Aby instalacja kanalizacyjna działała, jak należy, konieczne jest by:

  • średnica zastosowanych rur była odpowiednio szeroka – co zapobiegnie powstawaniu korka wodnego;
  • podłączenia podejść od urządzeń sanitarnych do pionu- najkrótszą droga i koniecznie ze spadkiem w kierunku pionu;
  • każdy pion powinien być zakończony rurą wywiewną i wywietrznikiem;
  • zapewnić dodatkową wentylację zbyt długim podejściom.

Wszystkich tych aspektów należy dopilnować jeszcze na etapie budowy domu. Instalacje kanalizacyjne projektuje się zgodnie z normami, których najbardziej aktualne znaleźć można m.in. na stronie Polskiego Komitetu Normalizacyjnego. Modernizacja instalacji kanalizacyjnej jest uciążliwa technicznie, jak i pod względem kosztów. Pewnym doraźnym rozwiązaniem fetoru pojawiającego się w łazience będą specjalne neutralizatory zapachów.

Jak zlikwidować brzydki zapach z rur?

Z zapchanymi rurami poradzisz sobie również bez przepychaczki. Pomoże w tym jeden z domowych sposobów.

  • soda oczyszczona

Poszukaj w kuchni sody oczyszczonej. Osusz odpływ i wsyp do niego szklankę sody oczyszczonej. Odczekaj 15 minut i zalej całym czajnikiem gorącej wody.
  • ocet + soda oczyszczona

Wymieszaj ocet i sodę oczyszczoną w proporcjach 3:1. Natychmiast wlej do odpływu, nim zacznie się „pienić”. Odczekaj 15 minut i zalej całym czajnikiem wrzącej wody.
  • ocet + soda oczyszczona (II pomysł)

Wsyp do odpływu 3 łyżki sody oczyszczonej. Następnie wlej pół szklanki octu. Odczekaj 15 minut i zalej całym czajnikiem gorącej wody.
  •  ocet

Do odpływu wlej szklankę octu, szczelnie zatkaj korkiem i odczekaj 30 minut. Następnie przelej całym czajnikiem gorącej wody.
  •   kwasek cytrynowy

Rozpuść w szklance ciepłej wody 2 torebki kwasku cytrynowego i odczekaj kwadrans. Tak przygotowaną miksturą zalej odpływ. To pomoże go odetkać.

  •  cytryny

Łyżkę sody oczyszczonej wsyp do zlewu i zalej połową szklanki soku z cytryny lub octu. Składniki zadziałają i szybko zobaczysz efekt.

  •  soda kaustyczna

Do udrażniania rur sprawdza się też soda kaustyczna. Pamietaj, że jest to środek silnie żrący. Wlej do odpływu gorącą wodę, a następnie wsyp proszek. Kolejność w tym przypadku ma duże znaczenie!

  •  sól i wrzątek

Sól w połączeniu z wrzącą wodą to skuteczny sposób na zatkany zlewu. Nie zniszczy rur i jest bezpieczny dla zdrowia. Wystarczy, wsypać do odpływu pięć łyżek soli i powoli zalać ją dwoma litrami bardzo gorącej wody.

  • cola

Miejska legenda głosi, że cola całkiem nieźle oczyszcza rury. W jej składzie znajduje się kwas fosforowy, więc może coś w tym jest? Nie zaszkodzi spróbować, w każdym razie, to dwie korzyści w jednej – odetkasz rurę i nie wypijesz słodkiego, wysokokalorycznego płynu.

  •  boraks

Boraks  w połączeniu z solą i octem, skutecznie udrożnia rury. Wymieszaj po pół szklanki soli i boraksu i dolej pół szklanki octu. Wymieszany roztwór wlej do odpływu. Po 10 minutach zalej go litrem wrzącej wody. Jeśli chcesz wzmocnić efekt, możesz dodać jeszcze pół szklanki soli.

Brzydki zapach z toalety - jak usunąć domowymi sposobami

Brzydkiemu zapachowi w muszli klozetowej zapobiegniesz, wsypując do niej raz w tygodniu 2-3 łyżki sody oczyszczonej lub wrzucając tabletkę do czyszczenia protez. Wodę spuścić dopiero po 2 godzinach.

Nieprzyjemna woń zlikwiduje także proszek do prania (najlepiej do białych tkanin) oraz ocet. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.