Spis treści:
- Jak sprawdzić szczelność okien?
- Nieszczelne okna – przyczyny
- Regulacja okien – jak to zrobić?
- Jak samodzielnie uszczelnić okna?
Jak sprawdzić szczelność okien?
Najprostszym sposobem na sprawdzenie szczelności okien w domu jest przyłożenie dłoni w miejsce, gdzie potencjalnie może przepływać zimne powietrze. Na początek rękę przesuwaj przy styku skrzydła okna z ramą. Szczególną uwagę zwróć na miejsca w okolicach klamki i zawiasów.
Innym sposobem na sprawdzenie, czy okna są szczelne, jest włożenie kartki między ościeżnicę i skrzydło. Okno zamykamy i staram się wyciągnąć papier. Jeśli wyjdzie bez większego oporu, to kolejny dowód na nieszczelność okien.
Dzięki tym prosty zabiegom skutecznie ocenisz, czy okna w mieszkaniu są nieszczelne. Jeśli wynik testów jest pozytywny, następnym krokiem jest odnalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy.
Jak sprawdzić szczelność okien. Zastosuj patent z kartką papieru. Fot. Paul Maguire/123RF.com
Nieszczelne okna – przyczyny
Przyczyn nieszczelnych okien może być kilka. W przypadku starych lub dawno montowanych modeli dostawanie się zimnego powietrza może być spowodowane zużyciem się materiałów. Uszczelki mogą wypadać, być luźne, ale mogą również kruszyć się, pękać, wyginać. Takie zużycie wystąpi jeszcze szybciej, jeśli założone zostały elementy wykonane z niskiej jakości materiałów. Wtedy dochodzi do przerwania ciągłości uszczelek i izolacja nie jest odpowiednia.
Nieszczelność nowych okien może wywoływać za to nieprawidłowy montaż. Tutaj może dojść m.in. do złego spasowania elementów ramy i skrzydła okiennego, montażu ramy z wadami fabrycznymi czy niepoprawnego uszczelnienia między ramą a murem.
Przyczyną problemów często jest także zła regulacja okien. Jeżeli przy niskich temperaturach mamy ustawiony tryb lato, to trzeba się liczyć z nadmiernym przepływem zimnego powietrza. Przeprowadzenie zmiany jest natomiast stosunkowo proste.
Przeczytaj również: Wieje przez nieszczelne okna? Możesz je zabezpieczyć. Zobacz, jak to zrobić
Regulacja okien – jak to zrobić?
Regulacja okien może całkowicie odmienić temperaturę w mieszkaniu, szczególnie w okresie zimowym. Regulację należy przeprowadzać w okresie letnim i zimowym, kiedy dochodzi do skrajnej zmiany warunków atmosferycznych. Wpływ niskiej temperatury sprawia, że materiały kurczą się i potrzeba większego docisku do ramy. Latem natomiast, gdy termometr wskazuje wyższe wartości, wszystko się rozszerza i bez regulacji okno może za mocno dociskać się do ościeżnicy. To może w przyszłości skutkować uszkodzeniami.
Na zimę należy ustawić okno na tryb zimowy. Stopień regulacji kontrolujemy, wykorzystując rolki regulujące, nazywane inaczej czopami lub grzybkami. Zwykle mają kształt okrągły, sześcio- lub ośmiokątny. Na elemencie powinna być zaznaczona kreska lub kropka, wskazująca pozycję okna. W zależności od oznaczenia tryb zimowy rozpoznamy po kresce ułożonej równolegle do podłoża lub kropce zbliżonej do uszczelki.
Jak wyregulować okno na zimę? Będziesz potrzebować dostosowanego klucza. Do grzybków użyj klucza płaskiego, a przy trzpieniach wybierz klucz imbusowy. W wielu przypadkach sprawdzą się też same kombinerki lub palce.
Z wcześniej ustawionego trybu letniego rolkę przekręć o 180 stopni w prawą stronę. W ten prosty sposób rama zostanie dociśnięta, a okno będzie uszczelnione. Będzie uciekać o wiele mniej ciepła i zapobiegniemy powstawaniu przeciągów.
Regulacja okien przyczynia się do zmiany temperatury w mieszkaniu. Fot. kukota/123RF.com
Jak samodzielnie uszczelnić okna?
Niestety, regulacja nie zawsze przynosi oczekiwane rezultaty. Wówczas konieczne może być dodatkowe uszczelnienie okna. Istnieje wiele metod na przeprowadzenie zabiegu, a w większości można to zrobić samodzielnie, bez pomocy fachowca. Najczęściej do uszczelniania wykorzystuje się uszczelki, specjalną taśmę uszczelniającą, piankę lub silikon.
- Nowe uszczelki
Użycie uszczelek to najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązanie przy problemach z nieszczelnymi oknami. Do tego zabiegu należy dobrać odpowiedni rozmiar uszczelek. Powinno się to robić na podstawie karty gwarancyjnej okien lub umowy z firmą montażową. W tych dokumentach powinny znajdować się oznaczenia, które pomogą w zakupie nowych ogumień.
Przed montażem ościeżnicę i skrzydła okna dokładnie oczyszczamy. Pozbywamy się starej uszczelki i montujemy nową, zgodnie z dołączoną do niej instrukcją. Uszczelka powinna znaleźć się na styku ramy wewnętrznej i ościeżnicy. Cały proces jest prosty, a efekt od razu wyczuwalny.
W tej metodzie jednak mogą pojawić się problemy, jeśli nasze okna wyposażone są w uszczelki, które zostały wprasowane na stałe. Usunięcie ich i zamontowanie nowych w takim momencie jest trudniejsze i warto sięgnąć po inną metodę.
Przeczytaj również: Ocet nie zawsze pomaga na smugi i tłuste plamy na szybach. Jest inna metoda na lśniące okna
- Taśma uszczelniająca
Taśma uszczelniająca sprawia, że do mieszkania nie przedostaje się zimne powietrze, ale jednocześnie okno może “oddychać”, co zapobiegnie gromadzeniu się wilgoci i pary wodnej. Taką taśmę przykleja się na ościeżnicę i mur, gdzie występują szczeliny. To tworzy ochronę przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi.
Montaż taśmy uszczelniającej jest bardzo prosty, zwłaszcza gdy zakupimy taśmę samoprzylepną. Prawidłowo zamontowana może zapewnić szczelność okien nawet na kilka lat.
- Pianka uszczelniająca
Użycie pianki do uszczelniania okna to bardzo uniwersalna metoda, która sprawdzi się na większości okien. Dobrze wpasuje się do szczelin i łatwo usunąć jej ewentualny nadmiar.
Piankę uszczelniającą na okna trzeba wykorzystać do zewnętrznych i wewnętrznych partii mieszkania. Skutecznie blokuje złe warunki atmosferyczne, zapobiega powstawaniu pleśni i gromadzeniu się wilgoci. Preparat łatwo wpuścimy za pomocą pistoletu, ale przy tym należy pamiętać, że pianka bardzo zwiększa swoją objętość. Przez to nie trzeba używać jej tak dużo. Dodatkową wadą jest to, że może zostawiać po sobie ślady.
Wymiana uszczelek to najprostsze i najskuteczniejsze rozwiązanie przy problemach z nieszczelnymi oknami.Fot. Alexsey Kurguzov/123RF.com
- Silikon
Silikon polecany jest do uszczelniania okien z niedużymi nieszczelnościami. Jest on mniej wydajny w stosunku do pianki, gdyż do dokładnego blokowania zimna należy go nakładać w naprawdę dużych ilościach.
Silikon wpuszczamy bezpośrednio do miejsca, z którego przedostaje się powietrze. W przypadku większych szpar można go rozprowadzić także na zewnątrz ubytku. Użyty przezroczysty preparat będzie całkowicie niewidoczny i nie zrobi wizualnej różnicy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Czy można odpowietrzyć kaloryfery z sezonie grzewczym? Zobacz, jak to zrobić
Skuteczny sposób na wyczyszczenie kaloryfera. W domu nie unosi się kurz, sporo można zaoszczędzić
Dlaczego okna zimą są mokre? Wystarczy codziennie zrobić jedną ważną rzecz