Porady domowe

Co zrobić ze zużytym AGD?

Utylizacja RTV i AGD nie jest taka łatwa i oczywista jak w przypadku „zwyczajnych” odpadów. Starych żarówek i telewizorów nie można po prostu wyrzucić do kosza na śmieci – grozi za to wysoka grzywna.

Co zrobić ze zużytym AGD?
REKLAMA

Zepsucie się urządzeń elektrycznych takich jak pralka, telewizor, lodówka albo czajnik oznacza dwie rzeczy: wkrótce czeka nas sporo wydatków i problem utylizacji nietypowego odpadu. W społeczeństwie pokutuje brak wiedzy na temat tego, jak postępować z elektrośmieciami. W 2016 roku zaczęło obwiązywać prawodawstwo znacznie upraszczające tę kwestię. Zwiększyła się ilość punktów, w których zostawić można niesprawne urządzenia. Obowiązek przyjmowania niedziałających przedmiotów przejęły sklepy handlujące RTV i AGD.

Jeszcze śmieć, czy już elektrośmieć?
Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie eklektycznym i elektronicznym, elektroodpadami są te urządzenia, do których funkcjonowania potrzebna jest energia elektryczna lub pola elektromagnetyczne. Do grupy tej zaliczają się więc: sprzęty wielkogabarytowe jak lodówki, pralki, zmywarki, telewizory, jak i mniejsze: odkurzacze, tostery, miksery, czajniki i inny sprzęt kuchenny, jak również komputery, drukarki, telefony, klawiatury, aparaty cyfrowe czy nawet świetlówki. Poznać je można po oznaczeniu specjalnym piktogramem z przekreślonym kontenerem na śmieci. Podlegają one obowiązkom zbierania, odzysku i recyklingu.

Elektrośmieci to zagrożenie
Nakaz odpowiedzialnego „wyrzucania” elektrośmieci ma na celu zwiększenie odsetka odzysku tych przedmiotów do ponownego użycia, a w rezultacie lepszą ochronę środowiska. W ich produkcji często wykorzystywane są toksyczne tak dla ludzi, jak i dla natury substancje, takie jak rtęć, ołów, kadm, freon, nikiel czy azbest. W wyniku niepoprawnej, nielegalnej utylizacji urządzenia te zalegają na wysypiskach śmieci i uwalniają do ekosystemu – gleby, wód, powietrza — szkodliwe pierwiastki.

 

REKLAMA
REKLAMA

Gdzie oddać elektrośmieci?
Aby legalnie pozbyć się elektrośmieci, oddać je można bezpłatnie do punktów zbierania tego typu opadów, które znajdują się na terenie każdej gminy. W miastach większość wspólnot mieszkaniowych organizuje okresowo zbiórki takich sprzętów, czasem usługi te bywają odpłatne. Warto również skontaktować się z pobliskimi punktami napraw RTV i AGD – często przyjmują one niektóre urządzenia "na części". Wiele organizacji proekologicznych często prowadzi akcje zbierania elektrośmieci – za przyniesienie dowolnego urządzenia, otrzymać można drobny, upominkowy gadżet – sadzonkę rośliny, czy płócienną torbę.

fot.123RF/PICSELL

Sklepy prowadzące sprzedaż AGD i RTV zobowiązane są do odebrania do takiego sprzętu w dwóch przypadkach:
- Jeśli powierzchnia sklepu posiadającego w asortymencie urządzenia tego typu przekracza 400 mkw - musi on wtedy nieodpłatnie przyjąć zużyty sprzęt, którego wymiary nie przekraczają 25 centymetrów.
- Większe sprzęty sklep odbiera, gdy jednocześnie dokonujemy tam zakupu przedmiotu z tej samej kategorii – tzn. starą pralkę wymieniamy na nową. Co ważne, oddawany sprzęt musi być kompletny. Podobnie ma się sprawa z transportem. Jeśli nowe urządzenie zamawiamy z transportem, tym samym transportem mamy prawo odesłać urządzenie, które chcemy wyrzucić.

Strachy na lachy?
Za nieprawidłowe składowanie odpadów elektrycznych i elektronicznych grozi grzywna wynosząca do 5000 zł.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

AlbertoSrapovoli

Więcej szajsu sztucznie postarzanego trzeba produkować. Nie byłoby problemu gdyby sprzęt działał przynajmniej 10-15 lat jak kiedyś. Sam posiadam wieżę Grundig z 79 roku i nie wyrzucę jej bo działa do dziś świetnie i bezawaryjnie.

Creonix

Pytanie natomiast jest inne: dlaczego w sprzęcie który ma kontakt z człowiekiem jest rtęć ołów kadm???

REKLAMA
Creonix

WALIĆ GRZYWNĘ. Straszaki wszędzie tylko tyle państwo potrafi robić. Nie wyrzucajcie nie dlatego że grzywna a dlatego że szkoda. Jeżeli sprzęt jest sprawny albo naprawialny to po co wyrzucać? Ja takie stare rzeczy lubię. Co prawda, nie zbieram chińskiego AGD i t p ale stary telewizor czy monitor chętnie - to samo stare komputery Amiga, Atari, Elwro, Sinclair, Texas Instruments itp. Każdy sprzęt komp. z lat 80 i wcześniej, również ELWRO! Jeżeli chcesz się takich pozbyć, oddaj je albo za symb kwotę sprzedaj mi. creonix@interia.pl

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co zrobić ze zużytym AGD?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.