Zapobieganie
Ramy nie będą wymagały specjalistycznego czyszczenia, jeśli będą odkurzane regularnie – wystarczy przecierać je ściereczką z mikrofibry przynajmniej raz w tygodniu. W ten sposób oszczędzisz sobie uciążliwej i czasochłonnej pracy.
Sprzątanie bez tajemnic. Najczęściej popełniane błędy. Przeczytaj>>
Jeżeli jednak mieszkanie sprzątasz niedokładnie, zapominając o niektórych małoistotnych elementach, takich jak ramy obrazów, samo przetarcie kurzy nie wystarczy. By wyczyścić ramę i pozbyć się nagromadzonego brudu, musisz sięgnąć po cięższą artylerię. Zanim jednak zakasasz rękawy i weźmiesz się za sumienne czyszczenie, zwróć uwagę, z jakich materiałów wykonano ozdobne stelaże. Inaczej czyści się metalowe obudowy, a inaczej drewniane.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Na początek
Nigdy nie czyść ramy, która okala obraz. Możesz go niechcący zniszczyć. Zanim zabierzesz się za pucowanie, wyjmij malowidło z obudowy. W tym celu przygotuj miękki koc lub ręczniki i ułóż go na płasko na stole. Ostrożnie połóż na nim obramowane dzieło, frontem do podłoża. Odhacz wszelkie zabezpieczenia i zdejmij stelaż. Na czas sprzątania, odłóż obraz w bezpieczne miejsce.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Drewno
Impregnowane ramy wyczyścisz używając środka do czyszczenia i polerowania drewna. Zwilż nim ściereczkę i przetrzyj zabrudzoną powierzchnię. Nigdy nie rozpylaj go bezpośrednio na obudowę! (ani na żadną inną drewnianą dekoracje lub mebel).
Jak zagospodarować białą ścianę? Przeczytaj>>
Stelaży wykonanych z niezakonserwowanego drewna nie wolno przemywać chemicznymi detergentami. Mogą one powodować nieestetyczne odbarwienia. Zamiast nich niż użyj ciepłej wody. Zamocz w niej ręcznik i wyszoruj obudowę. By nadać drewnu połysk i zabezpieczyć je przed kolejnymi zabrudzeniami, wetrzyj w nie kilka kropel oliwy z oliwek lub oleju lnianego.
Do czyszczenia ramy zdobionej płaskorzeźbą, wykorzystaj szczoteczkę z miękkim włosiem, np. do zębów. Z jej pomocą wyszorujesz każde wyżłobienie w obudowie obrazu.
Malowanie obrazem. Jak komponować ramy?
Kliknij, aby przejść do galerii
Metal i plastik
Umyj je używając miękkiej, zwilżonej gąbki i łagodnego detergentu (np. szamponu dla dzieci, mydła antybakteryjnego). Podobnie możesz wyczyścić plastikowe stelaże. Sposób ten nie dotyczy ram wykonanych z metali takich jak srebro czy lakierowana cyna (i pochodnych np. mosiądzu). Mydło spowoduje, że zszarzeją i stracą blask, zamiast niego wykorzystaj inne domowe środki.
Dekoracje ścienne. Co wybrać zamiast obrazu? Przeczytaj>>
Do czyszczenia srebra doskonale nadaje się płyn do szyb. Spryskaj nim bawełnianą ścierkę i przetrzyj zabrudzoną obudowę.
Cyna odzyska piękny wygląd, jeżeli natrzesz ją pastą wykonaną z oliwy i sody oczyszczonej. Nie szoruj zbyt mocno – nadmierne tarcie sprawi, że metal będzie wyglądał jak zwykła blacha. Pastę zmyj szmatką zwilżoną w wódce lub spirytusie. Nie wycieraj na sucho - alkohol wyparuje po kilku chwilach. W ten sposób oczyścisz także starą, zaśniedziałą ramę, którą znalazłeś na strychu u babci lub na targu staroci.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Szybka
Niektóre obrazy i zdjęcia są dodatkowo osłonięte szybką. O niej także warto pamiętać – smugi, odbite palce i kurz nie pomagają w podziwianiu sztuki. Wystarczy, że wypolerujesz je tak, jak zwykle czyścisz lustra czy okna.
Tyle wystarczy, by cieszyć się błyszczącą domową galerią. Wszyscy ci jej pozazdroszczą!
Aleksandra Kozera Deccoria.pl
Zobacz najpiękniejsze salony Polaków!
Zobacz także:
Biurko dla ucznia - jakie wybrać?