Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak poprawić niskie ciśnienie wody w kuchennym kranie? Zrobisz to bez fachowca

Odpowiednie ciśnienie wody w kranie to podstawa, by móc wykonywać w kuchni podstawowe czynności higieniczne. Jeśli jest zbyt niskie, warto znaleźć przyczynę problemu – może okazać się, że to nie awaria zewnętrzna ani nadmierny, jednoczesny pobór wody przez innych lokatorów odpowiadają za brak wody u ciebie. Przyczyna potrafi być zaskakująco prosta, a jej usunięcie nie będzie wymagało pomocy fachowca. Podpowiadamy, jak poprawić niskie ciśnienie w kranie kuchennym – zacznij od sprawdzenia tych kilku kluczowych punktów.

Jak poprawić niskie ciśnienie wody w kuchennym kranie? Zrobisz to bez fachowca
Dlaczego w kranie kuchennym jest niskie ciśnienie? Przyczyna może okazać się banalna, ale warto ją wyeliminować. Fot. kaboompics/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego w kranie kuchennym jest niskie ciśnienie?

Słabe ciśnienie wody w kuchennym kranie potrafi naprawdę zirytować szczególnie wtedy, gdy planujesz większe sprzątanie, mycie naczyń lub napełnianie garnków czy czajnika do gotowania. Zwykle przyczyna takiego stanu nie jest związana z większą awarią, a jedynie z koniecznością oczyszczenie i regularnej konserwacji elementów przyłączeniowych.

Okazuje się, że problem mogą stanowić odkładające się w czasie użytkowania osady mineralne, które zmniejszają np. drożność przewodów. Niekiedy konieczna może być ich wymiana, ale zanim zaczniesz większe naprawy wymagające nakładów finansowych lub wezwiesz do nich fachowca, sprawdź, dlaczego w kranie kuchennym jest niskie ciśnienie i czy będziesz w stanie przywrócić je kilkoma prostymi krokami.

Przeczytaj również: Rachunki za wodę są coraz wyższe? Proste sposoby na oszczędzanie wody

Jak poprawić niskie ciśnienie w kranie kuchennym?

Słabe ciśnienie wody utrudnia jej pobieranie i wykorzystywanie, dlatego warto zawsze sprawdzić, gdzie leży problem. W pierwszej kolejności przyjrzyj się uważnie:

  • perlatorom,
  • filtrom,
  • sitkom,
  • zaworom,
  • złączkom.

Oceń ich stan i sprawdź, czy zanieczyszczenia nie zatkały otworów w sitkach, nie zmniejszyły średnicy wężyka lub systemów doprowadzających wodę, do których masz łatwe dojście. Zwróć uwagę na kondycję wkładów filtrów, przez dłuższy czas niewymieniane mogły się zwyczajnie zapchać.

kran Regularne czyszczenie kranu pozwala zachować prawidłowe jego działanie. Fot. aliaksandrbarysenka/CanvaPro

Aby niczego nie przeoczyć i szybko poprawić niskie ciśnienie w kranie kuchennym, wykonaj w kolejności poniższe kroki.

  1. Pilnuj higieny kranu na co dzień. Po zakończonym użytkowaniu staraj się wycierać wylewkę do sucha, by zmniejszyć ryzyko odkładania się zanieczyszczeń oraz kamienia.

  2. Wyczyść napowietrzacz (perlator) znajdujący się w wylewce kranu z uwięzionych w nim zanieczyszczeń. Odkręć element, usuń zabrudzenia, w razie potrzeby potrzymaj przez kilka godzin w miseczce z roztworem wody z octem i tak oczyszczony ponownie zainstaluj. Sprawdź, czy z kranu znów leci równomiernym, prosty strumień.

  3. Sprawdź, czy zanieczyszczenia nie zebrały się u nasady, w miejscu wyjścia kranu ze zlewu lub blatu – wyczyszczenie i dokładne przepłukanie kranu (również nowo zainstalowanego) może przywrócić optymalne ciśnienie. Zacznij od zamknięcia dopływu wody ciepłej i zimnej w głównych zaworach. Odłącz doprowadzone od spodu przewody, odkręć nakrętkę mocującą i unieś kran ponad linię mocowania. Nagromadzony w nim brud usuń np. pęsetą lub wąskimi szczypcami. Jeśli wokół kranu zgromadził się kamień, ułóż w danym miejscu papierowe ręczniki nasączone octem i pozostaw na parę godzin, aż bez trudu uda ci się go usunąć. Po ponownym zamocowaniu wszystkich elementów, puść wodę i przepłucz całość, kilkakrotnie odkręcając kurek.

  4. Sprawdź, czy zawory są całkowicie odkręcone – możliwe, że podczas dłuższego wyjazdu i zakręcenia dopływu wody nie został on ponownie otwarty.

  5. Rozprostuj pozaginane przewody doprowadzające wodę. Jeśli pod zlewem masz niewiele miejsca i do szafki upchnięte zostały np. kosze do segregacji śmieci, chemia oraz inne akcesoria kuchenne, przewody mogły ulec zagięciu, a przepływ wody został tym samym skutecznie ograniczony.

  6. W kranach z wyciąganym wężem do kontrolowania kierunku spływania wody mogło dojść do zapchania wewnętrznego filtra. Sprawdź, czy nie został on zatkany przez osady lub kamień i nie wymaga przepłukania.

woda w kranie Szukając źródła niskiego ciśnienia, sprawdź dostępne przyłącza, oceń drożność wężyków oraz oczyść głowicę kranu, odkręcając nakrętkę mocującą, by wyjąć całość ponad zlew lub linię blatu. Fot. lleerogers/CanvaPro

Zanim wezwiesz hydraulika lub rozbierzesz całe przyłącze kranu w poszukiwaniu poważniejszej przyczyny spadku ciśnienia, sprawdź, czy to nie kamień zalega na sitku, czy zanieczyszczenia nie zapchały filtrów. Jeśli regularnie czyścisz kran, a przyłącza poddajesz oględzinom i niezbędnej konserwacji, poszukaj ewentualnych przecieków lub zorientuj się, czy z jakiegoś powodu dostawca wody nie zmniejszył ciśnienia.  

Pamiętaj, że w bloku przyczyną może być jednoczesne wysokie zużycie w wielu lokalach, a latem za niskie ciśnienie w głównych przyłączach może odpowiadać susza. W domkach, gdzie woda pozyskiwana jest bezpośrednio ze studni, warto pomyśleć o instalacji hydroforu, czyli wzmacniacza ciśnienia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Zatkany zlew przestanie być problemem. Domowe sposoby działają lepiej niż sklepowe granulki i żele

Tłusty osad z gazu na szafkach kuchennych, ruszcie i palnikach. Domowe sposoby na wyczyszczenie

Najlepsze miejsce na umieszczenie czujnika tlenku węgla. Gdzie go nie montować?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.