Porady domowe

Jak pozbyć się grzyba i skutecznie wyczyścić pralkę

Brak odpowiedniego czyszczenia pralki może spowodować przykre konsekwencje w postaci brzydkiego zapachu, i to nie tylko w samym urządzeniu. Niestety, przenosi się on również na pranie. Brudna, zainfekowana grzybem pralka nie spełnia swojej roli, ubrania z niej wyjęte nie tylko nieładnie pachną, często są także zabrudzone niezbyt przyjemnie wyglądającym osadem. Co zrobić, aby pozbyć się tego problemu? Doradzamy.

Jak pozbyć się grzyba i skutecznie wyczyścić pralkę
REKLAMA

Wyczyść gumowy kołnierz

Uszczelnienie drzwiczek pralki to ulubione miejsce grzyba, pleśni, osadu z proszku i każdego innego rodzaju zanieczyszczeń. Jeśli twoje pranie nieprzyjemnie pachnie mimo tego, że nie zmieniłaś proszku i płynu do płukania, powinnaś dokładnie przyjrzeć się tej właśnie części pralki. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jeśli przetrzesz jego wnętrze białą chusteczką lub papierowym ręcznikiem, znajdziesz na nich ciemny, lepki, szlamowaty osad. Jak go usunąć?

Najprostszym sposobem jest dokładne umycie kołnierza przy użyciu ciepłej wody i detergentu. Następnie nasącz obficie papierowe ręczniki octem i włóż w jego szczeliny. Pozostaw je na kilka godzin. Ocet wykazuje działanie grzybobójcze i doskonale dezynfekuje. Po upływie wskazanego czasu wyjmij ręczniki i ponownie przemyj kołnierz, aby pozbyć się zapachu octu. W przypadku wyjątkowo upartego osadu - powtórz całą procedurę. Jeśli chcesz upewnić się, że uszczelka została dokładnie oczyszczona, użyj szczoteczki do zębów do wyszorowania jej wnętrza.


Fot. 123RF.com

Zdezynfekuj bęben

Większość nowoczesnych pralek posiada program samoczyszczenia. Aby przyniósł on pożądany efekt, trzeba nasze urządzenie nieco wspomóc. W tym celu znowu przyda ci się ocet, a także soda oczyszczona.

Wlej litr octu do podajnika proszku / płynu do prania. Sodę oczyszczoną (około pół filiżanki) wsyp w miejsce płynu do płukania. Następnie uruchom program samoczyszczący. Ze względu na intensywną woń octu, zanim zrobisz “normalne” pranie, włącz jeszcze jeden cykl piorący na najwyższej możliwej temperaturze. Po jego zakończeniu zostaw otwarte drzwi pralki, aby jej wnętrze dokładnie wyschło. Warto to uczynić z tego nawyk - dzięki temu zmniejszysz ryzyko ponownego pojawienia się grzyba i pleśni we wnętrzu urządzenia.


Fot. 123RF.com

Umyj pojemnik na proszek, filtr i inne części

Poza bębnem i gumowym kołnierzem należy zadbać o czystość innych komponentów pralki, szczególnie podajników na proszek i filtra.

W większości modeli te pierwsze są demontowalne, co znacznie ułatwia ich czyszczenie. Umyj pojemnik dokładnie pod gorącą, bieżącą wodą a następnie włóż do octowo-sodowej kąpieli. Aby ją przygotować, do 5 litrów ciepłej wody dodaj litr octu oraz filiżankę sody oczyszczonej. Dokładnie wymieszaj, a następnie zanurz w mieszance pojemnik na proszek do prania i pozostaw na 2-3  godziny. Po tym czasie ponownie umyj go pod bieżącą wodą.

Regularne czyszczenie filtra należy do standardowych czynności wchodzących w zakres dbania i konserwacji pralki. Poza “zwykłym” czyszczeniem, warto czasami zafundować filtrowi kąpiel octowo-sodową - taką, jak w przypadku pojemnika na proszek.

Dbaj o czystość pralki na zewnątrz

Pamiętaj, że pralka brudzi się nie tylko w środku. Od czasu do czasu należy ją dokładnie umyć i zdezynfekować także na zewnątrz. Użyj w tym celu szmatki nasączonej ciepłą wodą zmieszaną z octem.


Dorota Sokołowska/Deccoria.pl
Zdjęcie glówne: 123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pozbyć się grzyba i skutecznie wyczyścić pralkę"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.