Spis treści:
- Jak wygląda wizyta księdza z kolędą?
- Jak przygotować dom do kolędy?
- Kolęda – co postawić na stole?
- Kolęda – co napisać na drzwiach?
- Kolęda – ile włożyć do koperty?
Jak wygląda wizyta księdza z kolędą?
Po świętach Bożego Narodzenia rozpoczyna się okres wizyt duszpasterskich (znanych kolędami), podczas których kapłani nawiedzają mieszkańców parafii w domach. Celem takich wizyt jest wspólna modlitwa księdza z parafianami w ich domach, a także poświęcenie domu i udzielenie błogosławieństwa dla rodziny na cały rok. Według prawa kanonicznego wizyta duszpasterska to także okazja do lepszego poznania wiernych oraz ich problemów.
Przebieg wizyty duszpasterskiej zależy od kapłana i zwyczajów danej parafii, a nawet od tradycji charakterystycznych dla danego zakątku kraju. Pewne elementy są jednak niezmienne. Zwyczajowo kolęda odbywa się od końca grudnia aż do uroczystości Ofiarowania Pańskiego, czyli do 2 lutego. Księdza odwiedzają domy najczęściej od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych, zaś w soboty – w godzinach porannych. Czas trwania kolędy zależy od wielu czynników, m.in. od liczny księży w danej parafii oraz liczby rodzin, które do niej przynależą.
Domownicy powinni zgromadzić się przy stole na wspólnej modlitwie. Na chrześcijańskie pozdrowienie „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus” odpowiadamy „Na wieki wieków Amen”. Ksiądz mówi także często „Pokój temu domowi”, na co odpowiadamy „I wszystkim jego mieszkańcom”. Gdy kapłan kropi nas wodą święconą, czynimy znak krzyża. W czasie wizyty duszpasterskiej można również poprosić księdza o poświęcenie przedmiotów lub domu. Natomiast po zakończonej kolędzie gospodarz zwyczajowo odprowadza kapłana do kolejnego domu.
Jak przygotować dom do kolędy?
Dla wielu osób wizyta duszpasterska jest bardzo ważnym, ale jednocześnie dość stresującym wydarzeniem. Aby kolęda przebiegła sprawnie, należy się do niej odpowiednio przygotować. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas wizyty księdza w naszym domu.
- Na wizytę duszpasterską należy umówić się z wybranym z księży osobiście lub zapisać się na listę udostępnioną w parafii.
- Należy zadbać o porządek w domu oraz stroje wizytowe wszystkich domowników.
- Na czas wizyty duszpasterskiej należy wyłączyć radio oraz telewizor, a także wyciszyć telefony komórkowe, aby nie zakłócać modlitwy.
- Podczas kolędy zaleca się zamknąć w oddzielnym pomieszczeniu zwierzęta domowe, których obecność mogłaby rozpraszać domowników w trakcie modlitwy i błogosławieństwa.
Kolęda ma charakter spotkania z wiernymi w przyjaznej i swobodnej atmosferze. Daniel Dmitriew / Forum
Kolęda – co postawić na stole?
Zgodnie z wytycznymi duchownych, podczas wizyty duszpasterskiej nasz stół powinien być nakryty białym obrusem. Co powinno się na nim znaleźć? Otóż trzeba zaopatrzyć się w:
- naczynie ze święconą wodą – jeśli jej nie masz, możesz nalać wodę z kranu i poprosić księdza na początku wizyty o jej pobłogosławienie;
- kropidło, którym kapłan, błogosławiąc, pokropi dom i jego mieszkańców. Jeśli brakuje nam kropidła, na stole można położyć poświęconą w Niedzielę Palmową palmę;
- krucyfiks;
- świeczniki ze świeczkami – co istotne, świece powinny być zgaszone. To kapłan przed rozpoczęciem modlitwy je zapala;
- Biblię.
Przeczytaj również: Jak pozbyć się plam z obrusu? Domowe sposoby na usunięcie plam po barszczu, winie, tłuszczu
Kolęda – co napisać na drzwiach?
Ostatnim etapem wizyty duszpasterskiej jest zaproszenie księdza do wspólnej rozmowy i zaproponowanie poczęstunku. Celem konwersacji jest poznanie parafian i ich problemów. Warto jednak pamiętać, że kapłan w tym samym dniu ma wiele domów do odwiedzenia, dlatego nie warto go nadmiernie zagadywać. W tym czasie można zaproponować także księdzu poczęstunek lub obiad.
Zgodnie z tradycją w domostwach, w których odbyła się wizyta duszpasterska, domownicy na drzwiach swoich mieszkań zapisują następujące litery „C+M+B” oraz bieżący rok. Jest to skrót łacińskich słów „Christus Mansionem Benedicat”, co oznacza „Chrystus Mieszkanie Błogosławi”.
Kolęda – ile włożyć do koperty?
Od lat przyjęło się, że przy okazji wizyt duszpasterskich parafianie mogą złożyć dobrowolną ofiarę na potrzeby kościoła. Zazwyczaj przekazywana jest w kopercie, a jej wysokość powinna zależeć wyłącznie od uznania mieszkańców domu. Zwykle wysokość ofiary kształtuje się na poziomie między 50 a 100 zł.
Niestety w ostatnich latach kolędy stały się obiektem kontrowersji. Wiele Polaków sceptycznie odnosi się do pomysłu dawania księżom kopert, gdyż uważa, że jest to sposób na „wyciągnięcie” od parafian pieniędzy. Z tego powodu w niektórych parafiach obowiązuje zakaz przyjmowania kopert z pieniędzmi podczas kolędy.
Przeczytaj również: Omijasz róg stołu, nie dajesz krzyża w prezencie? Dlaczego ludzie wierzą w te domowe przesądy?