Zmieniaj pościel
Łóżko to to raj dla roztoczy. Gdybyśmy mogli je zobaczyć w nocy nie zmrużylibyśmy oka. Warto dbać więc o zmienianie pościeli raz w tygodniu. Nie należy także zapominać o jej prasowaniu. Roztocza giną w wysokiej temperaturze. W lecie wystarczy wywiesić pranie na zewnątrz. W zimie z kolei warto wietrzyć pościel podczas mrozu. To doskonały sposób na pozbycie się mikroskopijnych pajączków.
Regularnie odkurzaj
Dbanie o czystość podłogi gwarantuje pozbycie się przynajmniej części roztoczy. Dobrze także od czasu do czasu wytrzepać dywany i dokładnie je wyprać. Jeśli jesteśmy alergikami dobrze przy tym używać środków chemicznych, mających zabijać roztocza. Dobrym pomysłem jest także zamówienie profesjonalnego czyszczenia dywanów czy kanap. Nie należy także zapominać o wymienianiu worka w odkurzaczu, ponieważ jest on źródłem kurzu i zarazków.
Dbaj o odpowiednią temperaturę
Ciepłe i wilgotne pomieszczenia to warunki, które sprzyjają namnażaniu się roztoczy. Najlepiej utrzymywać temperaturę w okolicach 20 - 23 stopni C. Warto także codziennie wietrzyć mieszkanie, aby zapewnić przepływ świeżego powietrza.
Profilaktycznie unikaj tkanin
Jeśli jesteś alergikiem lepiej unikaj zasłon, wykładzin, dywanów, poduszek i narzut. To tam najczęściej żyją szkodniki, które mogą powodować silny nieżyt nosa czy zapalenia skóry. Dobrze także rozejrzeć się za specjalną pościelą dla alergików. Tę można bez problemu kupić w sklepach internetowych i stacjonarnych.
Wyrzucaj to, co niepotrzebne
Nie magazynuj w domu starych świeczników, figurek czy dekoracji, których nie używasz. Są one głównym źródłem kurzu, a więc i roztoczy. Wyrzuć także bukiety ze sztucznych i suszonych kwiatów. Te niezwykle ciężko jest doczyścić.
Walka z roztoczami bywa niezwykle uciążliwa. Nie sposób sprawdzić, czy pozbyliśmy się ich na dobre, dlatego warto powtarzać te zabiegi regularnie. Dzięki temu znów odetchniemy pełną piersią!
Dorota Śmietana/ Deccoria.pl