Porady domowe

Jak urządzić małą i wąską kuchnię? Sprawdzone triki i porady

Rozmiar nie ma znaczenia. Nawet w małej i wąskiej kuchni w bloku stworzyć można urokliwe wnętrze. Wszystko, czego potrzeba, to dobry pomysł i jego konsekwentna realizacja.

REKLAMA

W dobrze zaaranżowanej kuchni wygodniej i efektywniej się pracuje. Nie trudno sobie wyobrazić, ile czasu można zaoszczędzić na wykonywaniu codziennych obowiązków w odpowiednio rozplanowanej przestrzeni. Urządzając małe kuchnie, uwagę trzeba zwracać na nawet takie detale, jak kierunek i stopień rozwarcia drzwiczek od mebli. Funkcjonalne i wygodne rozmieszczenie wyposażenia może przysporzyć wielu trudności.

Zobacz więcej zdjęć

Zobacz najważniejsze zasady urządzania małej i wąskiej kuchni »

REKLAMA
REKLAMA

Wysoka zabudowa wszystkich ścian to pomysł, który nie sprawdzi się w małych kuchniach. Takie wyposażenie zabierze dużo cennego miejsca z niewielkiej przestrzeni, przytłoczy je i zamknie. W niedużych pomieszczeniach lepiej wyglądają niskie szafki kuchenne. Jeśli potrzebujemy miejsca na przechowywanie rzeczy „podręcznych”, w miejsce wysokich mebli sprawdzą się otwarte półki i listewki z haczykami. To pozwala na lepsze wykorzystanie płaszczyzny ścian; doda wnętrzu lekkości, jak również pozostawi przestrzeń na stworzenie blatu roboczego.

Zobacz więcej zdjęć

Białe kuchnie to nie tylko modny trend z magazynów wnętrzarskich – zastosowanie jasnych czy to białych, czy beżowych, frontów szafek da optyczne złudzenie rozszerzenia przestrzeń. Trik ten zostanie spotęgowany, jeśli płaszczyzna drzwiczek będzie połyskująca.

Zobacz więcej zdjęć
REKLAMA
REKLAMA

W kuchni na brak mebli nie możemy sobie pozwolić. Aby osiągnąć praktyczny wymiar tego wnętrza, duże wyposażenie ustawmy w linii lub w kształt litery „L”. Szafki ustawione w dwóch rzędach, naprzeciwko siebie, mogą utrudniać nawigowanie po pomieszczeniu – taka organizacja będzie wygodna w codziennym użytkowaniu, jeśli odległość między meblami będzie wynosić minimum 120 cm.

Świetnym sposobem na powiększenie małej kuchni, jest jej otwarcie na salon czy duży pokój. To radykalna zmiana układu mieszkania, ale bardzo skuteczna, jeśli zależy nam na pozyskaniu dodatkowego miejsca. Aby zachować funkcjonalną granicę między oboma pomieszczeniami, wprowadzić można niewielką wyspę kuchenną. Podział wyznaczy również styk dwóch posadzek – kuchennej i salonowej. Nie musi być ona nieruchoma czy przytwierdzona do podłogi – warto zwrócić uwagę na mobilne stoliki i blaty na kółkach – w razie potrzeby łatwo będzie je przestawić w inne miejsce.

Zobacz więcej zdjęć

Urządzając mała i wąską kuchnię, unikajmy instalowania rozwieranych drzwi wejściowych i drzwiczek meblowych. Ich uchylone skrzydła bardzo skutecznie zgarniają wolna przestrzeć. Ich funkcje w takim samym stopniu spełnią modele przesuwane czy specjalne rolety.

Zobacz więcej zdjęć

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

enyanika

Tak naprawdę w małej kuchni ciężko coś zaprojektować aby było funkcjonalne. Niestety w przestrzeni nie da się oszukać i nie wsadzimy do małej kuchni więce niż to jest możliwe. Jedynie możemy ją dokładnie zabudować aby zyskać jak najwięcej miejsc w szafkach i popracować nad klorem i oświetleniem aby przynajmniej nas wizualnie nie przytłaczała.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak urządzić małą i wąską kuchnię? Sprawdzone triki i porady"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.