Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak usunąć rdzę?

Wilgoć sprawia, że metalowe przedmioty korodują. Jak temu zapobiec i jak usunąć rdzę?

Jak usunąć rdzę?

fot. 123RF/PICSELL

Rdza, efekt korozji metalu powstaje na skutek utleniania żelaza. Na przebieg tego procesu wpływa również wilgoć. Niepowstrzymywana korozja może spowodować, że metalowe przedmioty – narzędzia do prac ogrodniczych, niektóre przedmioty codziennego użytku, części mebli ogrodowych, pokrywają się rudawym nalotem i niszczeją. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów, by usunąć rdzę.

Domowe sposoby na usunięcie rdzy

Jak się okazuje, usuwanie rdzy nie jest trudne czy niemożliwe do wykonania. Mało tego, można w tym celu posłużyć się typowymi środkami, które zapewne każdy z nas ma w domu. Trzeba się jednak nastawić na to, że to praca całkiem czasochłonna.

Jakimi domowymi preparatami usunąć rdzę?

Uwaga! Zanim zabierzemy się do jakiejkolwiek pracy, załóżmy na dłonie rękawice ochronne.

Niewielkie ślady rdzy można próbować usunąć szorstką szczotką i odrobiną wody. Po prostu trzeba długo pocierać metal, dopóki rdzawe ślady nie znikną. Po zakończeniu prac czyszczony przedmiot dokładnie osuszamy.

fot. Pixabay.com

Co usuwa rdzę

W usuwaniu rdzy pomocna będzie soda oczyszczona. Dodając do niej niedużą ilość wody, przygotowujemy z niej niezawodną pastę. Nanosimy ją na skorodowane miejsce drapiącą ściereczką lub szczoteczką do zębów. Szorujemy zabrudzoną powierzchnię, dopóki nie znikną z niej rudawe ślady. Sposób ten warto wypróbować szczególnie w przypadku narzędzi ogrodowych i mebli wypoczynkowych trzymanych na zewnątrz. Grubą warstwę sodowej masy można również pozostawić na czyszczonej powierzchni na parę godzin, by popracowała i rozpuściła rdzę.

Ocet spożywczy również umożliwia pozbycie się nalotu z rdzewiejących przedmiotów. Niewielkie rzeczy moczymy w nim przez kilkanaście godzin, a najlepiej całą noc. Większe przewiązujemy lub obkładamy tkaniną obficie nasączoną tym specyfikiem.
Jakie są jeszcze domowe sposoby usuwania rdzy? Podobnymi właściwościami co ocet, odznacza się kwasek cytrynowy.

Dobrze połączyć go z solą – wówczas zyskuje jeszcze większą „moc”. Taka mieszanka może rozprawić się z trudniejszymi „zabrudzeniami”. Obie substancje rozpuszczamy w wodzie i namaczamy w niej zardzewiałe przedmioty. Niestety, w ten sposób nie można usuwać rdzy z powierzchni pokrytych farbą. Niektórzy, chcąc pozbyć się śladów korozji, próbują moczyć zabrudzone przedmioty w coli. Mówi się nawet, że im taki środek tańszy, tym skuteczniej działa.

Profesjonalne sposoby usuwania rdzy

Rynek materiałów przemysłowych obfituje w preparaty do usuwania rdzy. Dobre środki z tej kategorii nadają się do aplikowania na każdą powierzchnię i nie będą wymagały nawet szorowania – wystarczy rozprowadzić je na brudnej rzeczy, a one po prostu rozpuszczą ślady korozji. Mimo wszystko podczas ich stosowania zachowujmy podstawowe środki ostrożności – to preparaty o kwaśnym odczynie, zakładajmy więc rękawice itp.

Rdzę z większych przedmiotów i powierzchni najłatwiej usunąć wykorzystując piaskowanie. To najskuteczniejsza metoda, w dodatku umożliwiająca czyszczenie zagłębień i innych trudno dostępnych miejsc. Pod wpływem piasku wyrzucanego silnym strumieniem widoczne efekty korozji są zdzierane, a czyszczona powierzchnia wygładzana.

Metalowe przedmioty można również oczyszczać ściernicą szczotkową zamontowaną na wiertarce. Wadą tej metody jest zagrożenie zarysowaniem metalu.

Rdzy już nie ma – co teraz?

Niektóre metalowe przedmioty będą potrzebowały regularnego oczyszczania z rdzy. Nie da się uniknąć korozji, można jednak opóźniać jej działanie. Po usunięciu rudawego nalotu konieczne jest położenie na oczyszczanym przedmiocie tzw. antykorozji – środka, który będzie jej zapobiegał. Czystą i wolną od rdzy powierzchnię malujemy takim podkładem, później nanosimy na niego emalię.

fot. 123RF/PICSELL

Co usuwa rdzę z ubrania

Rdza na ubraniach pojawia się najczęściej na skutek dotykania czy przypadkowego otarcia się o skorodowaną powierzchnię. Łatwo się ich pozbyć, wykorzystując wyżej opisane domowe metody. Starsze, zaschnięte zabrudzenia warto potraktować parą wodną i miarką kwasku cytrynowego. Można je również namaczać w gorącym soku z cytryny lub roztworze wody i octu.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.