Pleśń pojawia się w miejscach zawilgoconych, w których brakuje dobrej cyrkulacji powietrza. Brzmi znajomo? Takie właśnie warunki panują w niemalże każdej łazience. Po kąpieli często zapominamy, by ją przewietrzyć lub osuszyć, umożliwiając tym samym rozwój grzyba, który szczególnie upodobał sobie fugi przy wannie.
Walka z grzybem nie jest prosta. Specjalne środki czyszczące i pleśniobójcze są niemalże nieskuteczne, pleśń będzie ciągle wracała. Nie znaczy to jednak, że nie da się temu zaradzić. Najlepszym sposobem, by się jej pozbyć, jest wymiana silikonu okalającego wannę. Nie wpadaj w panikę, nie musisz wzywać fachowców do pomocy. Taką drobną pracę bez problemu wykonasz sam, oszczędzając przy tym nerwy i pieniądze. Zwykle taka usługa kosztuje nawet 100 zł!
Jak przepchać zapchany syfon? Przeczytaj>>
Po naniesieniu równomiernej warstwy sylikonu, wygładzamy jego powierzchnię plastikową lub gumową szpachelką. Możemy to również zrobić za pomoca palca zamoczonego w mydlinie lub płynie do mycia naczyń. Staramy się, by po pierwsze usunąć nadmiar silikonu, a po drugie nie spowodować zagłębień w jego powierzchni. Dla pewności miejsce styku uszczelniacza i glazury możemy delikatnie docisnąć palcem. Na koniec spryskujemy nowy sylikon wodą z dodatkiem detergentu i czekamy, aż sylikon utwardzi się, dopiero wtedy możemy korzystać z wanny czy brodzika.
Sylikon + pistolet do wyciskania + woda w spryskiwaczu z dodatkiem płynu do mycia naczyń + szpachelka + dokładność = recepta na równo położony silikon.
Nie da się zapobiec rozkwitowi pleśni wokół wanny. Prędzej czy później porośnie ona fugi i wypełniający je silikon. Nie tylko wygląda ona nieestetycznie, ale przede wszystkim jest niebezpieczna dla zdrowia. Warto więc zadbać o higienę własnej łazienki. W końcu kto chciałby odbywać relaksującą kąpiel w towarzystwie brzydkiego, czarnego grzyba? Ohyda! Wystarczy trochę skrobania, aplikacja pasty i możesz cieszyć się czystą, zadbaną wanną. Zobacz film powyżej.
Tak jak w łazience, pleśn często pojawia się równiez na ścianach w pokoju, kuchni czy korytarzu. Jak się jej pozbyć, niekoniecznie od razu sięgając po chemiczne środki?
Deccoria.pl
Przeczytaj także:
Łazienka bezpieczna dla dziecka
Zwierzak w domu. Jak sprzątać, by nie zwariować?
Czas życia krótki, kropnijmy wódki! 11 zastosowań trunku, o których nie miałeś pojęcia