Porady domowe

Jak uporządkować zagracone mieszkanie?

Masz tendencję do magazynowania wielu niepotrzebnych bibelotów i przedmiotów codziennego użytku? A może w twoich szufladach panuje bałagan, nad którym nie umiesz zapanować? Najwyższy czas zrobić rachunek sumienia i uporać się z zagracającymi nas rzeczami - raz na zawsze!
Jak uporządkować zagracone mieszkanie?
REKLAMA

1. Przede wszystkim zastanów się, gdzie u ciebie w mieszkaniu leży problem - czy jest to "pokój eklektyczny", do którego wpychasz wszystkie niepotrzebne rzeczy, czy może zagracony garaż albo piwnica, w której magazynujesz dosłownie wszystko. Rozważ też, czy są u ciebie w domu  miejsca, które wymagałyby dodatkowej organizacji (np. przepełnione szafki, półki czy kartonowe pudła, w których już dawno nie pamiętasz, co było schowane).

2. Zrób selekcję i pozbądź się wszystkiego, czego już dawno nie używałaś lub co nie przyda ci się w przyszłości. Szczególnie zwróć uwagę na: stare pościele, zastawę kuchenną, za małe ubrania twoich dzieci, dawne meble i dekoracje, sprzęty do ćwiczeń i małe domowe przybory. Wszystkie rzeczy, które niepotrzebnie magazujesz zabierają cenną przestrzeń w twoim mieszkaniu i jedynie się kurzą.

3. Po selekcji, wszystkie rzeczy, których używasz sezonowo (np. dekoracje na święta, akcesoria ogrodowe lub wakacyjne) zapakuj w kartonowe pudła. Wszystko dokładnie zabezpiecz, a pudło zaklej taśmą i opisz flamastrem. Dzięki temu nietylko zadbasz o twoje rzeczy, ale też bez problemu znajdziesz je, kiedy będziesz ich potrzebować. Najlepiej przechowywać je w piwnicy, na strychu, w garażu lub jeśli nie mamy do dyspozycji takich pomieszczeń: na dnie/górze szafy.

4. Małe przedmioty codziennego użytku także należy dobrze wyselekcjonować i rozmieścić w pudłach, dekoracyjnych pojemnikach, szafach i szufladach. Rzeczy o podobnym charakterze zawsze umieszczaj razem (np. przybory papiernicze i materiały biurowe). Nie zostawiaj pojedynczych rzeczy w widocznych miejscach. Wszystko, co musisz mieć pod ręką, układaj w opisanych lub charakterystycznych pudełeczkach lub szafkach - zawsze będziesz wiedzieć, co gdzie jest.

5. Zadbaj też o organizację wewnątrza szuflad i szaf - nie pozwól, aby znajdujące się tam rzeczy plątały się ze sobą, przepełniając tym samym niepotrzebnie wnętrza twoich mebli. Wszystko posegreguj i powkładaj do pudełek. Możesz też samodzielnie wykonać przegródki z kartonu, dzięki którym wydzielisz kilka odrębnych przestrzeni.

Pamiętaj, że musisz być czujna na bieżąco. Niemalże codziennie przybywa nam przedmiotów, które niepotrzebnie magazynujemy i przechowujemy "na przyszłość". Zanim włożysz coś do szafy lub schowasz do pudła, zastanów się, kiedy następny raz po to siegniesz. Jeśli nie potrafisz odpowiedzieć sobie na to pytanie, lepiej od razu wyrzuć to prosto do śmieci!

Dorota Śmietana/ Deccoria.pl

 

Zobacz najpiękniejsze salony Polaków!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (4)

polly_anna

Evitadora, dokładnie tak. Ilekroć wyrzucę coś, co leży latami, za dwa dni okazuje się, że właśnie tego potrzebuję i muszę biec do sklepu. Myślę, że jakieś stare, dziurawe, czy 5 rozmiarów za małe ciuchy można bez żalu wyrzucić lub komuś oddać - jeśli się do noszenia nadają. Ale z innymi rzeczami już jestem bardziej ostrożna. Choć właśnie zaczynam akcję odgracania polegającą na tym, że ostatnio uzbierało mi się trochę bibelotów, które wystawiam sezonowo, zebrałam kilka kartonów i popakuję je tematycznie w te kartony i wystawię do pawlacza. Ale z wyrzucaniem trzeba naprawdę uważać

lena111

Od początku listopada ogłosiłam w domu Akcję Odgracanie. Każdy ma za zadanie - w ciągu każdego dnia wyrzucić do śmieci niepotrzebną rzecz z domu. Do tej pory uzbierało się kilka worków 60 litrowych tych "przydasie" tzw. gratów. Jeszcze jest sporo do ogarnięcia, ale już trochę przestrzeni zyskaliśmy :)

REKLAMA
evitadora

Ble,ble,ble. 20 lat trzymałam resztki włóczek, koronki, mulina (lubiłam coś podziergać ale teraz nie mam czasu). Oddałam znajomej, która potrzebowała takie "skarby". Tydzień później moja córka tego potrzebowała. Bez komentarza. :-P

frezja56

bardzo dobry artykuł...niby mam uporządkowane rzeczy ale... zdarza się chować tzw.przydasie i mało kiedy po nie sięgam;aż strach pomyśleć co by było,gdybym dysponowała strychem lub piwnicą:)) czuję się zmobilizowana do pracy:))

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uporządkować zagracone mieszkanie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.