Porady domowe

Jak zadbać o okna na wiosnę?

Zakup stolarki okiennej to inwestycja na lata. Utrzymanie jej w dobrym stanie przez wiele lat gwarantuje regularnie wykonywana konserwacja. Kiedy ostatni raz poświęciliście odrobinę uwagi swoim oknom? Podpowiadamy jak o nie zdbać na wiosnę. 

Jak zadbać o okna na wiosnę?

Wiosna to doskonała pora, by przyjrzeć się bliżej swoim oknom. Nie chodzi jedynie o dokładnie ich umycie – na tym poprawna konserwacja się nie kończy!

Z racji umiejscowienia, stolarka okienna wystawiona jest na działanie różnorodnych czynników atmosferycznych. Poszczególne jej elementy stale pracują; dostosowują się do danych warunków. Ulegają naturalnym procesom zużywania na skutek ciągłego otwierania, rozwierania czy ryglowania skrzydeł. Dla trwałości okien znaczenie mają nawet takie, wydawałoby się błahe i zwyczajne czynności, jak szybkie zamykania skrzydła, zbyt mocne pociąganie podczas otwierania czy ustawianie klamki w nieprawidłowej pozycji. Dzięki przeprowadzaniu regularnych przeglądów, okna niezawodnie posłużą nam przez długi czas, a w razie powstającej usterki, będziemy w stanie szybko zareagować.

Zobacz więcej zdjęć

Jak dbać o okna? Podstawowa konserwacja stolarki okiennej

Przynajmniej raz roku, najlepiej w okresie wiosennym, kiedy i tak przeprowadzamy niezbędne prace porządkowe, przyjrzyjmy się blisko oknom: stolarce, warstwom lakierniczym; sprawdźmy i nasmarujmy okucia. Mają one niebagatelny wpływ na poprawne działanie okna. Zapewniają optymalny docisk ramy do ościeżnicy, co zapobiega nieszczelnościom i przeciwdziała ewentualnym próbom wyważenia.

REKLAMA

Instrukcję właściwej metody nakładaniu smaru na ruchome części okucia oraz zalecenia co do używanego preparatu, znajdziemy w instrukcji dołączonej do zakupionych okien. Najczęściej w tym celu wykorzystuje się wazelinę techniczną, smary, oleje silikonowe (lepkość 100) oleje maszynowe (bez dodatku żywić i kwasów). Unikajmy tych preparatów, które mogłyby zarysować delikatne elementy. Poluzowane okucia dokręcamy.

Jeśli dostrzeżemy ubytki w uszczelce, można uzupełnić je np. silikonem do uszczelek samochodowych lub pianka uszczelniającą.

Aby poprawić docisk, koniecznym będzie zmiana ustawienia śrub mimośrodowych na okuciach okiennych. Zwykle znajdują się na nich niewielkie „punkciki” - oznaczenia pokazujące, w którą stronę śruby są skierowane. Odwracając rolki ryglujące względem uszczelki, możemy zwiększać (punkcik powinien być zwrócony w kierunku „na zewnątrz”) lub zmniejszać (punkcik powinien być zwrócony do wewnątrz pomieszczenia) docisk. Dzięki jego przestawieniu okno będzie mniej lub ściślej przylegać do ramy, co wpłynie na jego szczelność.

Jeśli na zimę regulowaliśmy docisk okna, by były bardziej szczelne, gdy zrobi się cieplej, pamiętajmy o przestawieniu ich w tryb letni. Rozszczelnienie okien zapobiegnie problemom związanych z wentylacją i temperaturą we wnętrzu. Jeśli nie czujemy się na tyle pewnie, większe i bardziej skomplikowane prace regulacyjno-konserwacyjne lepiej zostawić specjalistom.

REKLAMA

Pielęgnacja okien

Uszczelki i warstwę lakierniczą okna przemywamy miękką ściereczką nasączaną wodą z płynem do mycia naczyń lub innym preparatem o łagodnym działaniu. Przeczytaj, jak skutecznie myć okna» Pamiętajmy, by nie obciążać w żaden sposób okien, nie wieszać na nich zbyt ciężkich przedmiotów. Zamykając, nie dociskajmy skrzydła zbyt mocno i szybko do ściany, dbajmy o zostawianie klamek w odpowiednich pozycjach. Nie pozostawiajmy żadnych przedmiotów między skrzydłem a futryną, by zapobiec jego zamykaniu.

Uszkodzenia takie jak pęknięta szyba, niepoprawnie działająca klamka, czy woda zbierająca się na okna zgłaszamy serwisantowi. Koszt usługi związanej z naprawą okna z pewnością będzie niższy, niż koszt zakupu i wstawienia nowego okna – bo nawet do tego doprowadzić można nieudana próba zreperowania okna.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.