Porady domowe

Sposoby na czyszczenie elewacji

Elewacja to wizytówka domu. Nie tylko względy estetyczne przemawiają za utrzymywaniem jej w czystości. Co do zasady nie wymaga czyszczenia co roku – wystarczy co kilka sezonów. Jak dbać o elewację, by służyła długo?

Sposoby na czyszczenie elewacji
REKLAMA

Elewacja to pierwsza warstwa ochronna każdego budynku. Zabezpiecza przed korozją, oddziaływaniem czynników atmosferycznych, wilgocią, zabrudzeniami. Może również stanowić izolację cieplną oraz akustyczną. W parze z aspektami praktycznymi idą również walory estetyczne. Elewacja podkreśla bryłę budynku oraz eksponuje ciekawe, architektoniczne detale. Czyszczenie elewacji to jeden z ważniejszych obowiązków, który spoczywa na właścicielach domów. Wykonywane regularnie chroni przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Nie jest to zabieg prosty, czy w każdych warunkach możliwy do wykonania samodzielnie – czasem, by go przeprowadzić lepiej zatrudnić doświadczoną ekipę.

Zabrudzenia na elewacji mogą być powodowane wieloma czynnikami – wpływ na nie mają nie tylko warunki atmosferyczne, ale też usytuowanie domu (np. blisko ruchliwych dróg), prace remontowe, czy nawet ogrodowe. Jeśli dom położony na terenie o podwyższonej wilgotności, np. w pobliżu zbiorników wodnych, na jego fasadzie może pojawiać się zielony nalot – pleśń i glony. Najbardziej na pojawianie się zabrudzeń narażone są domy o chropowatej elewacji, której powierzchnia nie jest równa. Również prowadzenie na fasadzie pnącej roślinności wiąże się z koniecznością zachowania szczególnej dbałości o zewnętrzne ściany domu. Częstotliwość czyszczenia elewacji zależy od jej koloru, materiału wykończeniowego oraz od stopnia jego impregnacji.

Jak umyć elewację z tynku?

Zszarzałe, zakurzone tynki przeważnie myje się samą wodą, która w zupełności wystarcza, by rozpuścić brud i naloty solne. Uważajmy jednak na jej temperaturę – owszem, ciepła woda może być bardziej efektywna w działaniu, jednak jeśli będzie zbyt gorąca, może powodować odkształcenia w elewacji, a co za tym idzie, także pęknięcia. W przypadku tynku mineralnego nie należy używać szczotek, ponieważ ich drapiące włosie może je uszkodzić. Do wody, której będziemy używać do tynków akrylowych, bardziej narażonych na wykwity grzybów i porostów należy dodać jeszcze środek pleśniobójczy. Czyścimy je wówczas dwukrotnie – najpierw z preparatem, a później czystą wodą.

Do czyszczenia tynku świetnie nadaje się myjka ciśnieniowa. Jest łatwa w użyciu i sprawdzi się do czyszczenia poważnie zaplamionych powierzchni. W przypadku naprawdę ciężkich zabrudzeń, do zbiornika z wodą warto dodać specjalistycznego płynu, właściwego dla danego rodzaju tynku. Myjki przeznaczone na potrzeby gospodarstw domowych wytwarzają mniejsze ciśnienie, dlatego samodzielne czyszczenie elewacji może przebiegać dłużej. Czyszcząc elewację, należy pamiętać o kierowaniu strumienia wody pod różnymi kątami. Mycie zaczynamy od góry, po czym stopniowo schodzimy w dół. Przed rozpoczęciem prac dobrze jest przetestować, czy strumień wody nie uszkodzi tynku.

Elewacje kamienne i klinkierowe

Na fasadach wykonanych z klinkieru często pojawiają się solne wykwity i przebarwienia. Jeśli nie są wielkie, do ich wyczyszczenia w zupełności wystarczy szczotka ryżowa. Prace przeprowadzamy w ciepły i suchy dzień. Nie używamy przy tym wody – to mogłoby spowodować, że „zacieki” znów pojawią się w przyszłości, w dodatku większe niż wcześniej. Większe zabrudzenia doczyści również myjka ciśnieniowa. W przypadku tego rodzaju elewacji środków czyszczących używa się przede wszystkim do trudnych i zaawansowanych zabrudzeń. Tego typu prace lepiej powierzyć specjalistom.

Elewacje drewniane

Elewacje drewniane czyści się przed położeniem wybranego impregnatu – preparatów solnych, lakierobejcy, lakieru bezbarwnego, czy kryjących farb. Drewno oczyszcza się, gdy na zewnątrz jest sucho i słonecznie. Zabrudzenia można zmywać szarym mydłem lub zmywaczem do paznokci. Większe zabrudzenia i zacieki zaciera się papierem ściernym.

Elewacje ceglane

Fasady wykonane z cegieł ceramicznych również czyści się na sucho. Najskuteczniejszym sposobem, by pozbyć się zabrudzeń z tego typu materiału, jest piaskowanie. Zabrudzenia zdzierane są przez materiał ścierny (piasek kwarcowy, pył szklany, suchy lud, łupiny orzechów) wyrzucane silnym strumieniem wraz ze sprzężonym powietrzem lud wodą.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sposoby na czyszczenie elewacji"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.