Porady domowe

Jak zrobić domowy krochmal? Wystarczą dwa składniki

Dawniej o tym, czy kobieta jest idealną panią domu, świadczyło między innymi to, jak bardzo sztywne i gładkie są jej serwetki, obrusy i pościel. Dziś oczywiście nie jest to obowiązkowe. Wiele osób lubi jednak świeżo wykrochmalone pościele i ubrania. Chcesz wiedzieć, jak zrobić domowy krochmal? Przekonaj się, że to nic trudnego!

Jak zrobić domowy krochmal? Wystarczą dwa składniki
Przygotowanie domowego krochmalu jest proste i tanie. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Z czego składa się domowy krochmal do prania?

Gotowy krochmal możesz kupić w drogeriach i sklepach internetowych z chemią dla domu. Tak naprawdę jednak… nie ma większego sensu tego robić. Przygotowanie krochmalu jest tak proste i tanie, że kupowanie gotowych produktów to tylko niepotrzebny koszt i wysiłek.

Krochmal to środek, który przygotowuje się wyłącznie z dwóch składników, i to takich, które każdy zwykle ma w swoim domu: skrobi (tzw. mąki) ziemniaczanej i wody. Aby domowy krochmal do firanek, obrusów czy ubrań spełniał swoje zadanie, kluczowe jest dobranie odpowiednich proporcji skrobi i wody. Jeśli jednak preparat wyjdzie zbyt rzadki lub zbyt gęsty, wystarczy uzupełnić go odpowiednią ilością proszku lub wody. Po kilku próbach przygotowania domowego krochmalu na pewno dojdziesz do wprawy i nie będzie ci to sprawiać żadnego kłopotu!

Jak zrobić domowy krochmal? Instrukcja krok po kroku

Domowy krochmal do prania i prasowania przygotowuje się, dodając odpowiednią ilość skrobi ziemniaczanej do niewielkiej porcji zimnej wody. Skrobię należy rozmieszać, aby nie było w niej grudek. Następnie rozmieszaną z wodą skrobię wlewa się do garnka z około 1 l wrzącej wody i ponownie zagotowuje całość, przez cały czas mieszając. Ten sposób przygotowania ma wiele wspólnego z gotowaniem budyniu lub kisielu.

skrobia ziemniaczana Krochmal to mieszanka skrobi z wodą. Fot.123RF.com

Czym różni się domowy krochmal do ubrań od krochmalu do pościeli i do serwetek? Dla danego rodzaju materiału stosuje się krochmal o różnym składzie. Nikt nie lubi nosić ubrań tak sztywnych, że podrażniają skórę. Z kolei w przypadku serwetek czy obrusów możesz pozwolić sobie na to, by były mocno usztywnione – wówczas będą się lepiej prezentowały na stole.

Jak zrobić domowy krochmal do ubrań? W tym przypadku należy zastosować najmniejszą ilość skrobi w stosunku do wody. Użyj 1 łyżeczki skrobi na 1 l wody.

  • Do krochmalenia pościeli, a także większych obrusów, zasłon i firan, możesz użyć 1 łyżki stołowej skrobi na 1 l wody.
  • Domowy krochmal do serwetek, makramy czy niewielkich obrusów powinien mieć największe stężenie skrobi ziemniaczanej. Na 1 l wody użyj 2 łyżek stołowych tego składnika.

Warto wiedzieć, że istnieją także inne rodzaje krochmalu. Skrobię ziemniaczaną możesz zastąpić wodą pozostałą po gotowaniu ryżu. W tym celu gotuje się 4 łyżki ryżu w 2 l wody. Proporcje tego składnika z wodą będą jednak zupełnie inne niż w przypadku mąki ziemniaczanej. Na 250 ml wody po gotowaniu ryżu używa się 4 szklanek wody – tak powstaje krochmal do lekkiego usztywniania ubrań.

Do nadawania sztywności ubraniom możesz wykorzystać cukier. Taki domowy krochmal zastosowanie ma przede wszystkim w przypadku bardzo delikatnych tkanin, np. tiulu.

Krochmal gotowy? Sprawdź, jak go używać

Jeśli do tej pory do krochmalenia zniechęcało cię wspomnienie mamy lub babci gotujących ubrania i pościel w dużym garnku, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość. W czasach, gdy w niemal każdym domu znajduje się nowoczesna pralka, nie trzeba już tego robić.

W jaki sposób wykorzystuje się domowy krochmal? Jak stosować ten środek do usztywniania materiałów? Najlepiej wybrać w tym celu program do płukania w pralce. Wlej krochmal do szuflady na płyn do płukania i wybierz odpowiedni program w ustawieniach. Aby krochmalenie było skuteczne, tkaniny powinny być namaczane w krochmalu przez określony czas, najlepiej przed prasowaniem. Nie muszą być idealnie suche – jeśli będą lekko wilgotne, łatwiej będzie je wyprasować. Pamiętaj, by krochmalu do prania nie odwirowywać. Jeśli twoja pralka ma tylko program płukania połączony z wirowaniem, wyłącz ją przed rozpoczęciem ostatniego etapu.

Jeszcze łatwiejszym sposobem jest stosowanie krochmalu w sprayu. W tym przypadku również nie musisz się zaopatrywać w gotowy produkt. Domowy krochmal w sprayu przygotujesz tak samo, jak krochmal do namaczania. Przed przelaniem do butelki z dyfuzorem pamiętaj jednak, by lekko go rozcieńczyć. Przy używaniu takiego krochmalu materiału nie trzeba namaczać.

Domowy krochmal – zalety stosowania

Znasz to przyjemne uczucie, gdy kładziesz się w pachnącej, świeżo wykrochmalonej i wyprasowanej pościeli? Właśnie taki efekt możesz osiągnąć, stosując domowy krochmal. Zalety stosowania takiego środka wcale się jednak na tym nie kończą.

Przed laty, gdy proszki do prania nie były jeszcze tak dobrej jakości, a żelazka z generatorem pary po prostu nie istniały, krochmal doskonale sprawdzał się jako sposób na zachowanie materiału w czystości. Skrobia ziemniaczana wymieszana z wodą sama w sobie nie ma właściwości antybakteryjnych. Zapewnia jednak czystość tkaninom w inny sposób – namoczone w domowym krochmalu serwetki, obrusy, pościel czy ubrania są chronione przed wnikaniem w ich głąb drobnych zanieczyszczeń. Nie usuwają ich jednak z powierzchni, należy więc pamiętać o regularnym praniu materiałów.

Z typowych dla domowego krochmalu zalet stosowania nie da się skorzystać w przypadku niektórych materiałów. Do krochmalenia nie nadają się np. ręczniki, bo krochmal ogranicza wnikanie substancji w głąb tkaniny. W przypadku ręczników jest niewskazany, ponieważ po wykrochmaleniu mogłyby one słabo wchłaniać wodę. Poza tym korzystanie ze sztywnych od domowego krochmalu ręczników byłoby po prostu mało komfortowe. Innym rodzajem materiału, którego nie powinno się krochmalić, jest satyna bawełniana.

Nie tylko do prania i prasowania – jak jeszcze możesz wykorzystać krochmal w swoim domu?

Rodzice małych dzieci wiedzą, że na odparzoną i podrażnioną skórę najlepszym lekarstwem jest właśnie skrobia ziemniaczana. Tak, ta sama skrobia, z której przygotowuje się krochmal. Można jej używać nie tylko jako zasypki – krochmal w odpowiednich proporcjach doskonale sprawdzi się podczas kąpieli.

To popularne dla domowego krochmalu zastosowanie zostało potwierdzone naukowo – badacze zauważyli, że taka kąpiel może poprawiać stan podrażnionej skóry, np. u osób z atopowym zapaleniem skóry. Właściwie nie ma ograniczeń w stosowaniu tej kuracji. Kąpiel w krochmalu przeznaczona jest nie tylko dla alergików. Może jej spróbować każdy, kto ma problemy z przesuszoną, skłonną do podrażnień skórą. Należy jednak uważnie obserwować, czy krochmal nie pogarsza wyglądu zmian skórnych – tak może być w przypadku zakażenia drożdżakami.

Jak zrobić domowy krochmal do kąpieli? Sposób przygotowania jest dokładnie taki sam jak w`przypadku krochmalu do tkanin. Inne będą jedynie proporcje – w szklance wody rozpuszcza się 2 łyżki skrobi, po czym wlewa się tę mieszankę do 5-6 l gotującej się wody. Taki roztwór można wlać do wanienki niemowlaka lub dużej wanny i uzupełnić wodą do uzyskania odpowiedniej temperatury.

Interesują cię sprawdzone domowe sposoby na utrzymanie czystości? Zapoznaj się także z innymi naszymi poradami!

Przeczytaj również:

Jak usunąć pleśń ze ściany domowymi sposobami?

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zrobić domowy krochmal? Wystarczą dwa składniki"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.