Porady domowe

Na co uważać podczas remontu - podłoga

Podłoga to jeden z ostatnich punktów podczas remontu mieszkania. Leży na niej odpowiedzialność za wygląd mieszkania i jego charakter. To najbardziej eksploatowany element w pomieszczeniu, trzeba więc poświęcić mu szczególnie dużo uwagi.
Na co uważać podczas remontu - podłoga

Zacznijmy od problemów
Problemy wynikają zazwyczaj z pośpiechu – gdy zbliżamy się do końca remontu, zbyt często pozwalamy sobie na nonszalancję. Błędy to nierówności podłoża, co wiąże się ze zbytnim podniesieniem poziomu posadzki. Problemem jest także zawilgocenie, szczególnie w przypadkach drewnianego podłoża. Doprowadzić to może do gnicia. Zbytnie przeciążenie może doprowadzić do późniejszego ugięcia stropów, co wpływa na wygląd i bezpieczeństwo użytkowania.

Autor: Devil


ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ UŻYTKOWNIKA!

Podłoga krok po kroku
Przed remontem należy zastanowić się, czy podłoga ma być naprawiona, czy wymieniona. W tym celu warto przeanalizować zniszczenia, ocenić ją pod kątem wartości użytkowych i przyszłego przeznaczenia. Konieczny jest wcześniejszy wybór posadzki.
Elementami, które tworzą podłogę, są podkład, konstrukcja (materiały służące izolacji), warstwa wyrównująca oraz posadzka.

Autor: luki21


Naprawa podłogi jest możliwa, gdy warstwy znajdujące się pod posadzką spełniają swoje funkcje: nie są zawilgocone, są dźwięko- oraz termoszczelne.
Cyklinowanie – czyszczenie za pomocą papieru ściernego. Sprawdzi się w przypadku posadzek z drewna i parkietów.
Lakierowanie – zabezpieczenie posadzki w przypadku powłoki drewnianej.
Olejowanie – spełnia funkcję taką, jak lakierowanie, jest ponadto naturalne i ekologiczne.

Autor: kaipirinha

 
 
Wymiana podłogi często wiąże się z ułożeniem nowej posadzki na starej. W tym celu używamy podkładu renowacyjnego. Powierzchnię starej podłogi należy zeszlifować i wyrównać poprzez cyklinowanie. Należy zabezpieczyć przestrzeń przy ścianach taśmą dylatacyjną, następnie pokryć starą posadzkę preparatem gruntującym i posypać piaskiem lub suchą zaprawą. Podkład renowacyjny można wylać dopiero po oczyszczeniu zagruntowanej powierzchni. 

Rodzaje posadzek
W domu najczęściej używamy posadzek bezspoinowych (zaprawa cementowa w piwnicy, wykładzina dywanowa) i posadzek spoinowych (płytki ceramiczne, deski, panele podłogowe). Należy zwrócić uwagę na miejsce ich przeznaczenia!
Wykładzina – z tworzyw sztucznych lub wełny, podłożem jest gąbka, sprawdzi się w sypialni i pokoju dziennym
Płytki ceramiczne – błyszczące (pokryte glazurą) lub matowe, sprawdzą się w łazience i w kuchni zarówno na podłodze, jak i na ścianach; najpopularniejsze to terakota i klinkier. 
Posadzka drewniana – z drewna twardego (np. deski dębowe) lub miękkiego (np. deski świerkowe); dzięki nim pomieszczenie ma luksusowy i przytulny charakter.
Panele drewnopodobne – pokryte warstwą drewna lub laminowane; bardzo często używane w pomieszczeniach.

Autor: Moyniontko
 
 

Typ posadzki należy wybrać w zależności od charakteru pomieszczenia oraz ogólnej aranżacji, Podłoga powinna korespondować ze ścianami i sufitem, a także ze sprzętami i dekoracjami. 
 
Emilia Koszela/Deccoria.pl
 
ZOBACZ TAKŻE:

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.