Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Niebezpieczny gość w żywych choinkach. Lasy Państwowe ostrzegają

Grudniowe spacery po lasach przynoszą wiele radości – wśród drzew, ich szumu i intensywnego, świeżego zapachu z pewnością odpoczniemy od przedświątecznego galimatiasu. Jednak w zaroślach czyhają na nas małe, niebezpieczne owady, o których obecności zimą zdarza nam się nie pamiętać. Lasy Państwowe donoszą, że kleszcze atakują w grudniu tak, jak wiosną, bo sprzyjają temu wysokie temperatury. Miejmy się na baczności, by ze spaceru po świąteczną choinkę nie przynieść z lasu do domu groźnego i niechcianego lokatora, którego obecność dostarczy nam stresu.

Niebezpieczny gość w żywych choinkach. Lasy Państwowe ostrzegają
Czy można spotkać kleszcze na choinkach? Lasy Państwowe ostrzegają, że pajęczaki w lasach mieszanych są aktywne również w grudniu. Fot. clu/CanvaPro

Spis treści:

Kleszcze na choinkach – Lasy Państwowe ostrzegają

Wielu z nas przyzwyczaiło się do myśli, że kleszcze, niewielkie pajęczaki, to zagrożenie, przed którym należy chronić się wiosną i latem. Niestety badania oraz doświadczenie pokazują, że sezonowa aktywność kleszczy to przeszłość. Rzeczywiście najwięcej owadów można spotkać w okresie wiosennym (maj) i jesienią (wrzesień-październik), jednak nie oznacza to, że przez resztę roku nie stanowią one zagrożenia, wręcz przeciwnie.

Jeśli tylko pogoda oraz warunki panujące w danym środowisku sprzyjają, krwiopijne pajęczaki potrafią atakować przez okrągły rok. Uaktywniają się, gdy temperatura przekracza 5°C. Najwięcej jest ich tam, gdzie utrzymuje się wysoka wilgotność powietrza, zacienienie, nie dociera wiatr, a skoki temperatury w ciągu dnia są niewielkie.

Kleszcze same nie chodzą po drzewach i nie skaczą z nich na potencjalnych żywicieli. Jednak mogą pojawiać się w wyższych partiach lasu, gdzie przenoszone są przez ptaki lub inne zwierzęta. Występują na terenie całego kraju, choć charakteryzuje je dość wyraźna zmienność gatunkowa, niektóre kleszcze zasiedlają obszary podmokłe, inne pojawiają się na żywicielach zamieszkujących formacje skalne, jeszcze inne dominują w cienistych lasach mieszanych i liściastych, a także na łąkach lub w zaroślach do wysokości nawet 1,5 metra ponad powierzchnią ziemi. Oznacza to, że niższe, gęsto rosnące drzewa również mogą stać się miejscem ich bytowania.

Czy kleszcze występują na choinkach? Czy kupując drzewko od leśnika, możemy wraz z nim przenieść do domu groźnego pajęczaka? To bardzo mało prawdopodobne, jednak w okresie przedświątecznym, spacerując po leśnych plantacjach w poszukiwaniu idealnego drzewka, uważajmy na kleszcze na choinkach. Lasy Państwowe ostrzegają poprzez swoje kanały w mediach społecznościowych, że bez odpowiedniej ochrony i przygotowania z lasu mieszanego można bardzo łatwo przynieść na sobie tego niechcianego osobnika.

Przeczytaj również: Wrotycz na kleszcze i komary. Jak zrobić wyciąg i wywar z wrotyczu?

Co zrobić, żeby nie przynieść do domu kleszcza na choince?

Kleszcze nie występują naturalnie na drzewach iglastych, ponieważ mają one wyczulony węch i wykazują wysoką wrażliwość m.in. na zapach żywicy. Tym samym w lasach z podszytem iglastym spotykamy je znacznie rzadziej niż w innych lokalizacjach. Jednak w lasach mieszanych oraz na ich obrzeżach, gdzie przez regionalne nadleśnictwa prowadzone są plantacje choinek, kleszcze są już znacznie częstszym bywalcem.

kleszcze Jeśli plantacja choinek, którą odwiedzasz, została założona przy lesie mieszanym, bądź ostrożny w czasie przemieszania się pomiędzy drzewami. Fot. ligora/ArtBoyMB/CanvaPro

Co zrobić, żeby nie przynieść do domu kleszcza na choince? Na takim drzewku, intensywnie pachnącym terpentyną, raczej go nie przetransportujemy, ale istnieje ryzyko, że kleszcz trafi do domu na naszym ubraniu lub na skórze, jeśli przedostanie się przez wierzchnie warstwy odzieży.

Nawet w grudniu, gdy temperatura utrzymuje się wyraźnie powyżej 0°C, odnotowuje się aktywność pasożytów, dlatego wybierając się do lasu, pamiętaj, aby:

  • odpowiednio wybrać porę dnia na leśną eskapadę – kleszcze są najbardziej aktywne rano i przed południem oraz po południu, dla bezpieczeństwa zaplanuj wycieczkę pomiędzy 12:00 a 15:00;

  • ubierz się jaśniej niż zwykle – kolor odzieży ma spore znaczenie, ponieważ na jasnych, jednolitych tkaninach znacznie łatwiej dostrzec wędrującego pajęczaka, nawet jeśli jest naprawdę miniaturowy;

  • pamiętaj o tym, że najlepiej chronią warstwy – ubieraj się grubo i wybieraj odzież z materiałów, które będą stanowiły solidną barierę; długie rękawy i spodnie, wysokie skarpety naciągnięte na nogawki, wyższe buty, nakrycie głowy oraz rękawiczki utrudnią pajęczakom dotarcie do odsłoniętych partii skóry;

  • stosuj preparaty odstraszające kleszcze – jeśli ryzyko spotkania pasożyta jest wysokie, sięgnij po skuteczne środki o większym stężeniu substancji aktywnych; nanoś preparaty na ubranie lub skórę (dla własnego bezpieczeństwa zawsze rób to zgodnie z zaleceniami producenta) równomiernie od dołu do samej góry, omijając okolice twarzy; dla pewności możesz też sięgnąć po ultradźwiękowe urządzenia odstraszające kleszcze, przyczepiając je do kurtki lub plecaka.

Pamiętaj, że kleszcze nie wbijają się od razu w skórę, gdy tylko wejdą na potencjalnego żywiciela. To mit. Zanim owady znajdą odpowiednie miejsce, wędrują po ciele, dlatego jeśli spacer po lesie nie był zbyt długi, masz czas, by dokładnie sprawdzić, czy przypadkiem nie przyniosłeś na sobie pasożyta.

Które miejsca kleszcze wybierają najchętniej? Zwróć uwagę na skórę głowy, okolice uszu, szyję, pachy i doły łokciowe, pępek, pachwiny oraz doły podkolanowe. Ubrania zdjęte z siebie po leśnym spacerze dokładnie wytrzep, a najlepiej wypierz, zajrzyj również do butów. Pamiętaj, że kleszcze potrafią przeżyć kilka dni, szukając sprzyjającego siedliska i nowego żywiciela, dlatego sprawdź wszystko dokładnie, by po kilku dniach nie natknąć się na nie w domu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Masz je w ogrodzie? Lepiej usuń. Przyciągają kleszcze jak mało co

Jak skutecznie zabezpieczyć ogród przed kleszczami? Posadź te rośliny, zrób naturalne opryski

Zatrzęsienie kleszczy w ogrodach. Zrób domowy preparat, którego zapachu nie znoszą kleszcze

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.