Spis treści:
Co to jest stripowanie
Większość z nas na obowiązki domowe przeznacza niezbędne minimum swojego czasu i energii. Pralka, zmywarka, automatyczny odkurzacz – ciężko sobie wyobrazić domowe porządki bez udziału tych urządzeń. Sytuacje, gdy myjemy naczynia czy pierzemy ubrania ręcznie, są rzadkie i dotyczą przede wszystkim delikatnych przedmiotów, które mogą się uszkodzić. To zaczyna się zmieniać, a wszystko za sprawą jednego tik-toka! Mycie ręczne i namaczanie tkanin „powróciło do łask”. Tzw. laundry stripping, w wolnym tłumaczeniu „zdzieranie brudu” z prania szturmem podbija domy młodych ludzi. O co chodzi?
Laundry stripping, w wolnym tłumaczeniu oznacza „zdzieranie brudu”. Fot.123RF.com
Na czym polega stripowanie?
Stripowanie polega na wielogodzinnym namaczaniu tkanin w wodzie, celem wypłukania z nich plam, zabrudzeń, resztek detergentów, kamienia z twardej wody i kosmetyków do ciała, które się na nich gromadzą.
Modę na taki sposób prania, jeszcze w pierwszej fazie pandemii koronawirusa Sars-Cov-2 zapoczątkowała tiktokerka MrsLaurenElms, która na krótkim wideo pokazywała, jak zaskakujące efekty, daje ta metoda. Od tamtego czasu w mediach społecznościowych hashtagu "#laundry stripping" użyto prawie 20 mln razy - to pokazuje skalę popularności zjawiska.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jak skutecznie stripować?
Wielu internautów zaczęło pokazywać na własnych nagraniach wideo, jak u nich sprawdza się pranie tkanin w ten sposób. Namaczają czyste, wcześniej wyprane i wysuszone ubrania w gorącej wodzie z dodatkiem:
- miarki boraksu,
- sody oczyszczonej,
- tradycyjnego proszku lub kapsułki do prania.
Już po kilku chwilach widać, jak woda zabarwia się na brunatny, mętny kolor. To z powodu zabrudzeń wydostających się spomiędzy włókien tkanin - resztek deterengów, kosmetyków. Tradycyjne pranie w pralce nie dało im rady.
@omfgitsbree Brb while I do everything in my house now #laundrystrip #laundrystriping #laundryhack #cleaningtiktok #fyp #tide #armandhammer #borax #justlikenew ♬ original sound - Bryanne Duffy
Vlogerzy radzą, by namaczać brudne tekstylia przez cztery-pięć godzin. Po tym czasie brudne rzeczy przekładamy do pralki i pierzemy w urządzeniu jeszcze raz, tak jak zwykle.
W ten sposób najlepiej czyścić:
- ręczniki,
- pościel,
- ścierki kuchenne,
- pieluchy wielorazowe,
- odzież roboczą czy wielorazowe maseczki na twarz.
Metoda ta najlepiej sprawdzi się na jasnych rzeczach, szczególnie jeśli borykamy się z problemem pożółkłych pod pachami koszulek. Kolorowe materiały mogą zacząć blaknąć, jeśli będą zbyt często namaczane w ten sposób – jeśli jednak zależy nam na częstym, dogłębnym czyszczeniu, można eksperymentować z mniejszą ilością boraksu lub pominąć go w ogóle. Z pewnością nie należy namaczać w ten sposób tkanin przed każdym praniem – to może osłabić włókna.
Przeczytaj również: Jak przywrócić biel skarpetkom? Pomoże ci domowy wybielacz, radzi sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami
Wyświetl ten post na Instagramie
Inne domowe sposoby odplamiania
- Soda oczyszczona: należy złączyć ją z wodą w takich proporcjach, by powstała gęsta pasta. Wcieramy ją w plamę miękką ściereczką i zostawiamy na ok. godzinę. Po tym czasie pierzemy ubranie jak zwykle.
- Ocet: woda zmieszana z octem (w proporcji pół szklanki octu na litr wody) to doskonała alternatywa dla środków odplamiających. Namaczamy w nim odzież przed praniem przez ok. 30 minut.
- Sok z cytryny: podobnie jak ocet zawiera kwasy, które niwelują żółty osad. Wystarczy rozpuścić sok z cytryny w wodzie (2 łyżki na 1/2 szklanki wody) i nanieść miejscowo na zabrudzenia.
- Woda utleniona: usuwa wiele zabrudzeń, nie tylko plamy na ubraniach po antyperspirancie. Łączymy kilkanaście kropli nadtlenku wodoru z ciepłą wodą i namaczamy w roztworze przepocone ubrania. Po upływie 30 minut pierzemy je jak zwykle.
- Aspiryna: w 2 łyżeczkach wody rozpuszczamy 3 tabletki aspiryny, tak by powstała gęsta papka. Rozsmarowujemy ją na całym zabrudzeniu i zostawiamy na godzinę.
Do usuwania smaru z ubrań najlepiej sprawdzą się:
- Szare mydło — nanosimy je na zabrudzenie i energicznie pocieramy zwilżoną gąbką.
- Pasta BHP w żelu — grubą warstwę pasty nakładamy na zabrudzenie, odczekujemy 20 minut i pierzemy ubranie jak zwykle.
- Benzyna ekstrakcyjna — wacikiem nasączonym benzyną pocieramy zabrudzone miejsca.
Przeczytaj również:
Wsyp trochę do pralki i zobacz, co się stanie. Nie pożałujesz! Domowe sposoby na plamy na ubraniach
Pranie i suszenie kołdry. Zrób to, zanim wsypiesz proszek do pralki