Statystycznie, czteroosobowa rodzina zużywa w ciągu roku ok. 180 000 l wody. Płaci ona za to w przybliżeniu prawie 2 tys. złotych (z uwzględnieniem kosztów ogrzania). Kwotę tę można znacząco obniżyć, nie tylko wdrażając nowoczesne, techniczne rozwiązania, ale przede wszystkim przez zmianę przyzwyczajeń i nawyków. Nie musisz od razu demontować całej instalacji wodnej w swoim domu. Wystarczy zmienić nastawienie. Myśl bardziej „eko”!
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Domowa inspekcja
To pierwszy krok do rozsądnego gospodarowania wodą, a więc do eliminowania strat i oszczędzania pieniędzy. Upewnij się, że twój dom jest szczelny. Sprawdź rury, zawory, wszelkie krany i toalety. Koniecznie napraw wszelkie usterki – przeciekająca ubikacja marnuje ok. 750 l wody. To jakbyś 65 razy spuścił wodę bez powodu.
Poza tym dopilnuj, by każdy domownik dokręcał kurki do końca, tak by nie kapało z kranu. Wyciekające krople symbolizują złotówki uciekające z twojego portfela.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
W łazience
Tutaj zużywa się najwięcej wody, więc tutaj można najwięcej zmienić. Kąpiele, prysznice, pranie, cieknące krany… które, jak już wiesz, powinieneś czym prędzej naprawić. Oto co jeszcze możesz zrobić, by nie tracić pieniędzy:
Zamiast relaksującej kąpieli, weź odświeżający prysznic. Jednorazowo możesz zaoszczędzić nawet do 90 l wody! Jeśli jednak nie możesz zrezygnować z pluskania się w wannie, napuszczaj do niej mniej wody. Do umycia się na pewno wystarczy 1/3 z tego, co kiedyś zużywałeś.
Zakręcaj kran, goląc się i myjąc zęby. W ciągu minuty ucieka z niego 5 l wody! By przepłukać usta po paście do zębów, nalej wody do kubeczka. Podobnie przy goleniu – twarz i brudną maszynkę możesz przepłukać w umywalce wypełnionej wodą, a nie pod pełnym strumieniem.
Zobacz najciekawsze dodatki do łazienki!
Kliknij, aby przejść do galerii
Nie pozwól marnować się zimnej wodzie. Kiedy odkręcasz kurek z ciepłą wodą, z rur ścieka jeszcze nieogrzana kranówka. Zamiast patrzeć jak znika w czeluściach odpływu, możesz zbierać ją np. do butelki, a później wykorzystać do podlewania kwiatów.
Jeśli masz taką możliwość, przeprowadź drobny remont. W prysznicu i umywalce zainstaluj baterie oszczędzające wodę np. jednouchwytowe (mieszające ciepłą i zimną wodę jednocześnie) lub bezdotykowe (fotokomórka steruje włączaniem i wyłączaniem wody).
Wymień również spłuczkę na taką z dwudzielnym system, która zużywa odpowiednio 3 i 6 l wody. I pamiętaj, że toaleta to nie śmietnik. Wszelkie chusteczki, waciki, wypalone papierosy powinny wylądować w koszu, nie w sedesie. Pozbywając się ich w taki sposób, pozbywasz się także pieniędzy ze swojego portfela.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
W kuchni
Zmywarkę do naczyń uruchamiaj wtedy, kiedy w całości zapełni się brudnymi naczyniami. W miarę możliwości, nie namaczaj ich wcześniej. Wybieraj oszczędny tryb zmywania, który zmniejsza nie tylko zużycie wody, ale także energii elektrycznej.
Myjąc garnki ręcznie, nigdy nie rób tego pod bieżącym strumieniem. Jeśli posiadasz dwukomorowy zlew, napełnij go ciepłą i zimną wodą. W jednym zagłębieniu czyść talerze, w drugim opłukuj je z mydlin. Jeśli twój zlew ma tylko jedną komorę, możesz użyć dużej miski lub miednicy.
Załóż także na kran specjalny perlator — napowietrzacz, który ogranicza zużycie wody, nie zmniejszając jej strumienia.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Warzywa i owoce myj w misce napełnionej wodą, a nie pod kranem. Później możesz jej użyć do podlania roślin. W przypadku mrożonek, zamiast rozmrażać je pod bieżącą wodą, zostaw je na kilka godzin w lodówce. To nie tylko ekonomiczne, ale także zdrowe rozwiązanie.
Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Na dworze
Oszczędzanie wody nie oznacza, że musisz porzucić pieczołowitą pielęgnację ogrodu. Istnieje wiele sposobów, by zmniejszać jej zużycie i wciąż cieszyć się pięknym, kwitnącym zieleńcem.
Przede wszystkim, zacznij podlewać rośliny rzadziej, ale obficiej. Rób to rano lub wieczorem, kiedy temperatura na dworze jest niższa. Dzięki temu uchronisz swój ogród przed ślimakami i innymi szkodnikami.
Używaj naturalnego kompostu do nawożenia roślin. Dodanie materii organicznej do gleby zwiększa jej zdolności absorpcyjne i retencyjne. Wiedziałeś, że jesień to idealna pora na założenie kompostownika w ogrodzie?
Macie jakieś swoje sposoby na obniżanie domowych rachunków? Podzielcie się nimi w komentarzach!
Aleksandra Kozera Deccoria.pl
Przeczytaj także:
Jak pozbyć się starego sprzętu AGD?