Porady domowe

Poradnik: Jak wyczyścić przypalone żelazko?

Żelazko to jedno z tych urządzeń w naszym domu, które staje się niemalże bezużyteczne, gdy zabrudzimy jego stopę. Zniszczyć ją jest bardzo łatwo: wystarczy drobne przypalenie materiału, by na gładkiej tafli osadziło się mnóstwo brudu, który nie tylko uniemożliwi prasowanie, ale też może bezpowrotnie zabrudzić kolejne ubrania! Jak pozbyć się śladów przypalonego ubrania na żelazku?

REKLAMA

Fot.123RF.com

Jak usunąć przypalone ślady?

Sposób na przypalone żelazko zależy przede wszystkim od rodzaju stopy żelazka. Inaczej zachowamy się w przypadku żelazka ze stopą teflonową, a inaczej w przypadku ceramicznej powłoki. Jak zatem je wyczyścić, aby pozbyć się spalenizny, a przy tym nie zniszczyć swojego żelazka? Oto nasze wskazówki:

- Stopa stalowa – na wilgotną ścierkę wysypujemy niedużą ilość soli kuchennej i prasujemy na niskiej temperaturze, kolistymi ruchami sunąc żelazkiem.

Dobrym sposobem na wyczyszczenie przypalonego żelazka ze stopą wykonaną ze stali nierdzewnej jest również wykorzystanie odpowiedniego detergentu np. płynu czyszczącego do stali nierdzewnej. Płyn najlepiej rozprowadzić za pomocą gładkiej strony gąbki, ewentualnie przy użyciu szmatki lub ściereczki.

- Stopa teflonowa – łatwo ją zarysować, więc do jej czyszczenia stosujemy wacik lub tampon nasączony octem. Pamiętajmy, że do czyszczenia teflonu nie należy wykorzystywać soli, która jest odpowiednia do żelazek ze stalową stopą. Przypalona stopa z teflonu może też bardzo źle zareagować na sodę oczyszczoną.

- Stopa ceramiczna – jest najdelikatniejsza ze wszystkich oferowanych na rynku – nie możemy więc szorować jej ani solą, ani sodą oczyszczoną. Aby usunąć resztki spalenizny, przecieramy ją ręcznikiem frotte nasączonym roztworem wody i octu lub sokiem z cytryny.

Do czyszczenia naprawdę mocno przypalonych żelazek ze stopą ceramiczną możemy także użyć skrobaka. W sklepach dostępne są skrobaki do ceramiki, które znajdą zastosowanie w przypadku powłok żelazek wykonanych z tego materiału.

Zobacz filmik: Jak wyczyścić żelazko? Trzy sposoby na brudną stopę żelazka

Co robić, jeśli żelazko straci poślizg?

W takiej sytuacji gładkość powierzchni prasującej przywrócimy, przesuwając lekko rozgrzanym żelazkiem po niezbyt wygniecionej folii aluminiowej.


Fot.123RF.com

Czyszczenie zewnętrznej części żelazka

Mycie górnej części żelazka, jego obudowy i rączki to pestka w porównaniu do wcześniej opisanych zabiegów. Wszystko, co trzeba zrobić, to przetarcie jej ściereczką zwilżoną w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń — i gotowe.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Poradnik: Jak wyczyścić przypalone żelazko?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.