Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Pralka śmierdzi pleśnią, czyste ubrania nieładnie pachną? Wypróbuj sprytny patent

Otwierasz pralkę i uderza cię nieprzyjemny zapach? Od ubrań, które miały być pachnące i świeże po praniu, czuć stęchliznę? Przyczyną tego problemu może być gromadzący się w urządzeniu brud, na którym rozwijają się bakterie i pleśnie. Istnieje jednak łatwy sposób, który pozwala błyskawicznie przywrócić pralce nieskazitelną czystość. Wystarczy sięgnąć po produkt z domowej apteczki.

Pralka śmierdzi pleśnią, czyste ubrania nieładnie pachną? Wypróbuj sprytny patent
Dlaczego ubrania śmierdzą po praniu? Fot. sinenkiy/123RF.com

Spis treści:

Dlaczego ubrania śmierdzą po praniu?

Zdarza się, że ubrania wyjęte z pralki, zamiast zachwycać świeżością, mają brzydką woń stęchlizny. Niestety, niekiedy nawet najlepsze płyny do płukania nie są w stanie stłumić nieprzyjemnego zapachu, więc uznajemy, że czyste rzeczy znów muszą trafić do prania. Przyczyną tego problemu nie muszą być jednak detergenty czy program, w jakim pierzemy odzież. Dlaczego ubrania po praniu śmierdzą? Powodów może być kilka:

  • Przeładowanie – gdy ubrań w pralce jest za dużo, nie są dokładnie prane i płukane, pozostają na nich także resztki detergentów;

  • Brudna pralka – często używana pralka gromadzi brud oraz osady z detergentów, które prowadzą do rozwoju pleśni i bakterii. Ubrania prane w takim urządzeniu nieprzyjemnie pachną;

  • Pranie w niskiej temperaturze – jeśli korzystamy wyłącznie z programów prania w 30 lub 40°C, w pralce z czasem namnożą się bakterie i grzyby, ponieważ drobnoustroje te giną dopiero w wyższej temperaturze;

  • Niewłaściwa ilość detergentu – zbyt mała ilość proszku może być powodem brzydkiego zapachu wypranych ubrań. Odzież będzie miała przykrą woń także wtedy, gdy detergentów użyjemy za dużo. Pamiętajmy, aby unikać produktów niskiej jakości;

  • Wilgoć – jeśli zostawiamy mokre ubrania w pralce na dłuższy czas, a także suszymy je w miejscu, gdzie nie ma odpowiedniej wentylacji, będą miały stęchły zapach.

Powodów, dlaczego ubrania brzydko pachną po praniu, może być kilka. Powodów, dlaczego ubrania brzydko pachną po praniu, może być kilka. Fot. tatjana130192/123RF.com

Przeczytaj również: Czy drzwiczki od pralki powinny być otwarte? Jak dbać o pralkę, żeby służyła długie lata

Domowy sposób na czystą pralkę

Jedną z najczęstszych przyczyn brzydkiego zapachu czystych ubrań jest brudna i zaniedbana pralka. W zakamarkach takiego urządzenia rozwijają się pleśnie. Tam – w miejscach ciepłych i wilgotnych, w których nagromadzone są pozostałości detergentów, włókna, kurz czy włosy – grzyby czują się doskonale. Najczęściej obecność pleśni możemy zaobserwować na uszczelce, w filtrze oraz szufladzie na detergent. Wszystkie te elementy trzeba regularnie czyścić, dzięki czemu nasze ubrania będą zawsze ładnie pachniały.

Jeśli zależy nam na błyskawicznym pozbyciu się pleśni z pralki, skorzystajmy ze sprytnego patentu. Potrzebny nam będzie 3-proc. nadtlenek wodoru, czyli zwykła woda utleniona, którą większość z nas ma w domowej apteczce. Środek ten jest bezpieczny dla bębna czy plastikowych elementów pralki, dlatego nie musimy się martwić, że uszkodzi urządzenie. Jak go zastosować?

  • Do szuflady na detergenty (w miejsce, gdzie dajemy proszek) wlewamy 1 szklankę wody utlenionej.

  • Włączamy cykl prania w najwyższej możliwej temperaturze.

  • Przerywamy program w momencie, gdy pralka pobierze wodę utlenioną z szufladki i napełni bęben wodą. Nie próbujemy otworzyć drzwiczek urządzenia.

  • Czekamy godzinę, po czym wznawiamy ten sam cykl prania.

  • Po zakończeniu programu miękką ściereczkę zwilżamy wodą utlenioną, po czym przecieramy nią uszczelkę. Pod bieżącą wodą czyścimy także filtr oraz szufladkę na detergent.

Wyżej opisany sposób pomoże szybko uporać się z przykrym zapachem ubrań i pralki. Zabieg warto powtarzać co miesiąc, aby przedłużyć żywotność urządzenia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Sama robię pastę do czyszczenia fug. Są czyściutkie, jakby były nowe

Błyskawicznie usuwa kamień z baterii i umywalki. Tani sposób bez detergentów

Mole odzieżowe i spożywcze – skąd się biorą w domu? Najlepsze sposoby na mole

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.