Porady domowe

Proste sztuczki i triki, które poprawią proporcje wnętrza

Proporcje to kluczowy czynnik projektowania wystroju pomieszczenia. Architekci i styliści dokładają starań, by za pomocą odpowiedniej aranżacji podkreślić zalety wnętrza, ukryć jego wady – słowem, wydobyć to, co z niego najlepsze. Często uciekają się więc do sztuczek i trików, które zwodząc zmysł wzroku, korygują budowlane mankamenty. 

Proste sztuczki i triki, które poprawią proporcje wnętrza
REKLAMA

Każdemu zdarza się narzekać na swoje mieszkanie. Jego urządzanie to niekończąca się historia. Zawsze znajdzie się coś, co można w nim zmienić, zrobić inaczej, poprawić, ukryć… Retusz niedoskonałości wnętrza nie wymaga przeprowadzania generalnego remontu – wystarczy jedynie odpowiednio dobrać farby czy dopasować rodzaj mebli i ich ułożenie, by dzięki stworzonej iluzji optycznej zamarkować, że pomieszczenie jest większe, lub niższe niż w rzeczywistości.

PRZED:

Zobacz więcej zdjęć

PO:

Zobacz więcej zdjęć

Mały, większy metraż

Mieszkania w blokach – bez znaczenia czy w tych starych z wielkiej płyty, czy nowych, miejskich apartamentowcach pozostawiają wiele do życzenia, jeśli chodzi o metraż poszczególnych pomieszczeń. Łatwo skorygować tę niedogodność dzięki zastosowaniu jasnej, pastelowej kolorystyki. Po takiej metamorfozie smutny „duży” pokój zyska lekkości i wrażenia przestrzenności. Światło odbija się od jasnych powierzchni, co sprawia, że wydają się one większe.

REKLAMA
REKLAMA

Cudów oczekiwać jednak nie można, w ten sposób nie „przesuniemy” ścian, ani nie zmienimy układu lokalu, znacząco jednak poprawimy jego odbiór u domowników, jak i gości.

W niewielkich wnętrzach unikajmy modnych ostatnio, intensywnych, nasyconych kolorów – zdecydowanie przytłumią je i wizualnie pozbawią wolnej przestrzeni.

Niski, wyższy sufit

Są też mieszkania, których główną wadą jest zbyt nisko położony sufit. Żadna siła nie podniesie go wyżej – możemy za to właściwie go wymodelować. W tym celu wystarczy przemalować go na chłodne, jasne odcienie bieli czy błękitu. Sufit wręcz oddali się nam się w oczach. Podobny efekt uzyskamy, sprytnie aranżując oświetlenie.

PRZED:

Zobacz więcej zdjęć

PO:

Zobacz więcej zdjęć

 

Element, na który skierowane jest intensywne światło, zawsze zdaje się być dalej, niż jest w rzeczywistości. Zwrócenie jasnej łuny właśnie na sufit spowoduje, że wizualnie wyda się on położony wyżej. 

REKLAMA
REKLAMA

Inny sprawdzony trik to wymalowanie na jednej z poziomych ścian pomieszczenia wzoru z pionowych pasów. Jeśli do tego umieścimy w pomieszczeniu stosunkowo niskie meble, więcej nie będziemy odczuwać, że dany pokój jest za niski, czy zbyt klaustrofobiczny.

Z wysokim sufitem poradzimy sobie dokładnie odwrotnie. Gdy pokryjemy go ciemnym kolorem, od razu wyda się być bliżej. Jeśli jednak wolimy, by pozostał on klasycznie biały, ciemną, przygaszoną barwę zastosujmy na podłodze.

Pustą przestrzeń w górnej części pomieszczenia dobrze zapełni też wysoka zabudowa, obrazy i grafiki na ścianach, a także wielkogabarytowe oświetlenie stojące.

 PRZED:                                                         PO:

Kuchnia, Metamorfoza kuchni - nowa odsłona boazerii - Kuchnia przed remontem.
Zobacz więcej zdjęć
Kuchnia, Metamorfoza kuchni - nowa odsłona boazerii - Kuchnia po remoncie.
Zobacz więcej zdjęć

Ale tu wąsko!

W wielu mieszkaniach kształt i proporcje „wagonu” najczęściej przypadają w udziale kuchniom i przedpokojom. Ciężko skorygować ich układ, ale nie jest to zupełnie niemożliwe. W takich przypadkach zadbać trzeba o dwie rzeczy: poszerzenie wnętrza, przy jego jednoczesnym obniżeniu. Optyczne „rozepchnięcie” osiągniemy, malując krótsze ściany na ciemniejszy kolor lub w poziome pasy. 

Kamuflowanie krzywizny ścian

Niewielkie nierówności na ścianach dobrze zakryją farby strukturalne. Jeśli ubytki są bardzo duże, będą wymagały uzupełnienia. Przeczytaj poradnik o uzupełnianiu pęknięć.

Deccoria.pl

Zdjęcia główne: 12RF/PICSELL

Zobacz inspirujące metamorfozy naszych Użytkowników

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Proste sztuczki i triki, które poprawią proporcje wnętrza"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.