Jedna jest praktyczna, druga efektowna. Co wybrać do łazienki: zwykłą słuchawkę, czy deszczownicę?
Kąpiel nie jest już tylko codziennym obowiązkiem – jest małym rytuałem relaksacyjnym. Trudno więc dziwić się, że tradycyjne natryski, wypierane są przez modne deszczownice. Zasadniczo są one formą klasycznej słuchawki prysznicowej. Różnią się od niej rozmiarem, montażem i sposobem dystrybuowania wody: deszczownice uwalniają rozproszony strumień, który łagodnie masuje ciało — kąpiel pod nimi przypomina „spacer”, w strugach deszczu. Większość takich systemów wyposażona jest w opcję regulowanie siły kaskady, a nawet programy służące do podświetlania wody.
Deszczownice nadają się do zainstalowania w niemal każdej łazience
Najprostszy wariant deszczownicy to kolumna natryskowa — zestaw złożony z prysznica, kranu i deszczowni, przytwierdzonych do jednego drążka kąpielowego (głowica urządzenia złączona jest z baterią elastycznym wężem) lub panelu, który może zawierać również dysze do hydromasażu. Z uwagi na prostotę instalacji, rozwiązanie to sprawdzi się, jeśli chcemy mieć deszczownicę w łazience, ale nie chcemy przeprowadzać większych prac remontowych.
System nadtynkowy można zainstalować również nad wanną! W takim wypadku warto rozważyć jednak zakup zasłonki lub parawanu nawannowego, który uchroni łazienkę przed ewentualnym zachlapaniem.
Jeśli zależy nam na ukryciu wszelkich przyłącz i wyeksponowaniu dekoracyjnej w formie deszczownicy, a także jesteśmy przygotowani na konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu łazienki, możemy zdecydować się na montaż natrysku w systemie podtynkowym. Najwygodniej jednak zastosować to rozwiązanie na etapie wykańczania i wyposażania łazienki, ponieważ instalacja zestawu podtynkowego wymaga ukrycia korpusu modularnej baterii w ścianie. Jedynymi widocznymi jego elementami są głowica oraz pokrętła sterujące temperaturą, siłą strumienia i innymi parametrami. Deszczownice można zamontować również w suficie podwieszanym lub na tynku. Rozwiązanie to wymaga doprowadzenia rur pod strop.
Zalety deszczownicy
Odprężające i przyjemne doznania prysznicowe, wynikające z rozproszonego dystrybuowania strumienia wody, to nie jedyne zalety deszczowni. Są one bardzo wygodne w użytkowaniu – przytwierdzone na stałe do ściany lub sufitu sprawiają, że kąpiący się ma obie ręce wolne, co ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa dzieci i osób starszych.
Takie formy natrysku często też mają ciekawszy wygląd niż zwykłe słuchawki. Te instalowane podtynkowo prezentują się bardzo minimalistycznie, dodadzą uroku i wrażenia uporządkowania każdej łazience.
Wady deszczownicy
Deszczownice nie są jednak pozbawione wad. Urządzenie to zużywa większą ilość wody, niż tradycyjne natryski, co może odbić się na wysokości płaconych rachunków. Niekorzyść tę można jednak amortyzować, instalując perlator.
Zwiększona ilość pobieranej wody powoduje też, że deszczownia nie sprawdzi się w łazienkach, w których jest ona ogrzewana za pomocą bojlera.
Zestaw z głowicą zabiera dużo miejsca – nie zmieści się więc w małych pomieszczeniach. Urządzenie wymaga również bardziej pieczołowitej konserwacji – m.in. czyszczenia i odkamieniania otworów wypuszczających wodę.
Z użyciem zwykłej słuchawki można łatwo napełnić inne naczynia czy wygodnie umyć brodzik prysznica – wykorzystanie w tym samym celu deszczowni może być problematyczne. Radą na te trudności jest instalowanie zestawów wyposażonych i w deszczownicę i w słuchawkę.
Ceny deszczownic zaczynają się od 1000 zł. W zależności od metody i jakości wykonanego montażu dostęp do korpusu systemu, np. w celu przeprowadzenia napraw, może być mocno utrudniony i wymagający nawet skuwania ściany.
Deccoria.pl