Porady domowe

Spotkanie w pół drogi

W pół drogi, między sufitem a podłogą, można nieraz zobaczyć wspaniałe antresole. Przyjęło się, że budowane są one w starych, wysokich na cztery metry kamienicach. To mit! Coraz częściej stają się elementem nowoczesnych mieszkań i biur. Dziś zdradzimy, jak je bezpiecznie zbudować i funkcjonalnie urządzić.
REKLAMA

Kiedy?
Pomysł na zbudowanie antresoli nasuwa się mieszkańcom kawalerek i małych mieszkań, gdy zaczyna im brakować przestrzeni. Zdaje się ona być idealnym miejscem na dodatkowe półki, schowki, biblioteczkę… Koncepcja pojawia się często zbyt późno i ciężko wtedy ingerować w  kształt pomieszczeń bez wydawania masy pieniędzy na materiał i fachowców. Antresola to przestrzeń wydzielona przez dodatkowy strop, wykonany ze stalowych lub drewnianych belek, które tkwią zakotwiczone w ścianie. Tak wybudowane półpiętro zabezpiecza się balustradami. Najlepsze są te, które nie ograniczają widoczności, czyli nie zmniejszają optycznie pokoju, w którym powstały – szklane, linowe, wykonane z cienkich prętów.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Jeżeli chcemy uniknąć niepotrzebnego remontu, z pomocą przychodzą nam „gotowce” w postaci wspartego na wysokich belkach łóżka, pod którym znajdziemy dodatkową przestrzeń, lub podesty, na których możemy umieścić regały, tworząc podwyższone biuro.

                                          Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Najlepsze są antresole tworzone jeszcze na etapie projektowania mieszkania. Pozwolą uzyskać pomieszczeniu nietypowy kształt i staną się jego funkcjonalną i integralną częścią. Dobrze przemyślany plan pozwoli także uniknąć częstych problemów dotykających dobudowywanych antresol –  obejmie doprowadzenie kabli instalacji elektrycznej i umieszczenie okna tak, aby zapewnić dostateczny dostęp światła.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!
Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Gdzie?
Antresole tworzy się zazwyczaj w mieszkaniach typu loft, ale powstają one także w biurach, bibliotekach, gdzie zajmują nietypową przestrzeń, bo otaczającą pomieszczenie dookoła. Często aranżowane są na osobne pokoje, takie jak sypialnia, salonik czy łazienka. Umożliwia to przykręcenie dodatkowych półek i szafeczek na wysokości, która wcześniej była dla nas niedostępna. Projektując antresolę musimy dokładnie wymierzyć pokój, w którym ma ona powstać i określić jej przeznaczenie. Na sypialnie powinniśmy przeznaczyć ok 1,7 m wysokości, co jednak nie wystarczy, aby poruszać się po niej swobodnie (do tego potrzeba min. 2,1 m wysokości). Pamiętajmy też o podstawowych prawach fizyki: ciepłe powietrze unosi się do góry, zatem niska, wybudowana tuż pod sufitem antresola, będzie cieplejszym i bardziej dusznym miejscem niż reszta domu.


                                 To mieszkanie ma tylko 13 mkw. Kliknij!

U kogo?
Najlepiej sprawdzają się w mieszkaniach młodych małżeństw, ale nie tylko. Antresole mają także zastosowanie w dziecięcych pokojach, gdzie stanowią o wyjątkowym stylu wnętrza. Modne, marinistyczne wykończenia idealnie nadają się do wnętrz z antresolą, która z ich pomocą przekształca się w kapitański ster, gniazdo majtka, lub cały statek. W tym przypadku,  antresolę tworzą zazwyczaj piętrowe meble, dzielące się na strefę edukacyjną (biurko, półki, szafeczki) i sypialnianą (łóżko).


                                 Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Jak?
Pozostało już tylko jedno pytanie – jak dostać się na górę? Do antresoli prowadzić mogą dwie drogi: schody lub drabina. Wybór między jednym i drugim zależy od tego ile miejsca z „dołu” będziemy mogli poświęcić. Najbardziej stabilne są oczywiście schody i to one wygrywają starcie, zwłaszcza gdy w mieszkaniu przebywają dzieci.  Ponadto w stopniach możemy umieścić dodatkowy schowek – szufladki.

Magdalena Kościelniak Deccoria.pl

Zobacz, antresole w pokojach dzieci naszych użytkowników! Kliknij!

Zobacz także:

Jak optycznie powiększyć małe wnętrze >>

Balkon to magiczne miejsce! Odkryj je na nowo! >>

Urządzamy kącik dla pupila >>

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Spotkanie w pół drogi"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.