Porady domowe

Sprzątanie po remoncie. Jak usunąć resztki farby, fugi i cementu?

Koniec remontu oznacza jedno: zanim w pełni będziemy mogli cieszyć się jego efektami, musimy jeszcze posprzątać. Jak się za to zabrać?

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Remont, remont i po remoncie. Zanim jednak będziemy mogli delektować się odmienionymi wnętrzami, wcześniej trzeba posprzątać. Nawet jeśli trafiliśmy na porządną ekipę remontową, która pozostawiła po sobie porządek i zadbała o to, by stałe elementy wyposażenia przykryć folią ochronną, zawsze trafi się jakieś przeoczenie: płytki zabrudzone fugą, zaplamiona farbą podłoga czy resztki silikonu… W jaki sposób sprzątać i pozbyć się zabrudzeń po remoncie?

Odkurzanie i sprzątanie po remoncie

W pierwszej kolejności trzeba pozbierać i wyrzucić ewentualne pozostałości po remoncie – resztki gruzu, większe śmieci itp. - budowlane odpadki, które utrudniają poruszanie się po pomieszczeniu. Dopiero potem można przejść do dokładniejszego sprzątania. Porządkując mieszkanie po remoncie, warto kierować się regułą „od góry do dołu” – zaczynamy od elementów położonych najwyżej, sufitów, ścian, szczytów mebli, i stopniowo schodzimy do dołu. Dzięki temu nie będziemy dodawać sobie więcej pracy. Jeśli warunki pogodowe to umożliwiają, często wietrzymy wyremontowane pomieszczenie. Unoszący się w powietrzu pył i kurz, zamiast osiadać na meblach, zostanie wywiane na zewnątrz.

REKLAMA
REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Na początku zabrudzenia usuwamy na sucho – czyli najpierw odkurzamy! To bardzo ważne – jeśli w ruch pójdą mopy i mokre ścierki, pylisty miał i kurz w kontakcie z wodą zamienią się w „błoto”, które trwale może zabrudzić ściany, podłogi czy meble. Większe drobiny i cząstki, których nie wciągnie odkurzacz, zamiatamy przeznaczoną w tym celu szczotką. Podczas odkurzania ręcznego wykorzystujmy najlepiej pieluchy tetrowe i  pamiętajmy o regularnej wymianie brudnej ścierki, na czystą — inaczej pył, np. po gipsowaniu, będzie się roznosił po całym pomieszczeniu.  

Domowe odkurzacze mają zbyt małe pojemności, by wydajnie usuwać zanieczyszczenia. Dobrze, więc jeśli wiemy, że remont będzie wybitnie „pyłogenny”, na czas porządków wypożyczyć odkurzacz przemysłowy.

Na samo odkurzanie warto przeznaczyć przynajmniej jeden dzień, tak by kilkukrotnie, z przerwami, powtórzyć tę czynność. Kiedy dokładnie pozbędziemy się całego pyłu, możemy przejść do mycia poszczególnych powierzchni. Do tego przydadzą się nam mocniejsze detergenty i porządne gąbki. Myjemy meble, parametry, futryny, drzwi i okna.

Jeśli malowaliśmy mieszkanie, pamiętajmy, by nie zmywać ścian! Nowa powłoka malarska wymaga co najmniej 28 dni sezonowania. Starsze warstwy obmywajmy delikatnie, z niewielką ilością wody. Przeczytaj, jak czyścić ściany » 

Nieco bardziej problematyczne jest mycie podłogi, szczególnie jeśli została zabrudzona farbą. Ślady po emulsji wodorozcieńczalnej usuniemy wilgotną szmatką; w przypadku używania farb rozpuszczalnikowych, sięgnijmy po właściwy rozpuszczalnik. Przetestujmy jednak wcześniej na jakimś niewidocznym fragmencie posadzki, czy substancja ta nie spowoduje odbarwień.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się, w jaki sposób usunąć najpopularniejsze poremontowe zabrudzenia?

REKLAMA
REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Jak usunąć resztki cementu?

Po gruntownym remoncie gdzieniegdzie natknąć się można na resztki cementu: zaschnięte plamy z zapraw ceramicznych lub fug, dziwny, matowy nalot na podłogach i innych okładzinach ceramicznych, białawe, wapienne wykwity na klinkierze. W jaki sposób można się ich pozbyć? Na rynku dostępne są specjalne, skoncentrowane preparaty na bazie kwasów służące do usuwania tego typu osadów. Wypróbować można również domową metodę – przemywanie zabrudzonej powierzchni wodą ze sporym dodatkiem octu.

Jak usunąć pył po gipsowaniu?

Zabrudzone powierzchnie odkurzamy dokładnie, jak to opisano wcześniej. Najpierw na sucho, później wspomóc się można czystymi ścierkami, nasączonymi roztworem wody i octu. 

Jak usunąć plamy po farbie?

W przypadku farb wodorozcieńczalnych, w zupełności wystarczy nam ściereczka nasączona wodą (można też próbować zeskrobać zabrudzenie). Starsze, zeschnięte ślady z emulsji rozpuszczalnikowych usuniemy z pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Dobrze jednak wcześniej sprawdzić, czy nie zaszkodzi ona materiałowi, na który chcemy ja nałożyć. Resztki farb, tynków elewacyjnych, gruntów, impregnatów i tym podobnych substancji najlepiej doczyszczą specjalistyczne preparaty przeznaczone do usuwania tego typu zabrudzeń. Zwykle wystarczy rozcieńczyć taki środek w wodzie i przetrzeć nim brudną powierzchnię. Na trwalsze zabrudzenia na kilka minut nakładamy okład przygotowany z niepotrzebnej tkaniny i wybranego preparatu.

Jak usunąć resztki silikonu?

Silikon wykorzystujemy najczęściej do fugowania urządzeń sanitarnych w łazience i armatury kuchennej. Miękki, jeszcze świeży silikon rozpuści zwyczajny płyn do mycia naczyń – później wystarczy go zetrzeć papierem ręcznikowym.

Zaschnięty sylikon jest koszmarnie trudny do usunięcia konwencjonalnymi środkami, dlatego zwykle zaleca się delikatnie zeskrobywać go ostrym nożykiem. Resztki substancji uszczelniającej rozpuszczą też specjalne preparaty, które dostaniemy w każdym sklepie budowlanym.

W ramach domowych sposobów na zaschnięte pozostałości silikonu można nakładać olej jadalny lub tłusty krem. Zmiękczą one „uszczelniacz”, jednak na efekty będzie trzeba poczekać dłużej. Kiedy tłuszcz wniknie w substancję, uda się zetrzeć go suchą ściereczką lub gąbką. W przypadku bardziej opornych śladów pomocny okazać się również może zmywacz do paznokci na bazie acetonu.

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

marcinkawski90

Najlepiej to zapobiegać takim zabrudzeniom :P

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sprzątanie po remoncie. Jak usunąć resztki farby, fugi i cementu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.