fot. 123RF/PICSELL
Jak usunąć resztki cementu?
Po gruntownym remoncie gdzieniegdzie natknąć się można na resztki cementu: zaschnięte plamy z zapraw ceramicznych lub fug, dziwny, matowy nalot na podłogach i innych okładzinach ceramicznych, białawe, wapienne wykwity na klinkierze. W jaki sposób można się ich pozbyć? Na rynku dostępne są specjalne, skoncentrowane preparaty na bazie kwasów służące do usuwania tego typu osadów. Wypróbować można również domową metodę – przemywanie zabrudzonej powierzchni wodą ze sporym dodatkiem octu.
Jak usunąć pył po gipsowaniu?
Zabrudzone powierzchnie odkurzamy dokładnie, jak to opisano wcześniej. Najpierw na sucho, później wspomóc się można czystymi ścierkami, nasączonymi roztworem wody i octu.
Jak usunąć plamy po farbie?
W przypadku farb wodorozcieńczalnych, w zupełności wystarczy nam ściereczka nasączona wodą (można też próbować zeskrobać zabrudzenie). Starsze, zeschnięte ślady z emulsji rozpuszczalnikowych usuniemy z pomocą benzyny ekstrakcyjnej. Dobrze jednak wcześniej sprawdzić, czy nie zaszkodzi ona materiałowi, na który chcemy ja nałożyć. Resztki farb, tynków elewacyjnych, gruntów, impregnatów i tym podobnych substancji najlepiej doczyszczą specjalistyczne preparaty przeznaczone do usuwania tego typu zabrudzeń. Zwykle wystarczy rozcieńczyć taki środek w wodzie i przetrzeć nim brudną powierzchnię. Na trwalsze zabrudzenia na kilka minut nakładamy okład przygotowany z niepotrzebnej tkaniny i wybranego preparatu.
Jak usunąć resztki silikonu?
Silikon wykorzystujemy najczęściej do fugowania urządzeń sanitarnych w łazience i armatury kuchennej. Miękki, jeszcze świeży silikon rozpuści zwyczajny płyn do mycia naczyń – później wystarczy go zetrzeć papierem ręcznikowym.
Zaschnięty sylikon jest koszmarnie trudny do usunięcia konwencjonalnymi środkami, dlatego zwykle zaleca się delikatnie zeskrobywać go ostrym nożykiem. Resztki substancji uszczelniającej rozpuszczą też specjalne preparaty, które dostaniemy w każdym sklepie budowlanym.
W ramach domowych sposobów na zaschnięte pozostałości silikonu można nakładać olej jadalny lub tłusty krem. Zmiękczą one „uszczelniacz”, jednak na efekty będzie trzeba poczekać dłużej. Kiedy tłuszcz wniknie w substancję, uda się zetrzeć go suchą ściereczką lub gąbką. W przypadku bardziej opornych śladów pomocny okazać się również może zmywacz do paznokci na bazie acetonu.
Deccoria.pl