Porady domowe

Suszenie prania w zimie. Te triki sprawią, że będzie świeże i pachnące

Suszenie prania zimą w małych mieszkaniach to nie lada wyzwanie. Podpowiadamy, co zrobić by ubrania wysychały szybciej. 

Suszenie prania zimą może trwać bardzo długo Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Jak suszyć ubrania zimą?

Suszenie prania zimą może być sporym wyzwaniem. Niesprzyjająca pogoda, smog unoszący się w powietrzu i wysoka wilgotność oraz niskie temperatury uniemożliwiają wystawienie mokrych ubrań na zewnątrz. Z kolei w domowych pomieszczeniach często brakuje miejsca na wystawienie suszarki. Zresztą schnięcie ubrań bardzo długo trwa — w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście godzin. Ten czas zależy od grubości pranych tkanin, ale też poziomu wilgotności. Problemem jest również ryzyko zawilgocenia mieszkania: schnące materiały parują, oddając do powietrza wodę, co podnosi jego wilgotność. Jeśli mamy problem z prawidłową cyrkulacją powietrza, można w ten sposób doprowadzić nawet do rozwoju pleśni na ścianach lub meblach. Co więcej, duża wilgoć bywa szkodliwa dla zdrowia — może zaostrzać objawy alergii wziewnych oraz astmy. Jeśli ubrania suszone w pomieszczeniu brzydko pchną, może to oznaczać, że w splocie tkanin zaczęły rozwijać się szkodliwe mikroorganizmy.

Suszenie ubrań zimą — zasady

Istnieje kilka sposobów, które nie tylko ułatwią i przyśpieszą suszenie prania zimą w pomieszczeniach, ale też sprawią, że ryzyko rozwoju szkodliwych mikroorganizmów będzie mniejsze. Na co zwrócić uwagę?

  • Wirowanie jest ważne

Współczesne pralki poza płukaniem i praniem, mają również funkcję odwirowania. W okresie jesienno-zimowym, warto przeprowadzać je dwukrotnie: jako część standardowego programu prania oraz w dodatkowym cyklu (funkcja samo wirowanie) - o ile to nie zaszkodzi delikatnym tkaninom. W ten sposób odsączymy większą ilość wody, co znacząco skróci czas suszenia.

  • Załadunek pralki

Zwróć uwagę na sposób załadowania pralki. Wypchanie bębna „po brzegi” nie tylko obniża efektywność prania i skraca żywotność urządzenia, ale sprawia też, że podczas odwirowania odsączana jest mniejsza ilość wody - to w konsewkwencji oznacza dłuższe schnięcie. 

  • Suszarka bębnowa lub osuszarka powietrza

Prostym rozwiązaniem problemu, jak suszyć pranie w zimie jest zakup suszarki bębnowej, która automatycznie osusza tkaniny. Dostępne są również urządzenia 2w1 - pralka ze wbudowaną suszarką, które sprawdzą się w przypadku ograniczonego metrażu, gdzie nie zmieszczą się dwa spore sprzęty.

Alternatywą dla suszarki bębnowej są suszarki ze wspomaganiem elektrycznym. Wyglądają niemal jak klasyczne suszarki stojące, jednak wyposażone są w system rozgrzewających się rurek i termoizolacyjne pokrowce na odzież.

W przypadku problemów ze zbytnim zawilgoceniem pomieszczeń warto wyposażyć się w osuszacz, który zasysa wilgotne powietrze i skrapla parę wodną.

  • Odstępy między ubraniami na tradycyjnej suszarce

Jeśli korzystasz z tradycyjnej suszarki (stojącej lub wiszącej) podczas rozwieszania tkanin, zachowuj między nimi większe odstępy. Dzięki temu wytworzy się mniej wilgoci, a między ubraniami będzie większy przewiew powietrza, dzięki czemu wyschną szybciej. Z tych samych powodów wszelkie ubrania z suwakami lub guzikami należy prać i suszyć rozpięte.

  • Wietrzenie pomieszczenia

Kluczem do niedługiego oraz „bezpiecznego” suszenia ubrań jest prawidłowa wentylacja i dopływ świeżego powietrza. Pomieszczenie, w którym suszysz pranie, nie może być szczelnie zamknięte. W miarę możliwości należy rozszczelnić okna lub zostawić otwarte drzwi, by nie ograniczać cyrkulacji powietrza. Po wyschnięciu ubrań, pokój należy dobrze przewietrzyć. Aby ograniczyć ryzyko zawilgocenia, pranie najlepiej suszyć w różnych pomieszczeniach, np. raz w salonie, raz w sypialni.

uprane ręczniki Zimą warto pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, w których suszy się pranie Fot. 123RF/PICSEL

Suszenie prania — domowe metody

Korzystanie z szybkich trików polecanych w internecie, jak np. suszenie ubrań w piekarniku lub w mikrofali jest nie tylko niebezpieczne (grozi zapaleniem tkanin lub ich stopieniem), ale również nieefektywne: niepotrzebnie zużywają drogą energię oraz umożliwiają wysuszenie pojedynczych ubrań. Nie inaczej jest w przypadku suszenia tkanin suszarką — to również bardzo długo trwa.

Suszenie prania na zewnątrz

W przypadku dobrych warunków powodowych: braku opadów deszczu i śniegu, niskiego zanieczyszczenia powietrza oraz ujemnej temperatury pranie warto wystawić na balkon lub taras.

Wystawione na działanie ujemnych temperatur pranie wyschnie niemal tak, jak w domowych warunkach, choć może to potrwać nieco dłużej. To wszystko dzięki procesowi sublimacji, czyli przejścia wody ze stanu stałego do stanu gazowego z pominięciem stanu ciekłego. Tkaniny najpierw pokryją się szronem, ale po czasie zmarznięta woda zacznie parować, a pranie schnąć.

Redakcja Deccoria.pl

Pranie w pieprzu i aspirynie? To nie żart! na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Suszenie prania w zimie. Te triki sprawią, że będzie świeże i pachnące"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.