Jak suszyć ubrania zimą?
Suszenie prania zimą może być sporym wyzwaniem. Niesprzyjająca pogoda, smog unoszący się w powietrzu i wysoka wilgotność oraz niskie temperatury uniemożliwiają wystawienie mokrych ubrań na zewnątrz. Z kolei w domowych pomieszczeniach często brakuje miejsca na wystawienie suszarki. Zresztą schnięcie ubrań bardzo długo trwa — w skrajnych przypadkach nawet kilkanaście godzin. Ten czas zależy od grubości pranych tkanin, ale też poziomu wilgotności. Problemem jest również ryzyko zawilgocenia mieszkania: schnące materiały parują, oddając do powietrza wodę, co podnosi jego wilgotność. Jeśli mamy problem z prawidłową cyrkulacją powietrza, można w ten sposób doprowadzić nawet do rozwoju pleśni na ścianach lub meblach. Co więcej, duża wilgoć bywa szkodliwa dla zdrowia — może zaostrzać objawy alergii wziewnych oraz astmy. Jeśli ubrania suszone w pomieszczeniu brzydko pchną, może to oznaczać, że w splocie tkanin zaczęły rozwijać się szkodliwe mikroorganizmy.
Suszenie ubrań zimą — zasady
Istnieje kilka sposobów, które nie tylko ułatwią i przyśpieszą suszenie prania zimą w pomieszczeniach, ale też sprawią, że ryzyko rozwoju szkodliwych mikroorganizmów będzie mniejsze. Na co zwrócić uwagę?
- Wirowanie jest ważne
Współczesne pralki poza płukaniem i praniem, mają również funkcję odwirowania. W okresie jesienno-zimowym, warto przeprowadzać je dwukrotnie: jako część standardowego programu prania oraz w dodatkowym cyklu (funkcja samo wirowanie) - o ile to nie zaszkodzi delikatnym tkaninom. W ten sposób odsączymy większą ilość wody, co znacząco skróci czas suszenia.
- Załadunek pralki
Zwróć uwagę na sposób załadowania pralki. Wypchanie bębna „po brzegi” nie tylko obniża efektywność prania i skraca żywotność urządzenia, ale sprawia też, że podczas odwirowania odsączana jest mniejsza ilość wody - to w konsewkwencji oznacza dłuższe schnięcie.
- Suszarka bębnowa lub osuszarka powietrza
Prostym rozwiązaniem problemu, jak suszyć pranie w zimie jest zakup suszarki bębnowej, która automatycznie osusza tkaniny. Dostępne są również urządzenia 2w1 - pralka ze wbudowaną suszarką, które sprawdzą się w przypadku ograniczonego metrażu, gdzie nie zmieszczą się dwa spore sprzęty.
Alternatywą dla suszarki bębnowej są suszarki ze wspomaganiem elektrycznym. Wyglądają niemal jak klasyczne suszarki stojące, jednak wyposażone są w system rozgrzewających się rurek i termoizolacyjne pokrowce na odzież.
W przypadku problemów ze zbytnim zawilgoceniem pomieszczeń warto wyposażyć się w osuszacz, który zasysa wilgotne powietrze i skrapla parę wodną.
- Odstępy między ubraniami na tradycyjnej suszarce
Jeśli korzystasz z tradycyjnej suszarki (stojącej lub wiszącej) podczas rozwieszania tkanin, zachowuj między nimi większe odstępy. Dzięki temu wytworzy się mniej wilgoci, a między ubraniami będzie większy przewiew powietrza, dzięki czemu wyschną szybciej. Z tych samych powodów wszelkie ubrania z suwakami lub guzikami należy prać i suszyć rozpięte.
- Wietrzenie pomieszczenia
Kluczem do niedługiego oraz „bezpiecznego” suszenia ubrań jest prawidłowa wentylacja i dopływ świeżego powietrza. Pomieszczenie, w którym suszysz pranie, nie może być szczelnie zamknięte. W miarę możliwości należy rozszczelnić okna lub zostawić otwarte drzwi, by nie ograniczać cyrkulacji powietrza. Po wyschnięciu ubrań, pokój należy dobrze przewietrzyć. Aby ograniczyć ryzyko zawilgocenia, pranie najlepiej suszyć w różnych pomieszczeniach, np. raz w salonie, raz w sypialni.
Zimą warto pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń, w których suszy się pranie Fot. 123RF/PICSEL
Suszenie prania — domowe metody
Korzystanie z szybkich trików polecanych w internecie, jak np. suszenie ubrań w piekarniku lub w mikrofali jest nie tylko niebezpieczne (grozi zapaleniem tkanin lub ich stopieniem), ale również nieefektywne: niepotrzebnie zużywają drogą energię oraz umożliwiają wysuszenie pojedynczych ubrań. Nie inaczej jest w przypadku suszenia tkanin suszarką — to również bardzo długo trwa.
Suszenie prania na zewnątrz
W przypadku dobrych warunków powodowych: braku opadów deszczu i śniegu, niskiego zanieczyszczenia powietrza oraz ujemnej temperatury pranie warto wystawić na balkon lub taras.
Wystawione na działanie ujemnych temperatur pranie wyschnie niemal tak, jak w domowych warunkach, choć może to potrwać nieco dłużej. To wszystko dzięki procesowi sublimacji, czyli przejścia wody ze stanu stałego do stanu gazowego z pominięciem stanu ciekłego. Tkaniny najpierw pokryją się szronem, ale po czasie zmarznięta woda zacznie parować, a pranie schnąć.
Redakcja Deccoria.pl