Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Trik, dzięki któremu odśnieżanie będzie łatwe i przyjemne. Genialnie prosty

Specjaliści biją na alarm: w najbliższych dniach czeka nas znaczne ochłodzenie i obfite opady śniegu. Dla mieszkańców domów jednorodzinnych oznacza to m.in. konieczność odśnieżenia podjazdów, obejść oraz ogrodów. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie.

Trik, dzięki któremu odśnieżanie będzie łatwe i przyjemne. Genialnie prosty

W okresie ostrej zimy odśnieżanie jest nieuniknione, jeśli chcemy bez przeszkód poruszać się po swojej posesji. Co więcej, polskie prawo nakłada na właścicieli domów obowiązek odśnieżania chodników, które biegną wzdłuż działki.

Do problemu odśnieżania można podejść na kilka sposobów. Jeśli śniegu spadło niewiele, do jego zagarnięcia można użyć miotły lub dmuchawy do liści. Z grubszą pokrywą śnieżną lepiej poradzą sobie łopaty oraz zaganiacze do śniegu. Produkowane są one z różnych materiałów, m.in. sklejki, plastiku, emaliowanej blachy stalowej lub aluminium. Rodzaj materiału znacząco przesądza o trwałości narzędzia. Łopaty z tworzyw sztucznych są lekkie, ale mogą pękać pod wpływem mrozu lub ciężaru śniegu, z kolei te drewniane są ciężkie i niezbyt dobrze znoszą kontakt z wilgocią.

Przeczytaj również: Odśnieżanie – obowiązek gminy czy właściciela nieruchomości?

Oprócz różnego rodzaju szufli, na rynku dostępne są również pługi ręczne. Ponieważ są szersze, niż odgarniacze, ułatwiają odśnieżanie większych powierzchni. Wybierając pług, warto sprawdzić, z jakiego materiału wykonano okucia głowicy. Mokry lub zmrożony śnieg łatwiej usunie listwa aluminiowa.

Zdecydowanie mniej wysiłku wymaga odśnieżanie przy użyciu odśnieżarek mechanicznych. Właściciele posesji najczęściej decydują się na odśnieżarki wirnikowe, z silnikiem elektrycznym lub spalinowym. W skuteczności pracy tych urządzeń dużą rolę odgrywa rozmiar wirnika – na większych powierzchniach lepiej sprawdzą się te o szerokości powyżej 60 cm.

Odśnieżarki elektryczne – są łatwe w obsłudze, lekkie i ciche. Mogą usuwać pokrywy śnieżne o grubości do 30 cm. Zasięg ich pracy ograniczony jest długością kabla – używanie przedłużaczy jest niewskazane, mogą one bowiem powodować szkodliwe spadki napięcia.

Odśnieżarki spalinowe – występują w dwóch rodzajach: samobieżne i do obsługi ręcznej (popychania). W zależności od typu silnika napędzane są benzyną lub mieszanką benzyny z olejem.

Zobacz filmik: Trik, dzięki któremu odśnieżanie będzie łatwe i przyjemne. Genialnie prosty

Źródło: L Kanavaros

Złote zasady odśnieżania

1. Śnieg należy odśnieżać systematycznie. Dzięki temu zapobiegniemy powstawaniu lodowej warstwy, którą trudniej jest usunąć. „Świeży” śnieg łatwiej się zagarnia.

2. Śnieg rozrzucajmy na boki, tak by tworzył równe warstwy. W razie ocieplenia nie będzie zalegał i szybciej stopnieje. Białego puchu nie gromadźmy także na wzniesieniach – w wyniku zmiennej temperatury, może on zamienić się w lód.

3. Oblodzone powierzchnie najlepiej posypywać popiołem z kominka lub piaskiem. Popularnej soli nie wolno stosować w ogrodzie — jest ona szkodliwa dla roślin.

4. Jeśli zależy nam na pięknym trawniku wiosną, do jego odśnieżania nie stosujmy pługa.

5. Nadmiar śniegu w ogrodzie nie powinien być gromadzony na trawniku. Może to spowodować wiele trudnych do zwalczenia chorób murawy. Śnieg nagarniajmy na rabaty bylinowe i w miejsca pod krzewami i drzewami.

Przeczytaj również: Domowe sposoby na zamarznięte szyby w samochodzie

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Przeczytaj również: Dlaczego powinieneś odśnieżać swój dach?

Przeczytaj również: Uważaj na sople! Mogą być zabójcze…

Zobacz filmik: Nie lubisz odśnieżać? Te porady znacznie Ci to ułatwią!

Źródło: Dom i Życie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.