Porady domowe

Twoje lustro będzie krystalicznie czyste. Wystarczy jeden kuchenny produkt

Przed lustrem spędzamy sporo czasu. Przodują w tym kobiety (ponoć ta czynność zajmuje im prawie godzinę dziennie...), ale panowie wcale im w niczym nie ustępują. Jak wyczyścić lustro, byśmy zawsze mogli satysfakcjonować się widokiem bez smug i zacieków?

Lustro bez smug - domowe sposoby. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Zartykułu dowiesz się:

Lustro łazienkowe — jak o nie dbać?

Od czego zacząć pielęgnację lustra, tak by było bez smug? Od fundamentu, czyli… po prostu ściany. Zawieszając lustra, powinniśmy pamiętać, by zachować odstęp od podłoża, zwłaszcza jeśli jest pokryte farbą lub tapetą. Po co? Unikniemy niszczenia i matowienia tafli na skutek utrudnionej cyrkulacji powietrza. Raz na czas dobrze tę przestrzeń przetrzeć z kurzu — ważne, by robić to delikatnie i na sucho. Tylnej części zwierciadła nie szorujemy ani zamaczamy. Ponadto nie możemy lustra narażać na wysokie temperatury, np. od mocno rozgrzanych lamp czy promieni słonecznych. 

Lustro bez smug

Istnieje kilka prostych zabiegów, dzięki którym lustra będą lśniły jak nowe. Efekt „bez smug” nie jest tak trudno osiągalny, jak mogłoby się zdawać.

  • Czyszczenie luster — domowe sposoby 

Jednym z najbardziej skutecznych środków do mycia szklanych powierzchni — nie tylko luster, ale też szyb — jest niezastąpiony ocet spirytusowy. Przeczytaj: 10 skutecznych zastosowań octu w domu.

Łączymy szklankę wody z 1/3 szklanki octu i spryskujemy takim roztworem srebrzystą taflę. Przecieramy ją miękką ścierką niepozostawiającą żadnych włókien, np. z mikrofazy. Na końcu polerujemy je na sucho gazetą lub... nylonowymi rajstopami

  • Czyszczenie lustra wodą z mydłem

W codziennej pielęgnacji lustra wystarczy przecierać bawełnianą ściereczką i letnią wodą z dodatkiem mydła. Aby uniknąć zacieków i gromadzenia się białego osadu, używajmy w tym celu wody przegotowanej, przestanej lub destylowanej. Gdy zauważymy pojedyncze plamy, szybko możemy się ich pozbyć lekko zwilżonym ręcznikiem papierowym.

Mycie luster zawsze kończymy ich wytarciem do sucha: czystą ścierką, ręcznikiem papierowym lub wspomnianą gazetą. Nie zapominajmy, by dokładnie przetrzeć krawędzie ramy, gdyż tam zwykle zbiera się woda i wykorzystywane środki czystości, co może przyczyniać się do jej korodowania. 

  • Czyszczenie mąką ziemniaczaną

Powierzchni starych luster przywrócimy blask, czyszcząc je miękką wodą, w której rozprowadzono niedużą ilość mąki ziemniaczanej. Po tym zabiegu oczywiście trzeba jeszcze opłukać i osuszyć taflę. 

  • Czyszczenie lustra gliceryną 

W trakcie gorących kąpieli lustra parują. Jak temu zapobiec? Regularnie wcierajmy w ich powierzchnię parę kropel gliceryny. W ten sposób zapewnimy im warstwę ochronną. Podobny trik można zastosować zimą, na parujących okularach.  

  • Czyszczenie lustra pianką do golenia

Ciekawą metodą zabezpieczenia lustra przed parowaniem jest wykorzystywanie pianki do golenia. Spryskujemy nią taflę, przecieramy i polerujemy. 


Autor: Uporzadkowana

Jak czyścić lustro akrylowe?

Lustra akrylowe zrobione są z innego materiału niż lustra klasyczne. Wykonane są ze szkła akrylowego, znanego bardziej jako pleksiglas lub pleksi. Dzięki temu ich powierzchnia jest nietłukąca. Jak czyścic lustro akrylowe? Najlepszym i najbezpieczniejszym wyjściem jest zastosowanie wody w temperaturze do 25°C z dodatkiem mydła.

Czyszczenie luster — jakich detergentów nie używać 

- Środki do czyszczenia szkła — niszczą brzegi luster i z czasem wywołują powstanie brązowych plam.
- Preparaty do czyszczenia WC i rur, 
- Rozpuszczalniki do lakieru do paznokci, 
- Gorąca woda i powietrze z suszarki,
- Środki zasadowe, np. amoniak,
- Proszki, mleczka i skrobaczki bardzo szybko przyczyniają się do niszczenia luster. 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Nietypowe zastosowania pianki do golenia na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Twoje lustro będzie krystalicznie czyste. Wystarczy jeden kuchenny produkt"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.