Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

W jaki sposób obniżyć koszty budowy domu?

Ceny nowych mieszkań wciąż rosną. W obliczu niestałej sytuacji rynkowej wielu inwestorów rozważa wybudowanie domu zamiast zakupu lokalu w bloku. To oznacza spore wydatki. Czy istnieją sposoby, by obniżyć nieco koszt budowy nowego budynku?

W jaki sposób obniżyć koszty budowy domu?

Końcowy koszt budowy domu zależeć będzie od wielu czynników. Odpowiednio dostosowując kilka z nich – rezygnując z niektórych elementów, wybierając materiały o dokładnie przemyślanych parametrach, w skali całej inwestycji zaoszczędzić można niemałe pieniądze. Na co zwrócić uwagę? Wiele oszczędności znaleźć można już w pierwszych etapach budowy.

Zakup działki budowlanej

Przed rozpoczęciem poszukiwań działki pod zabudowę warto zastanowić się nad odpowiednim metrażem przyszłego domu. Trzeba mieć na względzie, by teren pod zabudowę nie był zbyt mały, bo przeprowadzkę do wymarzonego domu powstrzymają przepisy, określające odległości, w jakich można wznosić budynki mieszkalne. Nie bez znaczenia jest również kształt działki i rzeźba terenu. Chociaż zwykle ceny nietypowych formatów są bardziej atrakcyjne, dostosowanie ich do danego projektu (tym bardziej, jeśli korzystamy z gotowca) może okazać się kosztowne.

Czytaj dalej, by dowiedzieć się, co jeszcze wpływa na koszt budowy domu »

REKLAMA

Cena działki zależy też od jej lokalizacji. Te w pobliżu centrum miast będą droższe od tych położonych na przedmieściach czy na wsi. Można rozważyć też zakup działki nieuzbrojonej, w takim wypadku sprawdźmy jednak możliwość doprowadzenia przyłączy instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej oraz ewentualny koszt takich prac. Wydatek związany z doprowadzeniem mediów będzie niższy w pobliżu innych działek budowlanych oraz na terenach objętych planem zagospodarowania, określających rodzaje i przeznaczenie przyszłej zabudowy. Co ciekawe, na wysokość cen działek wpływ ma również… aura. Jesienią i zimą sprzedający oferują niższe stawki i są bardziej skłonni do negocjacji.

Technologia budowlana - którą wybrać?

W Polsce powszechnie buduje się domy w technologii murowanej — trwałej, ale czasochłonnej. Skorzystać można z prostszych i tańszych rozwiązań, gwarantujących równie wytrzymałe budownictwo. Coraz większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się domy prefabrykowane oraz domy wznoszone w technologii szkieletowej. Czytaj więcej »

src: Youtube.com/domza100

Projekt – indywidualny czy gotowy?

Projekty gotowe na ogół pozwalają na zachowanie większych oszczędności. Ceny gotowców, które wybrać i kupić można przez internet, zaczynają się od średnio 900 złotych. Dla porównania projekty przygotowywane na zamówienie kosztują od 4000 złotych wzwyż. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku gotowych rozwiązań, do końcowego rachunku dojść mogą koszty adaptacji projektu do warunków lokalnych.

REKLAMA

Cena projektu, a później także budowy, zależy między innymi od stopnia skomplikowania konstrukcji budynku. Im prostszy, tym będzie mniej kosztowny. Oszczędności przyniosą zatem rezygnacja ze wszelkich załamań, skomplikowanych brył… i pięter. Dodatkowe miejsca i punkty w domu oznaczają większe zużycie materiałów oraz wydłużony czas budowy. Gdy chcemy wybudować budżetowy dom, wybierajmy projekty o regularnych kształtach, na planie prostokąta.

Najtańsze okazują się domy parterowe lub parterowe z poddaszem użytkowym. Co ciekawe, przy porównaniu dwóch budynków mieszkalnych o takiej samej powierzchni, z których jeden ma „strych”, korzystniej kształtuje się cena tego z dodatkową przestrzenią pod dachem. W jego przypadku ewentualne koszty okażą się mniejsze z powodu ograniczonej pracy z gruntem, co wiąże się z mniejszym zużyciem materiałów oraz krótszą pracą specjalnych urządzeń. Koszt wykonania schodów, niezbędnych do nawigacji po takim domu, zredukować można zakupując gotowe modele drewniane lub stalowe.

Przed wyborem projektu dobrze zastanowić się, ile pomieszczeń i o jakiej powierzchni spełni oczekiwania i potrzeby przyszłych domowników – inwestowanie w zbyt obszerny dom oznacza przepłacanie za dodatkowe, niewykorzystywane metry kwadratowe. Warto rozważyć również konieczność posiadania piwnicy, jej brak może obniżyć koszt domu o ok. 15%. Alternatywą dla niej są kotłownie, pomieszczenia gospodarcze na powierzchni gruntu. Sporo oszczędności zapewni też rezygnacja z garażu, na rzecz blaszanej wiaty. Inne rozwiązanie to garaż jednostanowiskowy z wąskimi drzwiami.

Deccoria.pl

Zdjęcie główne: 123RF/PICSELL

Czytaj więcej:

Obniż rachunki! 13 łatwych sposobów na oszczędzanie

10 zasad oszczędzania energii

Jak zaoszczędzić 1000 zł? Wypróbuj perlator!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.