1. Wyłącz światło
Najprostszą metodą, która gwarantuje małe rachunki, jest po prostu wyłączanie światła, gdy nie jest potrzebne. Za każdym razem, gdy wychodzisz z pomieszczenia, staraj się o tym pamiętać.
2. Używaj energooszczędnych żarówek - nie wyłączaj ich jednak, gdy opuszczasz pokój na mniej niż 10 minut.
3. Nie używaj trybu czuwania
To największy złodziej energii! Pożeraczami prądu są także domowe urządzenia pozostawione na "stand by" - czyli nie używane, ale włączone do kontaktu. Migająca czerwona dioda telewizora kosztuje cię rocznie ok. 25 zł. Jeśli policzysz wszystkie odtwarzacze TV, DVD czy CD pracujące w tym trybie, wyjdzie z tego spora sumka. Dlatego, jeśli sprzętu nie używasz, wyłącz go zupełnie.
4. Nie trzymaj w gniazdkach ładowarek
Kiedy nie ładujemy telefonu, powinniśmy wyjmować z gniazdka ładowarkę, która wciąż pobiera prąd.
5. Używaj listwy zasilającej
Dzięki niej wyłączymy wszytskie sprzety za jednym razem. Ponadto, dużo łatwiej i efektowniej zakamuflujemy w salonie jedną listwę, aniżeli kilkanaście dodatkowych kabli.
6. Wybieraj urządzenia AGD pobierające mało energii
Co miesiąc wysoki rachunek za prąd? Czy wiesz, że prawie 1/4 tych pieniędzy zjada twoja lodówka? Warto o tym pamiętać, gdy w sklepie wybierasz nowy
7. Ustaw lodówkę w chłodnym miejscu
By zminimalizować pobór prądu przez lodówkę, musisz także pamiętać, by dobrze ją ustawić. Nie powinna stać w miejscu nasłonecznionym ani w pobliżu kaloryferów czy kuchenki. Warto zwrócić uwagę, czy lodówka jest dobrze zaprogramowana. Najmniej prądu zużywa, gdy jest ustawiona na 4-7°C, a zamrażarka na -18°C. Ważne także, by była szczelna. Jeśli zatrzaśniesz w drzwiach kartkę papieru i bez trudu ją wyciągniesz, to znak, że czas wymienić uszczelkę.
8. Wyłączaj piekarnik na 10 minut przed końcem gotowania. Przez ten czas zachowa on wytworzone ciepło, a potrawa będzie gotowy, Ty natomiast zaoszczędzisz w ten sposób ok 10% zużytej podczas gotowania energii.
9. Na noc przykręcaj ogrzewanie
Chociaż pozornie może się to wydać mało istotne, to jedna z najskuteczniejszych metod oszczędzania ciepła. Nawet jeśli wydaje ci się, że otwierasz okno „tylko na chwilę” warto wyrobić sobie nawyk zakręcania grzejnika. Prawidłowe wietrzenie pomieszczeń podczas zimy powinno być krótkie, ale intensywne. (Szeroko otwarte okno na kilka, kilkanaście minut).
10. Planuj z głową!
Energooszczędne rozwiązania najlepiej uwzglednić już na etapie planowania i wyposażania domu. Świetnie sprawdzi się łazienka z dużym oknem, dzięki któremu w ciagu dnia do pomieszczenia będzie docierać światło zewnętrzne, a my nie będziemy zmuszeni właczać lampy.
Pierwsze efekty oszczędzania pojawią się wraz z kolejnym rachunkiem. Nawet, jeżeli nie zawsze uda się wam pamiętać o wszystkich zasadach ograniczania zużycia prądu, ale działacie zespołowo to odniesiecie zamierzony cel.
A wy, jakie macie sposoby na oszczędzanie?
Deccoria.pl