Porady ogrodnicze
Chcesz cieszyć się zielonym dywanem przed domem, jednak nie wiesz, jak często kosić trawę latem? Obawiasz się, że zabiegi pielęgnacyjne w ogródku wykonujesz za rzadko lub ze zbyt dużą częstotliwością? Przeczytaj i przekonaj się, jak dbać o trawnik latem, kiedy najlepiej sięgnąć po kosiarkę i dlaczego rankiem lepiej zrezygnować z niektórych zabiegów.
Czytaj artykułLetni ogród wypełniają bujnie rosnące i kwitnące rośliny, a piękna pogoda skłania nas do wypoczynku. Żaden działkowiec nie może jednak pozwolić sobie na relaks, gdy wśród upraw grasują szkodniki i rozprzestrzeniają się infekcje. Ciepłe miesiące w roku są czasem wzmożonej aktywności wielu niebezpiecznych owadów i patogenów. Co atakuje rośliny w ogrodzie latem? Jak walczyć z chorobami i szkodnikami o tej porze roku? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułMarzysz o pięknym i równym żywopłocie? Istnieje całkiem sporo szybko rosnących krzewów przeznaczonych na zielone ogrodzenia. Przedstawiamy pięć najszybciej rosnących gatunków oraz ich wymagania uprawowe.
Czytaj artykułChociaż pomidory są roślinami stosunkowo łatwymi w uprawie, na początku przygody z ogrodnictwem mogą przysparzać nieco problemów. Sygnalizują je najczęściej nietypowym wyglądem liści. Co liście pomidorów mówią o stanie rośliny i jakie są przyczyny ich zawijania się, ciemnych wierzchołków, plam, lepienia się i żółknięcia?
Czytaj artykułMogą być różowe, fioletowe, białe i niebieskie, gładkie lub poprzecinane ciemnymi prążkami, zawsze jednak prezentują się niezwykle dekoracyjnie na rabacie. Bodziszkom dużo nie trzeba, wystarczy słońce, średniej jakości gleba i regularne przycinanie, aby zadarniły pustą przestrzeń w ogrodzie. Sprawdziliśmy, co zrobić, żeby bodziszek kwitł jak najdłużej – pamiętaj o tym, gdy opadną pierwsze płatki i późną jesienią, a co sezon będzie większy, bardziej rozłożysty i usiany drobnymi kwiatkami. Takiej zielonej poduchy w ogrodzie jeszcze nie miałeś.
Czytaj artykułCzy wiesz, że ściółkowanie ogórków przynosi ogromne korzyści? Ten dziecinnie prosty zabieg pozytywnie wpływa na wzrost roślin, a nawet na smak i chrupkość uzyskanych plonów. Daje nie tylko znakomite efekty, ale też oznacza mniej pracy w ogrodzie, gdyż znacznie ułatwia pielęgnację. Mimo to nie każdy ogrodnik stosuje tę metodę i wie, po co ściółkować ogórki. W artykule wyjaśniamy, dlaczego warto to robić oraz jakie ściółki sprawdzają się najlepiej.
Czytaj artykułMieczyki to jedne z moich ulubionych kwiatów, dlatego co roku sadzę je w swoim ogrodzie. Występują w szerokiej gamie pięknych kolorów, które przyciągają wzrok, a ich pielęgnacja jest dosyć prosta. Niestety mają one tendencję do przewracania się, co jest bardzo częstym problemem, zwłaszcza dla początkujących ogrodników. Jeszcze do niedawna miałam taką samą sytuację, dopóki nie wypróbowałam jeden sposób. Dzięki temu moje mieczyki pięknie kwitną i się nie przewracają.
Czytaj artykułChoroby grzybowe stanowią poważne zagrożenie dla upraw ogórków i pomidorów. Zainfekowane rośliny nie tylko prezentują się fatalnie — brak szybkiej reakcji może prowadzić do ich całkowitego obumarcia i zniszczenia uprawy. Zamiast stosować szkodliwe fungicydy, ogrodnicy chętnie wybierają naturalne metody ochrony, które są równie skuteczne i bezpieczne dla środowiska. Prezentujemy sprawdzone, ekologiczne sposoby walki z chorobami grzybowymi, które pozwolą cieszyć się zdrowymi i obfitymi plonami.
Czytaj artykułNiezależnie od tego czy mamy w ogrodzie jedno, czy kilka drzew czereśniowych głównym celem, jaki stawiamy sobie przy ich uprawie, jest uzyskanie pełnych wiader zdrowych, smacznych owoców. Niestety zdarza się, że delikatne, czereśniowe kulki dojrzewające na popularnych odmianach drzew pękają. Sprzyjają temu susze i gwałtownie przerywające je intensywne opady. Naruszone owoce to gotowe ognisko zakażeń, dlatego sprawdź, co zrobić, żeby czereśnie nie pękały – ta metoda pozwoli zachować je w całości.
Czytaj artykułPetunie znajdują się w czołówce najpiękniejszych roślin balkonowych. Malowniczo przewieszając się z donic, tworzą barwne kaskady, które przyciągają wzrok z daleka. Jeśli chcesz, aby w tym roku wytworzyły jeszcze więcej kwiatów, sprawdź, jakie warunki lubią petunie oraz czym najlepiej je zasilać. W tym artykule zdradzę sekret, jak sprawić, aby kwitły nieprzerwanie i obficie do końca sezonu.
Czytaj artykułSezon na truskawki w pełni. Nie ma nic smaczniejszego, niż świeże, wygrzane w słońcu owoce zerwane prosto z krzaka. Powszechnie wiadomo, że nawożenie truskawek jest kluczowym elementem, który zapewnia obfite i zdrowe plony. Aby uzyskać jeszcze więcej owoców, już teraz warto zastosować domową odżywkę ostatniej szansy. Wcale nie jest za późno, by dokarmić krzaczki. Zbiory będą nawet podwójnie większe.
Czytaj artykułGlistnik, czyli jaskółcze ziele, to popularny naturalny środek stosowany w farmakologii i ziołolecznictwie. Tymczasem jest mocno niedoceniany w ogrodnictwie. Ogrodnik z YouTube radzi, jak używać glistnika w ogrodzie. Będziesz zaskoczona!
Czytaj artykułKrzewuszka to jeden z popularniejszych krzewów ozdobnych, który potrafi olśniewać swoim charakterystycznym wyglądem. Ze względu na walory estetyczne rośliny, wielu ogrodników decyduje się na umieszczenie jej w swoich ogródkach. Warto jednak wiedzieć, kiedy i jak powinno się przycinać krzewuszkę. Zabieg ten jest niezbędny, by krzew mógł się pięknie prezentować.
Czytaj artykułW ogrodzie mojej przyjaciółki z sąsiedztwa rosły wysokie kępy rabarbaru, zakrywając większość ogrodzenia. Miałyśmy po kilka lat, gdy obrywałyśmy łodygi i zajadałyśmy się nimi całe lato. Sentyment do tego wyjątkowego smaku pozostał mi do dziś, dlatego w warzywniku wygospodarowałam specjalne miejsce na dobre odmiany rabarbaru. Mam już wiśniowy, malinowy, dosadziłam jeszcze Karpow Lipskiego – rosną okazałe, bo przestrzegam kilku kluczowych zasad uprawy. Podpowiem ci, jakich błędów nie popełniać.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 432
- Następna