Porady ogrodnicze
Coraz częściej właściciele balkonów, tarasów lub niewielkich ogrodów pragną wygospodarować choćby niewielką przestrzeń na zaistnienie w nich ekologicznych roślin jadalnych. Warzywa i zioła z powodzeniem można uprawiać w skrzyniach, a w dodatku taki "ogród warzywny" może doskonale prezentować się i urozmaicać nasz balkon czy też ogród.
Czytaj artykułBażant jest ptakiem powszechnie występującym w Polsce. Można odnaleźć zarówno stada hodowlane w wolierach, jak i dzikie zamieszkujące pola i łąki przy latach. Samce od samic różnią się upierzeniem, a także zwyczajami. W poszukiwaniu pożywienia zimą mogą wchodzić do ogrodów. Nie ma jednak czego się obawiać. Są to ptaki dość płochliwe i niezagrażające hodowanym roślinom czy zwierzętom. Sprawdź, jak rozpoznać bażanta, co je i gdzie najłatwiej go zaobserwować.
Czytaj artykułW przydomowych ogrodach buszują i nieoczekiwanie coraz bardziej zadomawiają się te stworzenia, które jeszcze nie tak dawno zachowywały duży dystans do ludzi. Mignęła ci w ogrodzie ruda kitka? To znaczy, że na rabatki zagląda... wiewiórka. Świeżo zasadzone cebulki nie są bezpieczne. Jak powstrzymać wiewiórkę przed kopaniem w grządkach? To proste, posyp tym cebulki, a więcej na nie nawet nie spojrzy.
Czytaj artykułDereń kousa nazywany jest anielskim krzewem nie bez przyczyny. Określenie to wzięło się od jego wyglądu podczas kwitnienia. Na przełomie maja i czerwca krzew obsypuje się mnóstwem białych liści. Tak wspaniałą ozdobę możesz mieć także w swoim ogrodzie. Zobacz, jakie są odmiany derenia kousa, jak go uprawiać i jak pielęgnować, aby każdego roku zachwycał swoim wyglądem.
Czytaj artykułJej pełne pąki mienią się żółto-pomarańczowymi i czerwonymi refleksami nawet wtedy, gdy inne odmiany już tracą płatki. Roztacza wokół łagodny, nieco korzenny zapach, który będziesz wdychać z przyjemnością wielokrotnie, ponieważ odmiana 'Lizzy', róża o niebywale trwałych kwiatach, należy do grupy powtarzającej kwitnienie. Podpowiadamy, kiedy sadzić róże i gdzie prezentują się najbardziej widowiskowo.
Czytaj artykułPopiół z kominka często jest traktowany jako zbędny produkt, z którym nie można nic zrobić. To jednak ogromny błąd, ponieważ ma wiele zalet i zastosowań, nie tylko w ogrodzie, ale także w domu. Popiół drzewny to mnogość składników mineralnych, ale także sposób na walkę ze szkodnikami. Do tego jest to świetny środek czyszczący. Sprawdzamy, jak wykorzystać popiół z kominka.
Czytaj artykułLiście przechodzą z zieleni w intensywne bordo, a kwiaty potrafią przebarwiać się w czasie kwitnienia. Rośnie szybko, jednak możesz to kontrolować, utrzymując kompaktowe rozmiary kolorowych kopców. To wszystko, co trzeba zrobić, gdyż bezobsługowy rozchodnik sunsparkler 'Cherry Tart' wyrośnie w piasku, a nawet w pęknięciach murków oporowych. Oto niezwykła roślina, którą kochają ogrodnicy-amatorzy – jej uprawa będzie dla ciebie relaksem w czystej postaci.
Czytaj artykułPoziomki w odróżnieniu od truskawek bardzo łatwo uprawia się z nasion. Koniec stycznia i początek lutego to idealny czas na wysianie ich na rozsadę. Jak to zrobić, aby krzaczki zaowocowały już w pierwszym roku i nieprzerwanie plonowały przez cały sezon? Podpowiadamy, jak siać poziomki, aby tegoroczne zbiory były szczególnie udane.
Czytaj artykułSeler to popularne warzywo o wyrazistym smaku, którego często używa się w kuchni. Jest niskokaloryczny, a do tego zawiera mnóstwo składników odżywczych, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Jego uprawa nie jest trudna – w przydomowym ogródku możemy wyhodować zarówno seler korzeniowy, jak i naciowy. Wcześniej jednak trzeba przygotować rozsadę. Kiedy i jak siać seler? Przestrzegaj kilku ważnych zasad, aby uzyskać jak najlepsze rezultaty.
Czytaj artykułIm więcej domowych odpadów uda ci się wykorzystać, tym lepiej nie tylko z punktu widzenia ekologii, lecz także utrzymania ładu w otaczającej cię przestrzeni. W myśl zero waste i zasady, że często mniej znaczy więcej, sięgnij po nie, po zużyciu zawartości dokładnie umyj i odłóż do własnoręcznego recyklingu. Zyskasz genialne, darmowe doniczki do wysiewu, które zastąpią sklepowe gotowce.
Czytaj artykułMaści ogrodnicze dostępne w sklepie są skutecznymi preparatami do zabezpieczania ran po cięciu drzew owocowych. Dzięki nim chronisz swój sad przed groźnymi chorobami grzybowymi, które łatwo rozprzestrzeniają się na wszystkie okazy. Zakup maści może okazać się niemałym wydatkiem, szczególnie jeśli masz większą liczbę drzew owocowych w ogrodzie. Rozwiązaniem może być domowa maść ogrodnicza. Sprawdź, jak ją zrobić.
Czytaj artykułDla początkujących ogrodników doskonałym wyborem jest aksamitka. To roślina łatwa w uprawie, o pięknych i wdzięcznych kwiatach. Możesz ją posadzić na rabatach, między grządkami warzywnymi czy w doniczkach na tarasie lub balkonie. Przy odpowiedniej pielęgnacji aksamitka będzie kwitła aż do pierwszych przymrozków. Sprawdź, kiedy siać aksamitkę i jak o nią dbać.
Czytaj artykułDrzewa owocowe, tak jak inne rośliny w naszych ogrodach, wymagają pewnej uwagi i pielęgnacji (również pora sezonem wegetacyjnym). Ważnym zabiegiem, który wpływa na ich kondycję i obfitość zbiorów, jest czyszczenie kory. Jest to prosta czynność, o której wie niewielu ogrodników. Dlaczego czyszczenie kory drzew owocowych jest ważne? Podpowiadamy, jak i kiedy przeprowadzić ten zabieg.
Czytaj artykułCięcie jabłoni to bardzo ważny zabieg, który decyduje nie tylko o dobrej kondycji drzewek w nadchodzącym sezonie, ale również wielkości tegorocznych zbiorów. Część odmian musi zostać uformowana już na początku roku, w innym razie nie wyda obfitych plonów. Jakie odmiany jabłoni przycinać zimą? W jaki sposób poprawnie wykonać ten zabieg? Podpowiadamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 406
- Następna