Porady ogrodnicze
Najlepszy moment na kompostowanie ziemi jest właśnie teraz, czyli jesienią. Można to zrobić za pomocą odpadków kuchennych. To świetny pomysł na ponowne wykorzystanie resztek, a jednoczesne zmniejszenie ilość marnowanej żywności. Jak kompostować ziemię odpadkami kuchennymi? Unikaj dodawania tych rzeczy do kompostu.
Czytaj artykułRóże są popularnymi kwiatami, które nadają naszemu ogrodowi bajecznego wyglądu. Jeśli chcemy cieszyć się nimi jak najdłużej, to powinniśmy pobudzać je do kwitnienia, a więc właściwie pielęgnować. Poznaj sposoby na naturalne odżywienie róż.
Czytaj artykułTrudno wyobrazić sobie jesień i wiosnę w ogrodzie bez tak podstawowej czynności jak przekopywanie gleby pod warzywne grządki czy kwietne rabaty. Okazuje się jednak, że z tej niezwykle ciężkiej pracy można całkowicie zrezygnować. Jak uprawiać ogród bez kopania? Poznaj wszystkie tajniki metody no dig i dowiedz się, jakie są jej największe zalety.
Czytaj artykułPo zakończeniu uprawy pomidorów podłoże jest ubogie w składniki odżywcze. Ponadto wyjałowiona gleba może zawierać chorobotwórcze patogeny, szczególnie w sytuacji, gdy w tym roku na uprawie pojawiła się zaraza ziemniaczana. Co powinniśmy zrobić z grządką, aby odpowiednio przygotować ją na następny sezon? Jak zadbać o ziemię po pomidorach? Podpowiadamy.
Czytaj artykułZbliżająca się jesień to doskonała pora, by zadbać o nawożenie gleby. Niezaprzeczalnym liderem wśród naturalnych nawozów jest oczywiście obornik, który jest skarbnicą cennych składników odżywczych niezbędnych roślinom do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Co jednak w przypadku, gdy go nie mamy? Czym zastąpić obornik? Doskonałym rozwiązaniem jest użycie kompostu.
Czytaj artykułRyby są doskonałym źródłem składników odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ale nie tylko. Okazuje się, że można je wykorzystać także w ogrodzie. Odpady rybne doskonale sprawdzą się jako nawóz do naszych roślin. Zakop ryby w grządkach, a efekty cię zaskoczą.
Czytaj artykułĆma bukszpanowa to szkodnik, który atakuje rośliny w polskich ogrodach. Jest wyjątkowo żarłoczny i potrafi doszczętnie zniszczyć bukszpany. Ciężko z nim wygrać – tym bardziej że prawdopodobnie dostosował się do istniejących warunków i jeszcze lepiej się ukrywa. Jak pozbyć się ćmy bukszpanowej domowymi sposobami? Podpowiadamy, kiedy szukać na krzewach oznak jej żerowania i jak z nią walczyć.
Czytaj artykułHortensje cieszą nasze oczy wielkimi kulami kwiatów. Te rośliny doskonale radzą sobie w naszym klimacie, a obejmują ponad 80 odmian. Pośród nich każdy znajdzie coś dla siebie. Dodatkową atrakcją tych kwiatów jest to, że możemy wpływać na kolor ich kwiatostanów, zmieniając pH gleby. Podpowiadamy, jak przedłużyć kwitnienie hortensji, by zdobiły ogród do końca jesieni.
Czytaj artykułPasujące do absolutnie każdego ogrodu jeżówki to wyjątkowo urodziwe kwiaty, które stanowią najpiękniejszą ozdobę letnich rabat. Te długo kwitnące byliny nie tylko wspaniale wyglądają, ale również przyciągają pożyteczne owady, dlatego wiele osób znajduje dla nich zaciszne miejsce na swojej działce. Jak uprawiać te kwiaty, aby co roku dekorowały ogród? Jak zadbać o jeżówkę po przekwitnięciu? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.
Czytaj artykułMarchew, podobnie jak inne warzywa korzeniowe, nadaje się do długiego przechowywania. Trzeba jednak zapewnić jej odpowiednie warunki, aby mogła na długo zachować swoją świeżość. Jak przechowywać marchew na zimę, żeby nie wyschła i nie popsuła się? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, które warto poznać.
Czytaj artykułWrzesień kojarzy się z dojrzewającymi jabłkami i śliwkami, przekwitającymi kwiatami oraz żółknącymi liśćmi. W powietrzu czuć nadchodzącą jesień, rabaty pustoszeją, a wielu ogrodników przygotowuje się do posezonowych porządków. Jednak wbrew pozorom ogród we wrześniu również może ciekawie wyglądać. Dowiedz się, jakie krzewy kwitną i owocują w tym miesiącu.
Czytaj artykułPo zakończeniu zbioru pomidorów podłoże w miejscu uprawy jest wyjałowione. Dlatego, gdy tylko grządka zostanie oczyszczona, warto na tym samym stanowisku zasiać rośliny, które użyźnią glebę. Co sadzić po pomidorach, aby zwiększyć zawartość składników pokarmowych w podłożu i poprawić jej strukturę przed kolejnym sezonem? Podpowiadamy, jak zrobić dobry poplon po pomidorach.
Czytaj artykułWrotycz przez wiele osób uznawany jest za chwast, gdyż rośnie w zasadzie wszędzie. Warto jednak przyjrzeć się właściwościom tej rośliny, ponieważ można z powodzeniem wykorzystać ją w swoim ogrodzie. Ze względu na zawartość olejków eterycznych, skutecznie odstrasza owady i niszczące uprawy szkodniki. Podpowiadamy, jak stosować wrotycz w ogrodzie.
Czytaj artykułByliny to rośliny wieloletnie, które w wielu ogrodach pełnią funkcję ozdobną. Zachwycają albo czarującymi kwiatami, albo oryginalnymi liśćmi. Znajdziemy wśród nich takie, które preferują miejsca zacienione, jak i takie, które najlepiej rosną na stanowiskach nasłonecznionych. Jakie byliny do ogrodu poradzą sobie na glebach piaszczystych i suchych? Podpowiadamy.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 406
- Następna