Sponsor serwisu Leroy Merlin logo

Porady ogrodnicze

Porady ogrodnicze

Gdy nie przycinamy lawendy, traci prawidłowy, zwarty pokrój. Zaczyna mocno przyrastać i kwitnąć jedynie na wierzchołkach. Prowadzi to do powstania tzw. łysego gniazda wewnątrz krzewu. Na szczęście również w nim pojawiają się młode przyrosty, ale trzeba je pobudzić do wzrostu. Dlaczego warto ciąć lawendę i jak zrobić to na przedwiśniu. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wiele osób marzy o pięknym ogrodzie pełnym kolorowych kwiatów, drzew i krzewów. Jednak jego stworzenie wymaga wiele czasu i wysiłku. Jeśli nie mamy ręki do kwiatów lub jesteśmy zbyt zapracowani, warto wybrać rośliny łatwe w uprawie, którym nie trzeba poświęcać zbyt wiele uwagi. Podpowiadamy, jak wybrać sadzonki i w jakim miejscu posadzić rośliny.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Otoczenie domu, czyli przemyślanie zaprojektowany i sumiennie wykonany podjazd, estetycznie zaaranżowana część ogrodowa z tarasem, ścieżkami oraz chodnikiem to jego wizytówka. Jeśli jest ono zaniedbane i pozostawione „samo sobie”, nie tylko nieestetycznie wygląda, lecz także traci funkcjonalność. Podpowiadamy, w jaki sposób doprowadzić do czystości przydomowe podjazdy i ścieżki, wykorzystując powszechnie dostępne środki. Niektóre masz teraz w domu, a ich użycie prawie nic nie kosztuje.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Dolomit ogrodniczy to jeden z najczęściej wykorzystywanych nawozów pochodzenia naturalnego. Ma szerokie zastosowanie - nie tylko jako nawóz odkwaszający i użyźniający glebę. Do czego i jak stosować dolomit w ogrodzie, kiedy i w jakich dawkach? Wyjaśniamy. 

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Jaśmin gwiazdkowy jest doskonałym uzupełnieniem każdego ogrodu. Z jego uprawą spokojnie poradzą sobie również amatorzy. Roślina jest mało wymagająca i szybko rośnie, dzięki czemu w kilka lat stanie się efektowną ozdobą każdego ogrodu. Największą zaletą jaśminu gwiazdkowego są jego drobne, białe kwiaty i słodki zapach, który wiosną wypełnia całą posesję. Sprawdź, jak uprawiać jaśmin gwiazdkowy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Uprawa drzew brzoskwiniowych do łatwych nie należy. Wiele zależy od pogody – rośliny źle znoszą suchą i chłodną wiosnę oraz mokrą i zimną jesień. Na szczęście na niektóre rzeczy, w przeciwieństwie do kaprysów pogody, mamy wpływ. Jak zapewnić drzewom odpowiednią pielęgnację i ochronę? Jeśli nie wykonałeś profilaktycznego oprysku jesienią i w czasie zimowych ociepleń, bezwzględnie zrób go teraz. Podpowiadamy, czym pryskać brzoskwinie na wiosnę, aby doczekać się zdrowych, soczystych owoców.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Cebula jest niezastąpionym dodatkiem wielu dań, który dodaje wyjątkowego smaku i aromatu. Oprócz tego wykazuje szereg właściwości zdrowotnych, dlatego bez wątpienia warto ją włączyć do swojej diety. Najczęstszym sposobem uprawy cebuli jest sadzenie dymki. Natomiast zdaniem wielu ogrodników, najlepiej zdecydować się na uprawę warzywa z rozsady, która pozwoli uzyskać znacznie większe zbiory. Taka uprawa sprawi też, że główki będą duże i dorodne. Kiedy i jak siać cebulę na rozsadę? Postępuj według naszych wskazówek.    

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Przekopywanie ogródka to zabieg, który wykonywany jest co roku na wiosnę przez wielu ogrodników. Czy słusznie? Przeprowadzanie tej czynności ma sporo zalet, ale także może wpłynąć niekorzystnie na kondycję twojego ogrodu. Czy przekopywanie gleby pobudza chwasty? Wyjaśniamy, kiedy nadmierna pielęgnacja szkodzi i co zrobić, aby pozbyć się chwastów na dobre.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Przez jakiś czas rzadziej pojawiały się na kwiatowych rabatach, ale teraz znów sięgamy po nie, by ubarwić ogród. Wznoszą się dumnie, pełne elegancji, dodając rozmaitym kompozycjom energetyzujących barw. Lilie ogrodowe, kwiaty królowych, dam i muz, dostojne i pachnące, możemy sadzić niemalże wszędzie, o ile tylko dociera tam słońce. Kiedy sadzić lilie? Dwa terminy są dla nich najlepsze, ale kluczowa jest dobra pogoda – bez niej ani rusz.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Wraz z nadejściem wiosny do życia budzą się nie tylko rośliny, ale również szkodniki. Dlatego należy dokładnie obejrzeć krzewy porzeczek, zwracając szczególną uwagę na ich pąki. Są one siedliskiem i miejscem żerowania groźnego szkodnika, zwanego wielkopąkowcem porzeczkowym. Jego obecność sprawia, że pąki nie rozwijają się i zasychają. Szkodnik ten przyczynia się do znacznych strat w plonie, dlatego walkę z nim należy rozpocząć jak najszybciej. Sprawdź, jak zwalczać wielkopąkowca porzeczkowego, aby uratować swoje plony.           

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Karczownik to gryzoń, który, choć kojarzony jest z rodzajem szczurów, stanowi zupełnie odrębną kategorię zwierzęcia. Jego nazwa, wywodząca się od działalności karczowania, zdradza zamiłowanie do kopania nor i przekopywania ziemi, co niestety często przekłada się na znaczące szkody w ogrodnictwie i rolnictwie. Jak rozpoznać, że w naszym ogrodzie pojawił się karczownik? Czy istnieją naturalne metody na szybkie pozbycie się tego problemu? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA
Porady ogrodnicze

Częste susze i utrzymywanie się niskiego poziomu wód w rzekach to powody do niepokoju. Jednak susze przeplatane gwałtownymi wezbraniami wód, w wyniku szybko topniejącego śniegu i towarzyszących temu opadów deszczu, straszą jeszcze bardziej. Zmiany pogody i rosnące ryzyko podtopień to problem wielu miast w Polsce, dlatego ochrona domów i ogrodów staje się priorytetem. Jak zabezpieczyć działkę przed zalaniem? Te sposoby pomogą ci minimalizować straty.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Bratki to popularne kwiaty, które wnoszą do ogrodu mnóstwo koloru i życia. Możemy tworzyć z nich barwne rabatki, a także uprawiać je w donicach na balkonie czy tarasie. Zanim jednak posadzimy młode rośliny, musimy je odpowiednio zahartować. Jaką temperaturę wytrzymają bratki? Kiedy je sadzić, aby pięknie i długo kwitły? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Czytaj artykuł 
Porady ogrodnicze

Kompostowanie niesie ze sobą szereg korzyści. Pozwala na zagospodarowanie odpadów ogrodowych i kuchennych, a także na uzyskanie cennego, ekologicznego nawozu, który jest doskonały do stosowania pod wszystkie rośliny w ogrodzie. Proces kompostowania jest dość długi, ale można jego skrócić. W tym celu świetnie sprawdzi się mocznik, który jest jednym z najbardziej uniwersalnych nawozów azotowych. Jak go stosować, aby odpady rozkładały się znacznie szybciej? Podpowiadamy.       

Czytaj artykuł 

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.