Porady ogrodnicze
Czereśnia, podobnie jak inne drzewka owocowe, potrzebuje odpowiedniego wspomagania dla zdrowego wzrostu. Jeśli nie zajmiesz się odpowiednio swoim okazem, to szybko zacznie on dziczeć. Przyczyni się to do mniejszego owocowania. Ważne jest więc regularne cięcie czereśni, aby pobudzić ją do właściwego wzrostu i zebrać z drzewka obfite plony.
Czytaj artykułLecytyna to naturalna substancja, która występuje w orzechach, rybach czy zielonych warzywach. To mieszanina związków o charakterze tłuszczowym, które są dobrze przyswajane przez człowieka. Ma także zastosowanie w ogrodnictwie, gdzie sprawdza się do ochrony roślin. Sprawdź, jak działa lecytyna!
Czytaj artykułKwiaty cebulowe są piękną ozdobą ogrodu już od wczesnej wiosny. Irysy, tulipany, żonkile, mieczyki czy jaskry od przedwiośnia aż do pierwszych mrozów zachwycają na rabatach. Żeby jednak kwitły obficie, należy zadbać o odpowiednie warunki uprawy – w tym o nawożenie. Zobacz, jak prawidłowo nawozić rośliny cebulowe.
Czytaj artykułMasz w ogrodzie pryzmę kompostową? A czy wiesz, że powinieneś zasiedlać ją dżdżownicami. Te małe różowe pierścienice wydalają tzw. koprolity, czyli małe grudki żyznej próchnicy. Są one bowiem cenną substancją poprawiającą żyzność i strukturę gleby.
Czytaj artykułKalamondyna to spokrewniona z cytrusami roślina występująca jako krzew albo niskie drzewko owocowe i ozdobne. Wprost idealnie sprawdza się zarówno w oranżerii, jak i w mieszkaniu, a jej owoce są jadalne nawet wówczas, gdy nie osiągną jeszcze pełnej dojrzałości. Jak ją pielęgnować, by długo cieszyć się jej pięknem?
Czytaj artykułZ roku na rok pojawia się coraz więcej rozwiązań ogrodowych, które służą środowisku. Tak też jest w przypadku tworzenia basenów ekologicznych. Ich istota nie polega jednak tylko na przyjazności środowisku, ale też na znacznie mniejszych kosztach założenia i eksploatacji zbiornika wodnego, w którym można pływać.
Czytaj artykułUsuwaniu przekwitłych, zeschniętych kwiatów to mało znany, ale bardzo ważny zabieg, dzięki któremu rośliny wyglądają estetycznie, a ich owoce szybciej dojrzewają i są bardziej dorodne. Na czym polega ogławianie roślin i kiedy należy je przeprowadzić? Wyjaśniamy.
Czytaj artykułRóże to jedne z najpopularniejszych kwiatów, jakie pojawiają się w przydomowych ogrodach. Wymagają one jednak szczególnej pielęgnacji i są narażone na wiele przypadłości. Jedną z nich są pojawiające się w liściach róż dziury. Zastanawiasz się, skąd się biorą? To efekt, jaki pozostawiają po sobie grzyby i pasożyty. Sprawdź, jak rozwiązać ten problem.
Czytaj artykułŚliwka mirabelka to zapomniana odmiana śliwy domowej, która obecnie wraca do sadów. Jej owoce mają słodki, lekko kwaskowaty smak i doskonale nadają się do ciast oraz deserów. Można z nich stworzyć także przepyszne przetwory, jak np. nalewkę czy dżem.
Czytaj artykułGipsówka wiechowata określana również jako łyszczec to niezwykle popularna roślina. Swoją nazwę zawdzięcza oryginalnym kwiatostanom, a dzięki swoim właściwościom znalazła szerokie zastosowanie u wielu osób. Zastanawiasz się, czy nadaje się do każdego ogrodu? Sprawdź jej wymagania i odkryj, jak wygląda uprawa gipsówki wiechowatej.
Czytaj artykułBławatek, a właściwie chaber bławatek to jedna z najbardziej charakterystycznych roślin w Polsce. Niestety, rolnicy traktują go na swoich polach uprawnych jako chwast. Mimo to, chaber jest ciekawą rośliną ozdobną, którą można uprawiać także w ogrodzie. Co więcej, przyciąga owady zapylające, a ponadto można go wykorzystać z myślą o wsparciu prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dowiedz się, jak wygląda uprawa bławatka i poznaj jego cenne właściwości!
Czytaj artykułMączniak rzekomy to choroba, która atakuje rośliny kwiatowe, drzewa owocowe i warzywa, powodując obumieranie roślin i zmniejszenie plonów. Jego odmianą jest mączniak rzekomy dyniowatych, który najchętniej infekuje ogórki, a zaraz po nich dynie. Zobacz, jakie objawy ma ta choroba i jak ją zwalczać.
Czytaj artykułLato to dla ogrodnika szczególny czas. To właśnie wtedy, w postaci plonów, widać efekty całorocznej pracy. Niestety, to także okres, w którym warzywnik i inne rabaty są narażone na ataki szkodników i rozmaite choroby. Zobacz, na co musisz szczególnie uważać w letnich miesiącach.
Czytaj artykułMieczyki czy inaczej gladiole to przepiękne, letnie kwiaty ogrodowe. Te kolorowe rośliny uprawiane w ogrodzie zachwycą wszystkich przechodniów. Sadzi się je przeważnie na rabatach, a ścięte, prezentują się zjawiskowo, stojąc w dekoracyjnych wazonach. Niestety, bywa i tak, że te wspaniałe kwiaty, mimo odpowiedniej pielęgnacji, nie chcą rosnąć. Sprawdź, dlaczego mieczyki nie kwitną!
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 430
- Następna