Porady ogrodnicze

Aksamitki po sezonie. Nie wyrzucaj po przekwitnięciu, wykorzystaj w ogrodzie

Aksamitki to ozdobne kwiaty, które możemy spotkać w większości przydomowych ogrodów. Te łatwe w uprawie rośliny przez długie miesiące cieszą nasze oczy żółtymi bądź pomarańczowymi płatkami. Wraz z końcem sezonu kwiaty marnieją i przestają efektownie wyglądać. Co zrobić z aksamitkami po przekwitnięciu? Poznaj sposób praktykowany przez doświadczonych ogrodników.

Aksamitki po sezonie. Nie wyrzucaj po przekwitnięciu, wykorzystaj w ogrodzie
Aksamitki są nie tylko piękne, mają również wiele cennych właściwości. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Aksamitki – właściwości i zastosowanie w ogrodzie

Aksamitki cieszą się ogromną popularnością w naszych przydomowych ogrodach. Nie tylko pięknie wyglądają na obwódkach trawników czy na rabacie wśród innych gatunków, ale mają również wiele pożytecznych właściwości. Aksamitki uznawane są przez ogrodników za rośliny do zadań specjalnych. Dlaczego są tak wyjątkowe? Posadzone w okolicy warzywnika skutecznie chronią go przed atakami nicieni glebowych – niebezpiecznych szkodników, przez które możemy stracić cenne plony. Właściwości te zawdzięczamy charakterystycznemu zapachowi aksamitek, którego nicienie glebowe nie tolerują. Posadźmy te kwiaty zwłaszcza w pobliżu uprawy pomidorów lub papryki.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Sirpa Toppola (@sirpatop)

Zapach aksamitek jest nieprzyjemny również dla mszyc. Popularne szkodniki szybko wynoszą się z miejsc, w pobliżu których znajdują się te kwiaty. Woni aksamitek nie lubią także krety, nornice i inne gryzonie wyrządzające wiele szkód w naszych ogrodach. Często uprawiana aksamitka rozpierzchła zabezpiecza rośliny przed wełnowcami, nazywanymi również czerwcami mączystymi. Gatunek ten warto posadzić w niewielkiej odległości od krzewów róż czy pomidorów. Aksamitki warto zastosować do samodzielnego przygotowania środków ochrony roślin. Z tych kwiatów zrobimy wyciągi do zwalczania mszyc oraz zaprawę przeciwko chorobom grzybowym przed sadzeniem cebuli.

Przeczytaj również: Jak dbać o aksamitki? Zrób prosty nawóz, który sprawi, że kwiatów będzie dużo więcej

Co zrobić z aksamitkami po przekwitnięciu? Zakopywanie w ziemi

Aksamitki to kwiaty o długim okresie kwitnienia. Ich kwiaty utrzymują się od lipca do października lub nawet listopada. Piękne kwiaty marnieją dopiero po pierwszych przymrozkach. Co zrobić z aksamitkami po przekwitnięciu? Uschnięte kwiaty możemy wyrwać lub wykorzystać inną metodę, którą stosują doświadczeni ogrodnicy. Podpowiadają oni, aby aksamitki po sezonie zakopać w ogrodzie. Jakie korzyści może przynieść nam ten prosty zabieg? Zakopywanie w ziemi tych kwiatów przyczyni się do poprawienia składu gleby. Ponadto możemy oczekiwać, że zabieg ten zwiększy odporność na choroby roślin, które posadzimy w ogrodzie. Efektem zakopania aksamitek w ziemi będzie zmniejszenie liczby szkodników na działce.

Jak zakopywać przekwitłe aksamitki? Należy odciąć nadziemne części tych roślin, pozostawiając system korzeniowy w ziemi. Oddzielone fragmenty aksamitek zakopujemy w glebie na głębokości kilkudziesięciu centymetrów. W przyszłym sezonie na tak przygotowanym podłożu możemy sadzić dowolne rośliny – zarówno warzywa, jak i krzewy, drzewka owocowe czy ulubione okazy ozdobne.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Rośliny kwitnące i owocujące we wrześniu. Poznaj jesienne gatunki

Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

Zielone warzywa – moc witamin w jednym kolorze na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.