Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie: ostropest plamisty

Znajdziemy go w każdym ogrodzie i na każdej łące. Jednak zdecydowanie za mało osób zna i stosuje tę cudowną roślinę z rodziny astrowatych, na którą popularnie mówimy „oset”. Posiada bardzo silne działanie odtruwające. Wszystko to dzięki zawartości substancji aktywnych (głównie sylimaryny).

Apteka w ogrodzie: ostropest plamisty
W dzisiejszych czasach jesteśmy wręcz wystawieni na działanie: stresu, przemęczania, leków, różnego rodzaju promieniowań, alkoholu, chemii w żywności i wielu innych czynników, które przyczyniają się do obciążenia wątroby. Jest jednak na to lekarstwo – mały, niepozorny oset. Paczuszka nasion tej rośliny kosztuje dosłownie grosze, a starcza na około miesiąc.

 

Ostropest jako lek stosuje się u osób po długotrwałej kuracji antybiotykowej, podlegających chemioterapii oraz pomocniczo w okresie rekonwalescencji, w szczególności po chorobach obciążających i uszkadzających mocno wątrobę, jak chociażby mononukleoza zakaźna, czy wszelkiego rodzaju żółtaczki. Warto po niego sięgnąć również w przypadku: zatrucia grzybami, wirusowego zapalenia wątroby typu C, zapalenia dróg żółciowych lub woreczka żółciowego i u kobiet zagrożonych bezpłodnością.
 
  Domowe sposoby na piekną cerę jesienna porą Przeczytaj»


 
 
 
  Zioła na dobry nastrój i nie tylko! Przeczytaj»

Jeżeli borykasz się ze stanami zapalnymi skóry i łuszczycą różnie powinieneś wypróbować ostropest. Poleca się go także osobom nadużywającym alkohol lub z chorobą alkoholową w celu wzmocnienia wątroby. Warto dodać, że jest to zioło bezpieczne, stosowane również u kobiet w ciąży i karmiących. Zawsze jednak po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

 
 
 
 
Fot. Ostropest zmniejsza ryzyko pojawienia się raka wątroby, ponieważ hamuje podziały komórek nowotworowych. Ponadto zmniejsza uszkodzenia wątroby, przyśpieszając usuwanie substancji toksycznych pochodzących z leków stosowanych w chemioterapii.

Jak spożywać ostropest plamisty?
Jeżeli zdarza Ci się spożywać siemię lniane, to również i ostropestem nie będziesz mieć problemu. Jego przygotowanie jest bardzo łatwe. Po zakupieniu nasionek należy zmielić je w młynku do kawy. Warto od razu zmielić np. 2-3 porcję, a zapas pozostawić w szczelnie zamkniętym słoiczku. Ostropest najlepiej używać jako przyprawę. Posypywać można nim dosłownie wszystko: herbatę, musli, warzywa na parze, kanapki, sałatki etc.     
                            
                               
Możemy również jeść nasiona tej rośliny, tak jak jemy nasiona słonecznika. W sklepach dostępny jest również w formie oleju, który idealnie nadaje się do sałatek. Warto zastosować również kurację: dwie łyżeczki wspomnianego oleju popite połowa szklanki wody. Kluczem do skuteczności tego zioła jest systematyczność. Pierwsze efekty kuracji można zaobserwować już po 2 tygodniach stosowania.

 

Gdzie kupić ostropest?
Nasiona ostropestu można zakupić w sklepach zielarskich, sklepach ze zdrową żywnością, bezpośrednio u hodowcy oraz przez internet.
 
Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl
 
 
 

  ZIOŁA NA CIĄGŁE ZMĘCZENIE 

  ZIOŁA: KALENDARIUM UPRAWY

 
ZOBACZ PIĘKNY OGRÓD ZIOŁOWY NASZEJ UŻYTKOWNICZKI
 
 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.