Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Apteka w ogrodzie

Apteka w ogrodzie: Ostrożeń, chwast, który oczyszcza i odtruwa organizm. Co z niego zrobić i jak stosować?

W czasach, kiedy nie istniały antybiotyki, suplementy diety ani inne tabletki, syropy, pastylki i pigułki, w świecie bez aptek na każdej ulicy lub działających online, dla poprawienia stanu zdrowia stosowano zioła. Ich wysoka skuteczność, kiedyś uznawana za efekt magii, dziś poparta jest wynikami badań naukowych. Coraz chętniej sięgamy po stare, tradycyjne, a co najważniejsze - naturalne środki lecznicze. Jednym z ziół o wszechstronnym działaniu, które warto mieć w swoim ogrodzie, jest ostrożeń.

Apteka w ogrodzie: Ostrożeń, chwast, który oczyszcza i odtruwa organizm. Co z niego zrobić i jak stosować?
Ostrożeń ma właściwości lecznicze. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Co to jest ostrożeń

Ostrożeń to bylina osiągająca wysokość 40 - 120 cm. Jego okres kwitnienia przypada od lipca do września. Występuje naturalnie w niemal całej Europie (poza obszarem śródziemnomorskim) i Azji. W Polsce spotkać go można na całym niżu oraz w okolicach podgórskich. Nie oznacza to jednak, że jeśli mieszkasz w innym rejonie naszego kraju nie uda ci się wyhodować go w swoim ogrodzie. W naturze czarcie ziele najbardziej lubi podmokłe gleby, najczęściej występuje więc na łąkach, torfowiskach, w wilgotnych lasach i zaroślach. Często traktowane jako chwast na polach uprawnych - jest bardzo trudny do wyplenienia. Ostrożeń jest wytrzymały na niekorzystne warunki pogodowe i niewymagający, jego uprawa nie przysparza więc większych trudności.

Jakie właściwości ma ostrożeń

W zależności od regionu, ostrożeń zwany był także czarcim żebrem, czarcim ziobrem, strachopłochem, czarcim zielem lub pietra zielem. Ze względu na szerokie spektrum działania uznawano go za roślinę niemal magiczną. Wierzono, że posiada moc odczyniania uroków, oczyszczania złej krwi i chroni przed złym urokiem. Kąpano w nim niemowlęta, pito z niego wywary, przykładano go do ran i zmian skórnych. Dzisiaj wiemy, że substancje aktywne obecne w tej niezwykłej roślinie - w szczególności flawonoidy -  rzeczywiście mają silne działanie oczyszczające i odtruwające. 

Właściwości ostrożenia sprawiają, że po przyjęciu naparów z rośliny, można odczuć działanie przeciwzapalne lub przeciwbólowe. Obecnie świat medycyny bardziej intensywnie przygląda się tej wyjątkowej roślinie. Dokładnie weryfikowana skuteczność ostrożenia z potencjalnym leczeniu nowotworowym. Zwłaszcza w temacie przyczynania się do zmniejszenia ryzyka występowania nowotoworu piersi i prostaty. 

Przeczytaj również: Jak wykorzystać fusy z herbaty w ogrodzie. Nawożenie i opryski herbatą

Na co pomaga ostrożeń

Ta niezwykła roślina działa także moczopędnie, przeciwzapalnie, przeciwkrwotocznie, przeciwbiegunkowo i odżywczo. Co więcej, udowodniono, że ma także właściwości bakterio- i grzybobójcze. Stosowanie czarciego ziela polecane jest też dla poprawy metabolizmu - poprawia ono przemianę materii i wspomaga odchudzanie.

Lista schorzeń, które pomaga zwalczyć to niepozorne ziele jest imponująco długa: choroby nerek, dna moczanowa, reumatyzm, reumatoidalne zapalenie stawów i mięśni, trądzik, łuszczyca, alergie i stany zapalne skóry, wysypki, łupież, oparzenia, uszkodzenia naskórka, wypadanie włosów, żylaki, zapalenie spojówek. Dzięki obecności związków trójterpenowych ostrożeń wzmacnia i zwiększa odporność organizmu.

Należy jednak, jak w przypadku stosowania  wszystkim medykamentów, nie przesadzać z dawkowaniem. Na pierwszym miejscu zawsze musi pozostać rozsądek. Ostrożeń może wywoływać skutki uboczne, jeśli zbyt długo się go przyjmuje. Najczęściej u pacjentów dochodzi do reakcji alergicznej.

Co można zrobić z ostrożenia

Ostrożeń, ze względu na szeroki wachlarz właściwości leczniczych, daje możliwość wyrabiania na jego bazie różnych specyfików. Niektóre są mniej bądź bardziej wymagające, warto się z nimi zapoznać i samemu wypróbować. Poniżej zamieszczamy listę:

Ostrożeń można wykorzystać na wiele sposobów. Fot. 123RF.com

  • Napary, kąpiele i intrakty z czarciego żebra

Młode liście i kłącza ostrożenia zawierają bardzo dużo białka i w dawnych czasach traktowano je jako warzywo. Do tej pory wykorzystuje się je w ten sposób w Japonii. W celach leczniczych jest stosowany zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Możesz samodzielnie zebrać i ususzyć koszyczki i drobne liście (najlepiej zrobić to na początku kwitnienia) lub kupić gotowy susz w sklepie zielarskim. Oto kilka sprawdzonych przepisów z jego wykorzystaniem.

  • Napar

1 łyżkę stołową suszu zalej 1 szklanką wrzątku i gotuj na małym ogniu przez ok. 10-15 minut. Picie dwóch filiżanek takiego naparu dziennie  (najlepiej przed posiłkiem) pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, wspiera metabolizm. Mocna herbatka z ostrożenia ma także działanie przeciwbiegunkowe i poleca się jej stosowanie w przypadku przewlekłych chorób skóry i reumatyzmu.

  • Kąpiel

Zalej 5 łyżek stołowych suszonego ziela  2 szklankami wody i gotuj przez 10-15 minut na małym ogniu. Przecedź mieszankę i dodaj do ciepłej - nie gorącej - wody wraz z garścią soli. Kąpiel powinna trwać około 15-20 minut. Działa odprężająco i oczyszcza ciało z toksyn.

  • Intrakt

Intrakt różni się od nalewki tym, że przyrządza się go ze świeżych a nie suszonych produktów.  W przypadku czarciego ziela przyrządza się go w stosunku 1:5 z gorącym winem lub wódką. Rozdrobnij ostrożeń, włóż do szklanego słoja i ubij tak, aby puścił sok. Następnie dodaj alkohol. Zalecana kuracja to kieliszek dziennie przez miesiąc. Podobnie, jak w przypadku naparu - wzmacnia i odtruwa organizm.

Opracowanie: Aleksandra Góra

Przeczytaj również:

Oprysk z oleju rzepakowego. Skutecznie pozbędziesz się nie tylko mszyc

Lawenda wybuchnie kwiatami jak nigdy wcześniej. Jak przygotować odżywkę na wzmocnienie i kwitnienie lawendy

Szybciej kwitnie i zawiązuje dużo więcej owoców. Czym nawozić paprykę?

Liście przypominają natkę pietruszki, ale są śmiertelnie trujące na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.