fot. 123RF/PICSELL
Jeżówka przywędrowała do Europy z Ameryki Północnej. Jej łacińska nazwa – echinacea – wzięła się od słowa „echinos”, które znaczy „jeż”. Skojarzenie z tym zwierzęciem budzą charakterystyczne kwiatostany rośliny. Echinacea jest byliną o wyprostowanych i sztywnych pędach, sięgających wysokości około jednego metra. Jej liście przyjmują jajowato-lancetowaty kształt. Wytwarzane przez nią kwiatostany mają formę koszyczka – wystający, kolczasty, brązowy środek otoczony jest opadającymi fioletowo-różowymi, płatkami, czyli kwiatami języczkowymi.
Jeżówka purpurowa — kiedy kwitnie
Istnieją również odmiany w innych kolorach: białym, pomarańczowym, czy żółtym, jednak najbardziej ze swojej urody słynie wariant purpurowy. Jeżówka purpurowa pięknie, ale delikatnie pachnie. Jest rośliną miododajną, co znaczy, że przyciąga do ogrodu, w którym jest uprawiana pożyteczne owady motyle i pszczoły. Kwitnie od lipca do października.
Jeżówka purpurowa uprawa
Roślina wymaga podłoża próchnicznego, piaszczysto-gliniastego lub gliniastego, średnio żyznego i umiarkowanie wilgotnego. Jej stanowisko powinno być słoneczne lub ewentualnie lekko zacienione. Bardzo dobrze nadaje się na gleby, w których wcześniej uprawiano rośliny motylkowe. Jeżówka jest mrozoodporna i odporna na większość chorób. Często pada ofiarą ślimaków, dlatego warto zabezpieczać ją przed tymi szkodnikami.
Przeczytaj: Jak zrobić domowej roboty żel antybakteryjny i środki do dezynfekcji
Jeżówka purpurowa — kiedy sadzić
Roślinę rozmnaża się przez wysiew nasion – co można robić już od wczesnej wiosny. Najpierw trzymamy je w inspekcie, a po kilku tygodniach sadzonki przenosi się na stałe miejsce.
Jeżówka purpurowa w ogrodzie
Echinacea świetnie pasuje do ogrodów wiejskich i rustykalnych. W połączeniu z astrami i trawami tworzy piękne, mieszane kompozycje rabatowe. Można ją ścinać do świeżych oraz suszonych bukietów.
Jeżówka purpurowa — właściwości lecznicze
Tak jak arnika, nagietek, krwawnik czy ostropest jeżówkę zalicza się do roślin zielnych i leczniczych. Od bardzo dawna była wykorzystywana w medycynie ludowej jako środek na wzmocnienie odporności oraz uśmierzający przeziębienia i schorzenia gardła. Preparaty na bazie rośliny mają pozytywne działanie na skórę. Łagodzą dolegliwości takie jak trądzik, egzema czy atopowe zapalenie skóry.
Jeżówka purpurowa — na skórę
Wyciągi z jeżówki przyśpieszają gojenie ran i oparzeń, a także zmniejszają opryszczkę. Jeżówka odznacza się właściwościami regeneracyjnymi, wygładzającymi, nawilżającymi i ochronnymi. Na cele lecznicze jeżówkę zbiera się w czasie kwitnienia, a na jesień wykopuje się jej korzeń. Po ich wyczyszczeniu i wysuszeniu z surowca zielnego tradycyjnie przygotowuje się nalewki, maceraty, soki, napary oraz maści.
Jeżówka purpurowa — przeciwwskazania
Uwaga! Istnieją przypadki, w których stosowanie jeżówki jest niewskazane. Nie należy podawać jej dzieciom poniżej 12 roku życia, kobietom w ciąży oraz karmiącym. Nie mogą jej przyjmować osoby ze schorzeniami wątroby, stwardnieniem rozsianym, chorobami autoimmunologicznymi oraz ci, którzy są poddani terapii immunosupresyjnej. Jak w przypadku innych ziół, zażywanie jeżówki należy wcześniej skonsultować z lekarzem.
Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Sezon infekcji wirusowych - jak sprzątać w domu
Jak prawidłowo myć dłonie? Poznaj najbrudniejsze miejsca w swoim domu
Apteka w ogrodzie: Zioła na oczyszczanie płuc
Apteka w ogrodzie: Zioła łagodzące ból gardła