Spis treści:
Rdza pora - groźna choroba
Rdza pora jest chorobą grzybową, wywoływaną przez Puccinia porri. Rozwija się w warunkach dużej wilgotności i umiarkowanej temperatury około 12 – 21 stopni Celsjusza. Sprzymierzeńcem choroby są więc ciepłe i wilgotne lata, a także długotrwałe okresy suszy, które osłabiają roślinę, przeplatane okresami opadów. Rdza pora jest bardzo inwazyjna, infekcja rośliny zajmie jej kilka godzin. Dlatego trzeba bardzo uważnie przyglądać się uprawom pod kątem jej występowania, bo pomóc tu może jedynie szybka reakcja. Choroba atakuje zazwyczaj w maju lub czerwcu. Objawem rdzy pora są żółto-pomarańczowe, krostowate plamki, pojawiające się na liściach rośliny. To tam gromadzą się zarodniki grzyba. Z czasem infekcja zajmuje cały szczypior, tworząc brunatne skupiska. Zarodniki przenoszą się na inne rośliny wraz z wiatrem i wodą. Latem plamki nabierają koloru czarnego, gromadzą się w nich zarodniki, które będą w stanie przetrwać zimę w ziemi. Zaatakowana przez rdzę pora roślina jest osłabiona, ponieważ liście mają obniżoną zdolność przeprowadzenia procesów fotosyntezy.
Przeczytaj również: Dawna metoda nawożenia pomidorów. Malinówki są słodziutkie jak cukierki
Jakie warzywa atakuje rdza pora?
Puccinia porri, jak wiele innych patogenów grzybowych, jest wyspecjalizowana w infekowaniu konkretnej grupy roślin. Oznacza to, że patogen jest szczególnie dobrze przystosowany do rozpoznawania, infekowania i korzystania z zasobów konkretnych upraw. Rdza pora, atakuje nie tylko pora, ale również inne rośliny cebulowe. Narażone są na nią cebulowe z rodziny amarylkowatych, takie jak cebula siedmiolatka, cebula egipska, czosnek i szczypiorek. Choć teoretycznie wymagania tej choroby spełniają również niektóre rośliny ozdobne, takie jak hiacynty czy narcyzy, atakuje je ona niezwykle rzadko. Wynika to z faktu, że te kwiaty kończą swój sezon wegetacyjny w okolicach maja, kiedy rdza porowa dopiero zaczyna atakować.
Przeczytaj również: Dlaczego główka czosnku nie dzieli się na ząbki? Przyczyny i zapobieganie
Jak zwalczyć rdzę pora?
Kiedy rdza pora pojawi się na naszych uprawach, jest za późno na zastosowanie domowych środków zwalczania chorób. Tu pomoże tylko oprysk z fungicydów, najlepiej dedykowany do walki z rdzami. Najlepsze efekty da zastosowanie oprysku już przy pierwszych objawach choroby. Należy ściśle się trzymać zaleceń producenta i powtórzyć oprysk, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Ponieważ z rdzą można walczyć praktycznie tylko za pomocą środków chemicznych, lepiej jest jej zapobiegać. W tym wypadku trzeba się trzymać pewnych zasad pielęgnacyjnych, do których należą:
- Stosowanie płodozmianu: nie sadzimy pora, cebuli, czosnku i szczypiorku co roku w tym samym miejscu, trzeba zachować okres pięciu lat przerwy przed wysianiem ich w tej samej części ogrodu;
- Sadzenie roślin w większych odstępach: większe odstępy spowolnią lub uniemożliwią przemieszczanie się grzyba na inne rośliny;
- Podlewanie roślin pod korzeń: woda spływająca po liściach stwarza idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych;
- Zrównoważone nawożenie nawozami zawierającymi azot, fosfor i potas;
- Pozbycie się zainfekowanych roślin: nie wyrzucamy ich na kompost, najlepiej je spalić, bo zarodniki rdzy pora przetrwają zimę w kompoście lub pozostawione w ziemi.
Rdza pora atakuje również cebulę. Fot. Markus Spiske/CanvaPro
W przydomowych uprawach warto przed sadzeniem pora, cebuli, szczypiorku i czosnku najpierw przygotować ziemię na ich przyjęcie. W tym celu wiosną warto podlać podłoże preparatami z czosnku, który ma właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Roztwór z czosnku najlepiej przygotować bezpośrednio przed użyciem. Wystarczy kilka ząbków czosnku zmiażdżyć i zalać litrem wody. Po kilku godzinach miksturę można przecedzić i podlać nią ziemię przygotowaną do sadzenia lub wysiewu. Czosnek poradzi sobie z patogenami rdzy pora, którym udało się przetrwać zimę. Po zastosowaniu zabiegu warto poczekać z sadzeniem do następnego dnia.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Pielęgnacja porów latem. Podlewanie, cięcie, nawożenie i podsypywanie
Por Juhas. Najlepsza odmiana o wyjątkowo smacznych łodygach
Naturalny nawóz do pomidorów na dorodne i ładnie wybarwione owoce. Ogromna dawka potasu