Spis treści:
Przycinanie to jeden z najważniejszych zabiegów w pielęgnacji roślin. Często jest jednak niedoceniany. Pokazujemy, jak wpływa na najpiękniejsze byliny w ogrodzie – dzięki niemu twój ogród ponownie zostanie zalany przez kwiaty.
Letnie cięcie bylin — sposób na ponowne kwitnienie
Lato w ogrodzie to okres intensywnej pracy. Utrzymanie ogrodu w dobrym stanie wymaga sporo zaangażowania, a ogrodnicy muszą pamiętać o regularnym podlewaniu, nawożeniu, a także przycinaniu. To właśnie na tym ostatnim zabiegu się skupimy. Warto go przeprowadzić na bylinach kwitnących, drzewach i krzewach ozdobnych, a nawet na krzewach owocowych, jak borówki, czy porzeczki, na których owocowanie dobiega końca. Takie cięcie skutecznie odmładza roślinę i pozwala jej na wzmocnienie. Dzięki temu lepiej się rozkrzewia, a także jest szansa, że zakwitnie ponownie jeszcze przed końcem lata.
Przede wszystkim letnie cięcie powinno polegać na usuwaniu przekwitłych kwiatów. Z tego powodu podziękują nam za nie takie rośliny, jak jeżówka, lilia czy rudbekia. Dodatkową zaletą tego zabiegu jest również to, że zapobiegamy w ten sposób samoistnemu rozsianiu się rośliny.
Aby poprawnie wykonać zabieg, należy przycinać pędy tuż nad węzłem liściowym – dotyczy to zarówno przycinania łodyg roślin wieloletnich, jak i przekwitłych kwiatostanów. To właśnie w tym miejscu zacznie się wzrost młodych pędów, a roślina będzie mogła ładnie się rozkrzewić. Takie cięcie pomaga zadbać o estetyczny wygląd rośliny, a także zmniejsza ryzyko rozwoju chorób.
Przeczytaj również: 10 najlepszych roślin do pełnego słońca. Bez częstego podlewania i dużych wymagań
10 kwitnących bylin, które trzeba przyciąć latem
- Jasnota purpurowa
To piękna bylina okrywowa, która tworzy jasnofioletowe kwiaty. Kwitnie od późnej wiosny do wczesnego lata. Jednak podczas upalnych dni może mieć tendencje do rozwijania długich łodyg i mniejszej ilości kwiatostanów. Z tego powodu warto latem przycinać jej dłuższe pędy – zachęcimy ją do tworzenia młodych odrostów i kwiatów.
- Przetacznik Veronica
Bylina ta tworzy ładne, długie kwiatostany w różnych kolorach. Niewiele osób wie, że może zakwitnąć ponownie na jesień. Z tego powodu kiedy kwiaty przekwitną, warto przycinać długie łodygi rośliny, aż do rozet dolnych liści. Dzięki temu będzie cieszyć nasze oko nawet po zakończeniu sezonu.
- Ostróżka
To roślina o krótkim czasie kwitnienia – zwykle trwa on wiosny do wczesnego lata. Kwiaty można uzyskać jednak ponownie w wyniku prawidłowego cięcia oraz pielęgnacji. W przypadku tej rośliny konieczne jest zadbanie nie tylko o usunięcie starych i przekwitniętych pędów, ale również o obfite podlewanie i nawożenie po zabiegu. Ostróżka zakwitnie ponownie tylko wtedy, kiedy zapewnimy jej dostęp do składników odżywczych.
Nachyłek to uroczy kwiat, który dzięki odpowiedniemu przycięciu potworzy kwitnienie latem. Fot. Alex Ohan/CanvaPro
- Nachyłek wieloletni
W przypadku jednorocznego nachyłka przycinanie nie przyniesie spektakularnych skutków. Zadziała jedynie na wieloletnią odmianę tej rośliny. Warto przyciąć wierzchołki jego pędów aż do węzła roślinnego. Można również po przekwitnięciu przyciąć jego łodygi aż do ziemi. Co istotne, zabieg należy przeprowadzać stopniowo – cięcie części rośliny np. co tydzień wydłuży kwitnienie oraz zapobiegnie pustemu miejscu w ogrodzie.
- Bodziszek
To wytrzymała roślina, która kwitnie przez cały sezon, aż do jesieni. Szczyt kwitnienia wypada jednak wczesnym latem. To właśnie wtedy warto zadbać o roślinę, aby z czasem nie straciła na uroku. Mocne cięcie po okresie kwitnienia pomoże jej wytworzyć więcej liści, a także zapewni więcej kwiatów pod koniec lata. Bodziszka należy przyciąć o jedną trzecią albo do połowy.
- Szałwia
Szałwia to przydatna roślina w ogrodzie, która zachwyca wyglądem, zapachem, a także właściwościami zdrowotnymi. Z tego powodu warto o nią szczególnie zadbać, aby pięknie kwitła aż do jesieni. Pędy szałwii warto przycinać o jedną trzecią po przekwitnięciu. Dzięki temu ponownie wytworzy kwiaty, a także będzie miała ładniejszy pokrój – unikniemy w ten sposób łysych łodyg w środku rośliny.
Przeczytaj również: Byliny, które najlepiej komponują się z różami. Towarzystwo idealne do słońca i półcienia
- Przywrotnik pospolity
To bylina wieloletnia, która charakteryzuje się właściwościami zdrowotnymi. Rośnie głównie wiosną, a pod koniec lata często traci na wyglądzie. Z tego powodu prawidłowe cięcie pobudzi wzrost nowych pędów, a także może stymulować tworzenie nowych kwiatów nawet jesienią. Warto również pamiętać, że pozbywanie się przekwitniętych kwiatostanów pozwala ograniczyć rozsiewanie. Dzięki niemu będziemy mieć pewność, że przewrotni nie rozprzestrzeni się w naszym ogrodzie.
- Hyzop anyżowy
Przycinanie hyzopu anyżowego wygląda bardzo podobnie, jak przycinanie szałwii – wystarczy regularnie usuwać łodygi z przekwitniętymi kwiatostanami. Należy jedynie pamiętać o tym, aby nie wykonywać zabiegu w drugiej połowie lata. Roślina może mieć zbyt mało czasu, aby zaleczyć rany, przez co będzie bardziej podatna na uszkodzenia jesienią i zimą.
Po właściwym przycięciu ostróżka również ponownie zakwitnie. Fot. anjoKanfotographie/CanvaPro
- Krwawnik
To roślina, która kwitnie długo, przez co z czasem jej pędy mogą stawać się wiotkie i słabe. Z tego powodu należy skupić się na ich usuwaniu. Chore i brzydkie łodygi przycinamy aż do liści wokół podstawy rośliny. Tak jak w przypadku innych roślin pomoże to pobudzić roślinę do kwitnienia jesienią, a także tworzenia młodych pędów.
- Kocimiętka
Drobne, niebieskie kwiaty kocimiętki zachwycają od wiosny aż do późnego lata. Dzięki regularnemu cięciu łodyg (na wysokości jednej trzeciej rośliny) pomożemy jej ładnie się rozrastać i tworzyć estetyczny przekrój.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Co można wysiać i posadzić w lipcu? Kwiaty, byliny, warzywa i pielęgnacja trawnika trawnika
Na słoneczne balkony i rabaty w ogrodzie. Wymagania i najpiękniejsze odmiany gipsówki
Co daje posypywanie trawnika cukrem? Wyjaśniamy, czy warto to robić