Spis treści:
- Cięcie ognika szkarłatnego — po co to robić?
- Kiedy ciąć ognika?
- Przycinanie ognika szkarłatnego krom po kroku
Cięcie ognika szkarłatnego — po co to robić?
Ognik szkarłatny to krzew, który wiosną ozdabia nasz ogród białymi drobnymi kwiatami zebranymi w gęste baldachy. Natomiast późnym latem, kiedy jego owoce dojrzewają, cieszy nasze oko intensywnie pomarańczowo-czerwonymi kuleczkami.
Ognik szkarłatny w naszych ogrodach może być sadzony jako soliter lub w grupie, w połączeniu z innymi krzewami. Nadaje się do ogródków skalnych oraz na skarpy. Wiele osób wybiera go również na żywopłot.
Cięcie ognika szkarłatnego to ważny zabieg ze względu na zdrowie rośliny i jej prawidłowy rozwój. Dzięki niemu możemy pozbyć się starych i chorych pędów oraz pobudzić roślinę do kwitnienia i owocowania. Cięcie jest również przydatne ze względów estetycznych. Ognika może uformować na pożądany przez nas kształt bez ryzyka, że roślina zmarnieje.
Przeczytam również: Jak bez wysiłku usunąć pień po ściętym drzewie? Tania i skuteczna metoda
Kiedy ciąć ognika?
Ognik szkarłatny to krzew, który wyjątkowo dobrze znosi nawet drastyczne cięcie. Pomimo tego zabieg powinniśmy wykonywać w okresie, kiedy będzie dla niego najmniej obciążające. W przypadku tej rośliny zależnie od rodzaju cięcia, jaki wykonujemy, jest to wiosna albo lato.
Pierwsze cięcie ognika powinniśmy wykonać zaraz po jego posadzeniu w ogrodzie. Polega ono na tym, aby skrócić jego pędy boczne i sprowokować roślinę do szybszego wzrostu i silnego krzewienia.
W przypadku ogników rosnących jako solitery, cięcie należy przeprowadzać w marcu. W większości przypadków polega ono na usunięciu chorych, słabych oraz przemarzniętych pędów. Z kolei okres od marca do maja korzystny jest na przycinanie pędów bocznych. Jest ono konieczne, szczególnie kiedy zależy nam na obfitym kwitnieniu ognika szkarłatnego.
Natomiast ogniki szkarłatne formowane na żywopłot powinno przycinać się dwa razy w roku latem. Jest to cięcie formujące, dzięki któremu możemy uzyskać pożądany przez nas kształt krzewu. Pierwszy raz wykonuje się je w czerwcu, natomiast drugi raz w sierpniu, kiedy zaczynają dojrzewać owoce.
Ogniki szkarłatny formowane na żywopłot powinno przycinać się dwa razy w roku latem. Fot.123RF.com
Przycinanie ognika szkarłatnego krok po kroku
Pierwsze cięcie ognika szkarłatnego przeprowadzamy pierwszy raz w marcu. Zaczynamy od usunięcia wszelkich uszkodzonych, przemarzniętych oraz słabych pędów krzewu. W wyniku przemarznięcia krzewu musimy usunąć wszystkie martwe gałęzie. Cięcie może być radykalne, jest jednak ważne dla dalszego rozwoju rośliny.
Kolejnym krokiem jest usunięcie owoców, które nie zostały zjedzone przez ptaki oraz tych, które nie opadły. Jest to kluczowe dla prawidłowego owocowania rośliny w nowym sezonie.
Jeśli chcemy uformować krzew, powinniśmy zaczekać z tym do czerwca. Możemy wtedy nadać roślinie pożądany przez nas kształt. Drugim terminem na formowanie krzewu jest sierpień, zaraz po zaczęciu owocowania. Musimy się jednak pośpieszyć przed nadejściem jesieni i pierwszych przymrozków. Pędy krzewu powinny mieć czas na zdrewnienie przed nadejściem zimy.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wiosenne cięcie budlei. Przycinanie młodego i starego krzewu krok po kroku
Cięcie róż okrywowych. Kiedy i w jaki sposób przycinać róże okrywowe?
Piwonie zacznij nawozić w marcu. Łodygi się wzmocnią, a kwiaty będą pełniejsze