Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co przycinamy w sierpniu? Rośliny, krzewy, drzewa do cięcia w środku lata

Cięcie roślin pozwala nie tylko formować je wedle swoich upodobań, ale przede wszystkim pobudza je do intensywnego wzrostu, a nawet kwitnienia i owocowania. Sierpień to ostatni moment na przycięcie wielu z nich przed nadejściem zimy. Podpowiadamy, jakie rośliny przycinać w sierpniu i jak to właściwie zrobić.

Co przycinamy w sierpniu? Rośliny, krzewy, drzewa do cięcia w środku lata
Sprawdź, jakie rośliny przycinamy w sierpniu i dlaczego. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego cięcie roślin jest ważne?

Przycinanie roślin to istotny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu można odmłodzić starsze rośliny, a tym młodym nadać pożądany kształt. Jednocześnie cięcie pobudzi roślinę do wypuszczania nowych pędów, co pozwoli jej się zagęścić. Stymuluje obfitsze kwitnienie i owocowanie, a także pobudza rośliny do intensywnego wzrostu. Wiele roślin wprost potrzebuje regularnego przycinania i jest to zabieg wręcz wymagany dla utrzymania ich w dobrej formie.

Wyróżniamy kilka rodzajów cięcia roślin:

  • pielęgnacyjne,
  • odmładzające,
  • formujące,
  • sanitarne,
  • korygujące,
  • prześwietlające.

Rośliny powinniśmy przycinać w odpowiednim czasie i przy odpowiedniej pogodzie. Najlepiej, by było słonecznie, sucho i bezwietrznie. Rany po cięciu warto posmarować specjalną maścią ogrodniczą, zawierającą środek grzybobójczy. Pomoże to zabezpieczyć rośliny przed atakiem chorób bakteryjnych i grzybowych. Podobne działanie polecane jest zwłaszcza w przypadku najbardziej wrażliwych drzew owocowych, czyli wiśni i czereśni.

Czytaj też: Jak i kiedy przycinać krzewy porzeczek w ogrodzie? Pielęgnacja porzeczki po zbiorze owoców

Jakie rośliny przycinamy w sierpniu?

Sierpień to czas intensywnej pracy w ogrodzie: zbioru plonów, usuwania przekwitłych kwiatostanów i powolnego przygotowywania się do nadejścia jesieni. To ostatni moment na przycięcie przed zimą drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych. Cięcie pozwala prześwietlić koronę, dzięki czemu światło będzie docierało nawet do głębszych warstw rośliny. Wycięcie lub przycięcie niektórych pędów pozwoli też zmniejszyć zagęszczenie, a zatem uchronić roślinę przed rozwojem niektórych chorób.

Cięcia w lipcu lub sierpniu potrzebują zwłaszcza wiśnie i czereśnie. W tym czasie rany po wyciętych gałęziach szybko się zagoją. Sierpień to też czas przycinania roślin żywopłotowych liściastych (jak grab czy głóg) oraz iglaków (jak żywotnik czy jałowiec chiński). To ostatni moment na ich przycięcie w danym sezonie w taki sposób, by zdążyły się jeszcze przygotować do zimy.

W sierpniu należy wykonać przycinanie jabłoni dojrzewających we wrześniu. W czasie przeprowadzania letniego cięcia trzeba wyciąć przy nasadzie pędy co najmniej 40-centymetrowe, które wyrastają pionowo do góry. Pędy, na których zawiązują się pąki, pozostawiamy, by mogły wydać liczne owoce. Cięcie należy przeprowadzić również u gruszy i śliwy (u odmian wcześnie dojrzewających). Wilki na gruszach i silne pędy śliw wycinamy u samej nasady, a słabsze skracamy o około 12-15 cm.

Już po zbiorach owoców można przyciąć także morele i brzoskwinie, pobudzając je tym samym do wypuszczania kolejnych pędów. Chcąc uzyskać smaczniejsze owoce i ochronić roślinę przed ewentualnymi chorobami, możemy też skrócić zielone, młode pędy winorośli. Pod koniec sierpnia możemy także przeprowadzić przycinanie orzecha włoskiego.

Czytaj również: Przycinanie piwonii. Jak i kiedy odmładzać piwonie?

Jakie krzewy ozdobne przycinamy w sierpniu?

Przycinanie krzewów ozdobnych w sierpniu pobudzi rośliny do zawiązywania nowych pąków. To zbyt późny termin na cięcie roślin zimozielonych (takich, jak na przykład bukszpan), ponieważ nie zdążą się one przygotować do nadejścia zimy. Z powodzeniem możemy jednak przycinać następujące rośliny:

  • Róża – usuwamy przekwitłe kwiaty, przycinając pędy tuż nad pierwszym górnym pięciolistkowym liściem;

  • Lawenda – pozbywamy się przekwitłych kwiatostanów razem z bezlistnymi łodygami;

  • Hortensja ogrodowa – gdy kwiaty przekwitną, usuwamy je, wykonując cięcie tuż pod kwiatostanami.

Czytaj też: Ostatnie cięcie żywopłotów w sezonie. Jakie żywopłoty trzeba przyciąć na koniec lata?

Jakie krzewy owocowe przycinamy w sierpniu?

W sierpniu przeprowadzamy przycinanie krzewów owocowych. Na początku miesiąca należy wykonać cięcie agrestu, jeżyn i porzeczek. Wycinamy najstarsze i najniżej rosnące pędy. Po zbiorach przeprowadzamy również cięcie malin. Te pędy, z których zebrano owoce lub te, które są najsłabsze, należy przyciąć przy ziemi.

Źródło: Deccoria.pl 

Przeczytaj również: Jak przycinać brzoskwinie, by dorodnie owocowały? Ważny jest termin i technika

Fala upałów nad Polską. Jak przetrwać gorące dni? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.