Porady ogrodnicze

Co siejemy i sadzimy w październiku? Jak zadbać o grządki jesienią i przygotować je do zimy

Październik to czas ostatnich zbiorów i porządków w ogrodzie, ale nie tylko. To także doskonały moment na sadzenie drzew, krzewów oraz kwiatów cebulowych. Jak zadbać o grządki jesienią i przygotować je do zimy? Co sadzimy i siejemy w październiku? Podpowiadamy.     

Co siejemy i sadzimy w październiku? Jak zadbać o grządki jesienią i przygotować je do zimy
Podpowiadamy, co można siać i sadzić w październiku. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie krzewy i drzewa sadzimy w październiku?

Październik to dobra pora na sadzenie drzew i krzewów zarówno owocowych, jak i ozdobnych. Jesienna pogoda sprzyja szybszemu ukorzenianiu się roślin przed nadejściem mrozów. Październik w ogrodzie to idealny moment na sadzenie drzew i krzewów owocowych o odkrytych korzeniach. Na co można się zdecydować? Warto wymienić m.in.:

  • jabłonie,
  • grusze,
  • śliwy,
  • maliny,
  • porzeczki,
  • agrest,
  • jeżyny.

W październiku można także sadzić wiele roślin ogrodowych oferowanych w sprzedaży w doniczkach. W tym okresie możemy zasadzić takie gatunki, jak brzoza, porzeczka krwista, berberys, ligustr, irga błyszcząca czy klon dekoracyjny. Październik to ostatni dzwonek na sadzenie iglaków, takich jak cisy, świerki, sosny czy jałowce.

Przed posadzeniem drzew i krzewów należy wykopać odpowiedniej wielkości dołek, a następnie dodać warstwę kompostu lub ziemi ogrodniczej. Po umieszczeniu roślin w ziemi trzeba je obficie podlać. Po wkopaniu drzewek owocowych warto ochronić je przed zającami i innymi gryzoniami, które lubią obgryzać młode rośliny. W tym celu zaleca się owijanie pni szmatką.   

W październiku warto posadzić róże (także te z gołym korzeniem). Dzięki temu krzaczki zdążą się ukorzenić przed zimą, a wiosną szybciej rozpoczną wzrost i rozwój. Przed posadzeniem róż należy przygotować podłoże. Potrzebują wilgotnej, piaszczysto-gliniastej gleby o dużej zawartości próchnicy. Z tego względu należy głęboko przekopać ziemię, a następnie wymieszać ją z nawozem organicznym (np. kompostem) lub innym nawozem przeznaczonym dla tego rodzaju krzewów. Warto również pamiętać o zabezpieczeniu róż przed zimą. W tym celu krzaczki należy obsypać kopczykiem ziemi lub torfu o wysokości ok. 20 cm.    

co sadzimy w październiku W październiku warto pomyśleć o sadzeniu drzew i krzewów owocowych. Fot.123RF.com

Rośliny cebulowe sadzone w październiku

Październik to ostatni dzwonek na posadzenie w ogrodzie roślin cebulowych. Najlepiej to zrobić w pierwszej połowie miesiąca, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że ciężkie warunki atmosferyczne nie zaszkodzą świeżo posadzonym roślinom. To sprawi, że nasz wiosenny ogród będzie pełen kwiatów. Zbyt późne sadzenie cebulek może z kolei spowodować słabe ukorzenianie, łatwiejsze przemarzanie, a także opóźnienie kwitnienia. W październiku sadzimy takie rośliny cebulowe jak:

  • przebiśniegi,
  • krokusy,
  • narcyzy,
  • szafirki,
  • hiacynty,
  • szachownice,
  • lilie.

Do posadzenia należy wybierać cebulki duże i zdrowe, czyli takie, które nie mają żadnych uszkodzeń ani plamek. Nie mogą też mieć wyrośniętych liści i korzeni. Przed umieszczeniem ich w glebie, cebule warto zamoczyć w roztworze preparatu grzybobójczego, co pomoże zapobiec rozwojowi chorób. Umieszczamy je piętką do dołu na głębokości odpowiadającej trzykrotności wysokości danej cebulki. W okresie zimowym można je okryć korą, torfem czy gałązkami drzew iglastych.  

Przeczytaj również: Październik w sadzie, ogrodzie warzywnym i ozdobnym. Co trzeba zrobić, żeby dobrze przygotować się do zimy?

Jakie byliny i rośliny jednoroczne sadzimy w październiku?

W październiku możemy sadzić nie tylko rośliny cebulowe. Do końca miesiąca można umieścić w gruncie również byliny, m.in. tulipany i konwalie. Jednak zbyt późne sadzenie uniemożliwi cebulkom dobrze ukorzenienie się i opóźni ich kwitnienie. Tulipany, tak jak i inne kwiaty cebulowe, sadzi się na głębokość równą trzem wysokościom cebul. Dobrym rozwiązaniem jest także sadzenie roślin w specjalnych plastikowych koszyczkach, które chronią cebulki przed nadmiarem wody oraz gryzoniami.      

Październik to dobry czas na wysianie roślin jednorocznych, które zakwitną w naszym ogrodzie wiosną. Zaliczamy do nich m.in.:

  • czarnuszkę,
  • chabry,
  • maki,
  • gipsówki,
  • ostróżki.

Aby rośliny jednoroczne nie przemarzły zimą, należy je okryć. Można do tego użyć stroisza, czyli gałęzie drzew i krzewów iglastych (np. świerku czy sosny).  

jakie byliny sadzimy w październiku W październiku można wysiać wiele różnych roślin jednorocznych. Fot.123RF.com

Jakie warzywa siać w październiku?

W październiku można również wysiać tzw. warzywa ozime, czyli takie, które potrafią przezimować w gruncie i wzejść wczesną wiosną. Należą do nich m.in.:

  • koper ogrodowy,
  • pietruszka,
  • szpinak,
  • marchew ozima,
  • roszponka,
  • rzodkiewka,
  • rzepa.

Początek października to też dobry czas na sadzenie czosnku ozimego, co umożliwia uzyskanie większych zbiorów. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w tym miesiącu można sadzić ziemniaki. To pozwala uzyskać wcześniejszy i obfity plon.   

Jak dbać o grządki jesienią?

Październik w ogrodzie to nie tylko czas zbioru owoców i sadzenia nowych roślin, lecz także doskonały moment na przygotowanie podłoża do następnego sezonu. Jak dbać o grządki jesienią? W pierwszej kolejności należy usunąć wszystkie chwasty. Oczyszczone z pozostałości roślin podłoże warto wzbogacić nawozami bogatymi w potas i fosfor. W tym celu doskonale się sprawdzą nawozy organiczne (m.in. obornik lub kompost). Dzięki temu dostarczymy glebie niezbędnych składników odżywczych, ponieważ po zbiorach plonów ziemia jest mocno wyeksploatowana i uboga w istotne związki mineralne.     

Co zrobić, jeśli ziemia w ogrodzie jest gliniasta i ciężka? Powinniśmy przede wszystkim rozluźnić jej strukturę poprzez dodanie do niej popiołu, piasku, kompostu lub ziemi liściowej. Natomiast w przypadku gleby piaszczystej odpowiednie będą trociny, które zatrzymają wilgoć.     

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: Nigdy nie wyrzucaj krzaków papryki po sezonie. Mało kto wie, jak je wykorzystać

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.