Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego drzewa nie owocują? Przyczyn może być wiele. Sprawdź, jak temu zapobiec

Lato i początek jesieni to czas żniw w przydomowych ogródkach, na polach i w sadach. Nagrodą za miesiące pracy są pyszne warzywa, a także smaczne czereśnie, apetyczne śliwki czy wyborne jabłka. Niestety czasem zdarza się, że drzewa kwitną, ale nie owocują.

Dlaczego drzewa nie owocują? Przyczyn może być wiele. Sprawdź, jak temu zapobiec
Zdarza się, iż mimo zdrowego wzrostu i obfitego kwitnienia, drzewa owocowe nie owocują. Fot.123FR.com

Spis treści:

Dlaczego drzewa kwitną, ale nie owocują? Wszystko przez zbyt szybki przyrost lub jego brak 

Drzewa nie owocują przez zaburzenia we wzroście. Dzieje się tak zarówno w sytuacji, gdy roślina rośnie zbyt szybko, jak i zbyt wolno.

Jeżeli drzewo rośnie zbyt wolno, nie jest w stanie wytwarzać pąków kwiatowych i zawiązywać owoców. W takiej sytuacji problemem może być ograniczony dostęp do wody i pokarmu (minerałów). Dzieje się tak, gdy w pobliżu są inne drzewa, krzewy, a także trawa i chwasty, które otaczają młode drzewko. O ile szkoda wycinać dorodne drzewo owocowe sąsiadujące z nowym nasadzeniem, o tyle zdecydowanie powinieneś pozbyć się zielska.

Drzewa nie owocują także w sytuacji zbyt dynamicznego wzrostu. Wydaje się, że szybko rozwijająca się roślina da obfite plony, ale tak się nie dzieje. W takiej sytuacji skupia się na wypuszczaniu dodatkowych pędów kosztem pąków kwiatowych.

Drzewa owocowe z tendencją do wzrostu zamiast kwitnienia to:

  • jabłonie: Boskoop, Antonówka;

  • grusze: Faworytka, Lukasówka, Komisówka.

Jeśli zauważysz u siebie w ogrodzie, że Antonówka lub Komisówka zbyt szybko się rozrastają, bez wahania sięgnij po nożyce i przytnij pędy.

drzewa owocowe Bardzo często zastanawiamy się, dlaczego nasze drzewa owocowe nie kwitną i nie owocują? Przyczyn może być kilka. Fot.123RF.com

Złe stanowisko dla drzewek owocowych

Znalezienie odpowiedniego miejsca dla rośliny jest bardzo ważne. Wszystkie drzewa potrzebują promieni słonecznych, aby dochodziło do fotosyntezy i innych życiodajnych procesów. W związku z tym należy unikać stanowisk m.in. od północnej strony budynku czy pod koronami dużych drzew. Deficyt słońca utrudnia wytworzenie kwiatostanów, które przyciągają zapylaczy, czyli owady przenoszące pyłek.

Dlaczego drzewa kwitną, ale nie owocują? Przyczyną może być brak zapylaczy

Dobór odmian drzew owocowych jest bardzo ważny w przypadku gatunków obcopylnych, wieloletnich. Oznacza to, że w pobliżu roślin musi znaleźć się drzewo tego samego gatunku, ale innej odmiany. Wiatr lub owady przenoszą pyłek z tego ostatniego na słupki kwiatowe odmiany zapylanej, co sprawia, że drzewo wydaje owoc.

Jakie drzewa potrzebują zapylaczy? Przede wszystkim grusze, jabłonie i czereśnie. W Polsce najpopularniejsze są sady jabłoniowe. Jeśli nie masz w swoim ogrodzie zapylacza, to istnieje duża szansa, że ten rośnie u któregoś z sąsiadów. Jakich zapylaczy potrzebujesz w ogrodzie lub sadzie?

Przykładowe odmiany jabłoni i ich zapylacze:

  • Lobo – zapylany przez odmiany Gloster, Szampion, Idared;

  • Witos – zapylany przez Szampion, James Grieve, Delikates;

  • Szampion – zapylany przez Lobo, Delicates, James Ggieve.

Przeczytaj również: Przerzedzanie zawiązków drzew owocowych. Po co i kiedy robić ten zabieg?

drzewa owocowe Przerzedzanie zawiązków drzew owocowych wykonywane jest od wieków w tradycyjnym sadownictwie. Fot.123RF.com

Przykładowe odmiany grusz i ich zapylacze:

  • Konferencja – zapylana przez odmiany Faworytka, General Leclerc, Komisówka, Bonkreta Williamsa;

  • Faworytka (Klapsa) – zapylana przez Konferencje, Komisówkę, Bonkreta Wiliamsa;

  • Lukasówka – zapylana przez Bonkreta Williamsa, Komisówkę, Konferencje.

Przykładowe odmiany czereśni i ich zapylacze:

  • Kordia – zapylana przez odmiany Van lub Hedelfińską;

  • Burlat – zapylana przez odmiany Van lub Hedelfińską;

  • Regina – zapylana przez odmiany Sam i Hedelfińską.

Warto podkreślić, że jabłonie, grusze i czereśnie są całkowicie lub częściowo obcopylne. Istnieją jednak rośliny samopylne, do których zalicza się drzewa pestkowe, np. nektaryny, morele, brzoskwinie, a także duża część wiśni i śliw.

Przykładowe odmiany samopylnych wiśni:

  • Łutówka;

  • Nefris;

  • North Star.

Przykładowe odmiany samopylnych śliw:

  • Stanley;

  • Opal;

  • Węgierka wczesna;

  • Węgierka zwykła.

Wiedza na temat odmian i ich potrzeb związanych z zapyleniem pomoże odpowiedzieć ci na pytanie, dlaczego drzewa kwitną, ale nie owocują. Gdy planujesz zakup nowej rośliny do swojego ogrodu, zapytaj sprzedawcę o odmiany, które będą zapylaczami, i wybierz też sadzonkę jednej z nich.

śliwki drzewka Drzewa owocowe nie owocują, bo brak jest zapylaczy. Fot.123RF.com

Jak zmusić drzewa do owocowania?

Niektóre gatunki drzew charakteryzuje owocowanie przemienne. Jest to bezpośrednia przyczyna zmniejszenia plonów w danym roku. Tego rodzaju zmienność pojawia się m.in. u jabłoni, grusz czy śliw. Jak zmusić drzewa do owocowania w takiej sytuacji?

Jeśli chcesz ograniczyć skutki przemienności plonów, możesz celowo przerzedzić kwiaty oraz zawiązki owocowe. Zaleca się, aby pozostawić je w odstępach 1 zawiązek owocu co 20 cm. Pamiętaj jednak, aby taki zabieg przeprowadzić najpóźniej do początku czerwca. W efekcie drzewo poświęci mniej zasobów na nadmierne owocowanie. Dzięki temu roślina nie będzie musiała „odpoczywać” w kolejnym roku i ponownie wyda zadowalające plony.

Ciekawostką jest, że dosadzenie innych odmian tego samego gatunku drzew wśród roślin samopylnych może przynieść większe plony. Odmiany samopylne samodzielnie zawiązują owoce, jednak po zapyleniu pyłkiem z innej rośliny plonowanie jest większe.

Inne sposoby zmuszenia drzew do owocowania

Istnieje kilka sposobów na to, jak zmusić drzewa do owocowania.

  • Obrączkowanie korzeni – sprzyja szybszemu owocowaniu. Metodę stosuje się u starszych drzew, szczególnie silnie rosnących. Wiosną wokół pnia należy odkopać ziemię do samych korzeni, na przestrzeni kilku metrów. Korę na odkrytych, grubszych korzeniach należy naciąć nożem do samego drewna i przysypać ziemią.

  • Odkopywanie korzeni – wykonuje się późną wiosną. Metodę stosuję się u drzew starszych, zbyt szybko rosnących i mało płodnych. Należy usunąć ziemię do grubszych korzeni i zostawić je odkryte na całe lato. Słońce i powietrze sprawiają, że zatrzymany zostanie bujny wzrost, a drzewo zaczyna pączkować. Na koniec lata lub jesienią zagłębienia należy zasypać i wyrównać, aby w otworach nie gromadziła się woda.

  • Nawadnianie – starsze drzewa wysuszają ziemię, a brak dostatecznej ilości wody ogranicza wzrost drzewa i owocowanie. Susze sprawiają, że owoce są o 3–5 razy mniejsze niż w latach wilgotnych. Aby temu zapobiec, podlewaj drzewa i jednoczesne dostarczaj im nawozów, które pozytywnie wpływają na dorodność owoców.

podlewanie drzew Drzewa owocowe nie są wyjątkiem i również wymagają podlewania. Fot.123RF.com

  • Zasuszanie – jest to sposób stosowany przy drzewach owocowych zbyt silnie rosnących i małopłodnych. Wiosną lub jesienią należy zgarnąć ziemię w kierunku pnia, aby powstał pagórek. Podwyższenie należy zakryć np. zielskiem, nawozem lub liśćmi. Dzięki temu woda będzie spływała spod drzewa na zewnątrz korony. Ograniczy to bujny wzrost, a drzewo powinno zacząć pączkować.

  • Mierzwienie – przez brak odpowiedniej ilości pożywienia w gruncie drzewa nie mają zasobów, które sprzyjają owocowaniu. Takie rośliny poznasz po cienkich gałązkach i bardzo licznych, ale drobnych kwiatostanach. Choć jest ich tak wiele, to roślinie brakuje sił witalnych, aby zawiązać owoce. W tym wypadku należy zasilić drzewo nawozami. Dobrze sprawdzi się mieszanka azotu, potasu, fosforu i wapna.

  • Przekopywanie lub spulchnianie ziemi – pozytywnie wpływa na owocowanie drzew. Uważaj jednak, aby nie pokaleczyć korzeni i gałęzi. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, powinieneś odpowiednio zadbać o uszkodzone miejsca.

Przeczytaj również: Kolumnowe drzewka owocowe. Oto sekret ich uprawy

drzewka owocowe Uprawa kolumnowa nie jest trudna, a daje wiele satysfakcji. Fot. 123RF/PICSEL

Wymienione metody zmuszają niepłodne drzewa do owocowania. Techniki te skupiają się na gwałtownym zasileniu lub osłabieniu systemu korzeniowego. Poza wymienionymi metodami istnieją jeszcze dwa inne sposoby, które pozwalają zapylić drzewka owocowe. Nie brakuje osób, które osobiście wykonują pracę zapylaczy. Jednak chodzenie z pędzelkiem i przenoszenie pyłku to zajęcie praco- i czasochłonne.

Jeśli w pobliżu nie masz rośliny, która może zapylić kwiaty drzew owocowych w twoim ogrodzie, możesz ściąć kilka kwitnących gałęzi z innego drzewa tego samego gatunku. Następnie należy włożyć je do wiadra z wodą i postawić w pobliżu rośliny, którą chcesz zapylić. Kwiaty powinny znaleźć się na wysokości lotu pszczół, czyli około 1,5 m od gruntu. W ten sposób istnieje większa szansa na transfer pyłku.

Zadbaj o drzewa owocowe

Drzewa owocowe wymagają opieki, za którą odwdzięczają się pysznymi owocami. Zdarza się jednak, że pomimo odpowiedniej troski twoje rośliny nie dają pożądanych plonów. W takiej sytuacji warto im się przyjrzeć i zastanowić, co może być tego przyczyną. Czasami jest to nieodpowiednie stanowisko, brak zapylaczy lub przesuszona gleba. Większość problemów możesz rozwiązać samodzielnie, stosując się do powyższych wskazówek.

Przeczytaj również: Drzewa owocowe do sadu i ogrodu. Wybieramy odmiany drzew owocowych do sadu

drzewa owocowe Własny ogród z drzewami owocowymi, choćby nawet niewielkich rozmiarów, to często sposób na spełnienie marzeń o własnych, zdrowych, niepryskanych owocach.Fot.123RF.com

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.