Spis treści:
- Dlaczego kwiaty ogórka zasychają i opadają?
- Dlaczego liście ogórka żółkną i zasychają?
- Jak dbać o ogórki, żeby dobrze kwity i zawiązywały owoce?
- Czym nawozić ogórki w lipcu?
Dlaczego kwiaty ogórka zasychają i opadają?
Widok suchych i opadających kwiatów ogórka może zaniepokoić każdego ogrodnika. Do pewnego stopnia jest to proces naturalny. Ogórek gruntowy uprawiany na działkach i w ogrodach jest rośliną jednopienną. Oznacza to, że wypuszcza kwiaty męskie i żeńskie. Te pierwsze po zapyleniu zasychają i opadają. Jedynie z kwiatów żeńskich zawiązują się owoce.
Dlaczego kwiaty ogórka zasychają i opadają? Żeński kwiat musi zostać zapylony, aby zawiązać owoce. To oznacza, że owady zapylające takie jak pszczoły, trzmiele czy motyle muszą przenieść pyłek z kwiatów męskich na żeńskie. W przeciwnym razie nie tylko kwiaty męskie opadną, ale także żeńskie, a ty pożegnasz się z obfitym plonem.
Błędów w pielęgnacji ogórka może być więcej. Zarówno nieodpowiednie podlewanie, jak i nawożenie może doprowadzić do tego, że kwiaty ogórka będą usychać i opadać. Powodem mogą być także warunki zewnętrzne szczególnie upalne, suche lato lub temperatura spadająca poniżej 12 stopni Celsjusza.
Przeczytaj również: Rekordowe zbiory ogórków gruntowych. Poznaj sekret starego ogrodnika
Dlaczego liście ogórka żółkną i zasychają?
Suche i żółte liście ogórka również są objawem złej kondycji rośliny. Ograniczają fotosyntezę i obniżają plonowanie. Powodem ich stanu mogą być nie tylko błędy w podlewaniu czy nawożeniu, ale także szkodniki i choroby. Warto zastosować naturalne opryski, które działają na już istniejącą chorobę, ale także chronią ogórki przed ich występowaniem. Jakie opryski na ogórki najlepiej zastosować?
Możesz wykonać domowy oprysk z drożdży, który działa na popularne choroby grzybiczne. Świetnym rozwiązaniem jest także oprysk z wody utlenionej, który dodatkowo pozwoli ci pozbyć się szkodników. Aby go wykonać, wystarczy wymieszać 1 litr wody z 20 ml 3-procentowej wody utlenionej. Stosuj go raz w tygodniu.
W poprawie kondycji ogórków skuteczny jest także oprysk wapnem lub calio – wapniowy oprysk ze skorupiaków. Oba zapobiegają żółknięciu liści i pękaniu owoców. Warto sprawdzić także pH gleby i w przypadku zbyt kwaśnej zastosować nawozy wapniowe.
W okresie zawiązywania owoców, czyli od czerwca do sierpnia, najważniejsze jest podlewanie ogóków. Fot. volovodov/123RF.com
Jak dbać o ogórki, żeby dobrze kwity i zawiązywały owoce?
Ogórki w 95 proc. składają się z wody, dlatego w okresie zawiązywania owoców od czerwca do sierpnia najważniejsze jest podlewanie. Roślina ta jest mało odporna na stres wodny i ma płytki system korzeniowy. Ogórki nie związują owoców? Przyczyną może być zbyt obfite lub zbyt skąpe podlewanie. Brak wody wpływa na jędrność, wielkość i smak owoców. Z kolei jej nadmiar szybko doprowadza do rozwoju chorób grzybowych i zmniejszenia plonów.
Ogórki najlepiej podlewać regularnie co 1–2 dni, a w czasie suszy nawet codziennie. Przed podlaniem sprawdź wilgotność gleby na głębokości 3–5 cm. Najlepiej podlewać roślinę rano, lejąc wodę odstaną o temperaturze 18–22 stopni Celsjusza wprost do gruntu, a nie na liście. W przypadku ogórka świetnie sprawdza się nawadnianie kropelkowe, które pomaga utrzymać stałą wilgotność gleby.
Jak poradzić sobie z brakiem zapylaczy? W tym wypadku możesz przejąć rolę owadów zapylających i za pomocą pędzelka samodzielnie przenieść pyłek z kwiatów męskich na żeńskie. Pomóc mogą także rośliny miododajne posadzone w pobliżu ogórków takie jak lawenda czy fecalia, które przyciągną zapylacze. W ostateczności posiej na grządkach samopylne odmiany ogórków: ‘Iwa’, ‘Smyk F1’, ‘Brawo F1’ czy ‘Partner F1’ polecane do uprawy pod osłonami i folią.
Co zrobić przy zbyt niskiej temperaturze powietrza? Gdy temperatura spadnie poniżej 12 stopni Celsjusza, warto roślinę przykryć agrowłókniną.
Przeczytaj również: Niezawodne odmiany ogórka gruntowego. Plenne i odporne na choroby
Czym nawozić ogórki w lipcu?
Rośliny do zawiązywania kwiatów i owoców potrzebują przede wszystkim fosforu i potasu. Nawozy azotowe wspierające rozwój masy zielonej stosowane są głównie wiosną. Jednak w przypadku ogórków azot ważny jest również w okresie owocowania. To dzięki niemu roślina wypuszcza kolejne pędy, zwiększając plony.
Czym nawozić ogórki? W lipcu ogórki najlepiej nawozić nawozami wieloskładnikowymi, dostarczającymi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Gotowe produkty należy stosować według wskazań producenta.
Świetnym rozwiązaniem są domowe nawozy. Masę zieloną ogórki zwiększą dzięki gnojówce z pokrzyw. Fosfor i potas dostarczą popiół drzewny, gnojówka z mniszka lekarskiego, z żywokostu lub ze skrzypu. Stosując gnojówki z cebuli i czosnku, dodatkowo chronisz roślinę przed chorobami.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak i kiedy najlepiej siać ogórki gruntowe? Kluczowe są ziemia i głębokość siewu
Jak przyspieszyć wzrost ogórków gruntowych? Przygotuj naturalny stymulator
Najlepszy nawóz do ogórków gruntowych. Duża dawka potasu, magnezu i żelaza